Connect with us

Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Anne 10.Bölüm: An Gelir, İnsan Kimsesiz Hisseder

Anne

Anne 10.Bölüm: An Gelir, İnsan Kimsesiz Hisseder

Anne 10.Bölüm: An Gelir, İnsan Kimsesiz Hisseder

Gitmek. Dünyanın en korkunç kelimesi. İçinde kaybedişleri de yok oluşları da barındırmasıyla duyar duymaz adımlarınızı geriye atmanıza neden olur. Peki ya gidecek hiçbir yeriniz yoksa? Kimsesizliğin uçurumunda attığınız her adım, açtığınız her kapı kimsesizliğe açılıyorsa. O zaman da gidebilir mi insan? Ya da gitmesi mi kalması mı daha korkunç olur?

İzin vermediler Turna’nın Turna olmasına. Bir an için Zeynep’in kızı olmasına izin vermediler. Nefes almasına, küçücük umutlarıyla küçücük hayalleriyle bir an için başbaşa kalmasına izin vermediler. Olmak istemediği biri olmasını, gün geçtikçe daha çok kimsesiz kalmasını istediler. Turna ise sahip olamadığı hayatına kırgın, umutsuz ve mutsuz Melek olarak döndü geçmişine. Turna’yı öldürmeye çalıştı Şule, Melek’i yaşatabilmiş gibi sanki.  Umutları yok olmuş Melek’i öldürdüğü yetmemiş gibi Zeynep’in umut verdiği, bir an için mutlu ettiği Turna’yı da öldürmeye çalıştı.

Turna ölmedi be Şule, Turna öldürüldü, yaşamasına izin verilmedi çünkü.

c0lm13ruoaanyt6

Polis karakolunda “Anne acıktım” gibi küçücük bir cümleyle kurtardı Zeynep’i Turna. Şule’nin Zeynep’i şikayet etmek istemesi bir hırstan öte bir şey değildi. Turna’nın kendisiyle konuşmayıp Zeynep’e anne demesini kaldıramadığı bir hırstı. Turna ise annesi Şule’den çok daha olgun, çok daha cesurdu. Ufacık bedeninde binlerce acıyı yaşarken yine de sevdiklerinin canının yanmaması için kendisini feda edebiliyordu. Yutkunuyor “Zeynep Öğretmen” diyor, yutkunuyor Şule’ye dönüp “Anne” diyordu. Kendisinin bile inanmadığı mutluluk oyununa karışmıştı. Zaten zor olan hayatı bir kez daha zorlaşmıştı. Ancak bir fedakarlığın karşılığını veriyordu. Zeynep onu kurtardığı gibi o da Zeynep’i kurtarıyor, vefa borcunu ödüyordu.

Zeynep ise Cengiz’le telefonla konuştuktan sonra soluğu Ali’nin yanında almıştı. Kandırıldığını, sömürüldüğünü biliyordu. Rıfat da Cengiz de Turna’yı kullanarak para istiyordu ondan. Ali de defalarca tekrarlardı bunu. Ancak Zeynep için Turna önemliydi. Turna’nın iyi olacağının en küçük bir ihtimali bile her şeyi yapması için yeterliydi. Ali’den Şule’nin Turna’yı sürekli pavyona götürdüğünü öğrendiğinde ise deliye döndü Zeynep. O Turna’nın kılına bile zarar gelmesine katlanamıyorken Şule nasıl böyle sorumsuz davranabiliyordu?

Cengiz’in tavırları ise günden güne kötüleşti. Şule’nin karşısında her defasında susmasını geçtim, hiçbir şeyi saklayamadığı bir adama da döndü. Dışarı neden çıktığını, polise gittiğini, Zeynep’i şikayetten neden vazgeçtiğini her şeyi birbir Cengiz’e anlatmıyorsa Şule’nin neredeyse nefes almasının bile imkanı yoktu. Üstelik kazandığı parayı bile Cengiz’den istediği gibi alamıyordu. Pavyondan kovulduklarında ise Cengiz’den şiddet görmeye bile başlamıştı Şule. Ancak yine de gidemiyordu.

Gidemiyordu çünkü Turna gibi kimsesizdi Şule’de. Gidecek bir yeri,sığınacak bir limanı, onu koruyacak bir annesi bile yoktu. Gidemeyecek kadar kimsesizdi.

c0mly0wxaaacs1y

“Gönül susunca,dert kendini anlatmazmış” sözü ne güzel bir sözdür. Üstüne sayfalarca yazılabilir de yine anlatamaz insan duygusunu. Gönül’ün eşini neden öldürdüğünü öğrenemedik henüz. Ancak eşinin bir annesi olduğunu, adının ise Zeynep olduğunu öğrendik. Oyuncu seçiminin de Meral Çetinkaya’dan kullanılması da ayrıca güzel olandı. O bakışlar, mimikler. Bambaşka bir tat verdi ekranda seyirciye Meral Çetinkaya sahneye girdiği anda.

Gönül hakkında bir detay daha öğrendik elbette. Gönül hapse girdiği 24 yıl içerisinde Cahide her ay ona düzenli para göndermişti. Yani Zeynep’in Cahide’nin yanına gelmesi tesadüfi bir şey değildi. Cahide, Gönül’ü de en baştan beri biliyordu. Biliyordu ki yıllarca ona para göndermişti.

Anne’nin her bölümünde Cahide vs Gönül anlarını görüyoruz. Cahide’nin adım atamadığı her olayda, özellikle söz konusu Turna ise, Gönül hiç sorgulamadan Zeynep’e destek oluyor. Cengiz, pavyon patronunun kendisinden istediği parayla birlikte Zeynep’ten 200 bin istediğinde Gönül hiç düşünmeden bankadaki parasını Zeynep’e verdi. Zeynep ise Ali’nin de araştırmasıyla paranın Cahide’den gönderildiğini öğrenince aklına ilk gelen annesinin ondan para yüzünden vazgeçtiğiydi. Ancak hiç şüphe etmedi. Annesinin yıllar önce kendisini para yüzünden terk edip şimdi hiç düşünmeden tüm parasını ona neden verdiğini sorgulamadı. Bu çelişkiyi hiç düşünmedi.

c0rhh4hxgaalruk

Turna, mutluluk oyunlarını sürdürürken Zeynep artık anne değil, Zeynep Öğretmen’di onun için. Kimse ise acılarına ulaşamıyordu. Çocuk şubeden gelen amirin getirdiği pedagog bile konuşturamadı Turna’yı. Turna korkuyordu, korkuyordu ve anlatmıyordu. Çünkü anlatırsa Zeynep’in de canını yakacağını düşünüyordu. Elinde Zeynep’in ona verdiği yıldız bir umut bekliyordu. Belki o yıldız gibi bir gece parlar, belki o yıldız gibi uzaklara karışırdı tüm karanlığın içerisinde.

Ali’nin tüm engellemelerine rağmen Duru ve Gamze’nin desteğiyle Sapanca’daki evi sattı Zeynep ve 200 bini buldu. Turna’yı kurtarmak için tek çaresi buydu. Cahide’nin bir anda gittiği Sapanca’da evinin satıldığını öğrenmesi ve yaşadığı şoku bir kenara bıraksak bile Turna’yı da kurtarmasını sağlayamadı o para. Çünkü Gönül’ün sayesinde Rıfat’ın evini bulup geldiğinde Turna kaybolmuştu. Şule,Cengiz ve Rıfat ise vurulmuştu.

Muhtemelen mekanı çocuk şube amirin gelmesiyle boşalan pavyon patronu Zülfü’nün oyunuydu bu. Cengiz’e verdiği müddet dolunca hiç düşünmeden çekip vurmuştu herkesi. Turna ise kayıptı. Tek umut ise Turna’nın bir şekilde kaçıp gitmiş olma ihtimaliydi. Bir an için kurtulabilmiş olma ihtimali.

Turna’nın Zeynep’e yeniden “Anne” deme umuduyla bir sonraki bölüme kadar veda edelim o zaman!

 

İyi bir dizi takipçisi. Hem işine hem de yazmaya aşık. En çok da en iyi yazar mühendisten olur düşüncesini desteklemek için yazıyor. Çayını, kahvesini değil, bir kutu peçete alıp televizyonun karşısına geçiyor. Kalbine, ruhuna dokunan dizileri izlemeyi seviyor. Hiçbir zaman da unutmuyor, o gemi bir gün gelecek!

Yorum İçin Tıklayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne

To Top