Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Anne 13.Bölüm: Dalgalar Gelip Evimizi Bozar mı?

01.02.2017
Anne 13.Bölüm: Dalgalar Gelip Evimizi Bozar mı?

Aynı anda hem kızdığım, hem üzüldüğüm hem de ağladığım insanlar aynı yerde buluşuyor Anne’de. Böylesi de mümkün olurmuş demek ki. Her karakterin adeta bambaşka bir hikayesi var ne tuhaf. Tek bir hikaye anlatılmıyor da aynı çember içerisinde binlerce hikayeyi izliyorum tek tek. Bir yandan Turna’nın o küçücük ellerini tutup onu korumak istiyorum. Sonra Gamze’nin karşına oturup derdini dinleyeyim diyorum. Belki Şule’nin o göremediğim yaralarını da sararım diye düşünüyorum. Televizyon ekranında değiller de capcanlı evimizin içindeler sanki. Kimseye kızamıyorum, öfkelenemiyorum. Şule’ye bazen kızıyorum, sonra bir sözüyle “Ah Şule’m ah” diyorum.

Annelik çocuğunun seni nasıl gördüğüydü Gamze…

Gamze, Mert’i terk ettiğinde tamam demiştim, Şule’nin yaptığını yapmadı. Çocuğunu seçti. Ancak yeni bölümde Gamze aldığı büyük riskle beni çok şaşırttı. DNA testini kabul dahi etmeyeceğini düşündüğüm Gamze, büyük bir hırsın kurbanı oldu. Kendisini aklamak, nefretle söylediği cümleyi temize çıkartmak bebeğinin düşme ihtimalinden daha önemliydi. Doktorun karşısında o riski duyduğu anda o masadan kalkacağına inandım bir anda. Ancak gitmedi. Şimdiye kadar bebeğiyle ilgili hiçbir zaman doğru karar vermemiş olan Mert’in kararına saygı(!) duydu. Mert, bebeğine ve ona saygının zerresini göstermemişken.

Diğer yandan Gamze’nin bebeğinin onu terk etmesi belki de olması gereken bir şeydi. Bebek olduğu sürece Gamze’nin her zaman Mert’le bir bağı olacaktı. Mert, çocuğu kullanacak ve her seferinde Gamze ile yeniden bir araya gelecekti. Gamze yanlış insanla beraberlik yaşadığı için Mert’in hatalarıyla hayatı boyunca uğraşmak zorunda kalacaktı.

Cengiz gibi bir adam insana ancak zarar verir

Sonra Şule. Cengiz’in Şule’yi terk etmesi sürpriz değildi. Yaşadığı olay sonrasında Şule’nin canına mal olacağını anlamış, Ayarsız Necmi’ye kendisinin bulaştığını unutmuştu. Şule’yi pavyonda çalıştırtan da kendisiydi ama Şule çok fazla bela olmaya başladığında terk eden de kendisi olmuştu.

Şule ise kızı için bile hiçbir şey yapamamışken Cengiz’den ayrılacak güce sahip değildi. Melek’i şimdiye kadar hiç düşünmemişken Cengiz üşümesin diye kıyafet dahi çalabilmişti. Cengiz tarafından terk ediliyor, sokaklarda kalıyor ancak yine de Melek’in annesiyim, o benim diyerek çığlıklar atıyordu.

Aslında Şule’yi anlamak lazım bir noktada. Melek için hiçbir şey yapamadığını biliyoruz. Cengiz’e hem karşı koyamadığını hem de ona muhtaç olduğunu da biliyoruz. Yani hayatı boyunca yalnız kalmış. Hayatı boyunca hiçkimsesi olmamış. Gerçek annesi nerede bilmiyoruz. Bir tek Zehra teyzesi varmış o da Yalova’ya gidince yapayalnız kalmış. Şule’nin tek kusuru büyüyememiş olması. Yaşamak için hep birilerinin desteğine ihtiyaç duymuş. Sevmekten çok sevilmek istemiş, Melek’e üzülmüş ancak kendisi de iyi şeylere sahip olsun istemiş.

Şimdi ise sadece Melek var hayatında. Onu da kaybederse gerçekten yapayalnız kalacak. Belki de o yüzden bu savaşı.

Ailemizin kahramanı Ali

Ali, insanlığın ölmediğinin en canlı kanıtı Anne dizisinde. Sadece Zeynep’e değil Şule’ye de zorda kaldığında kapısını açan, ona iyilikle yaklaşan tek insan. Bir de Gönül var tabi. Ama Gönül’e göre Ali biraz daha tarafsız kalabiliyor. Gazeteci olduğundan olsa gerek. Duygularını belli etmeden ve Şule’ye saldırmadan ne düşündüğünü anlatmaya çalışıyor. Ancak Melek’ten vazgeçme konusunda Şule kimsenin söylediğini dinleyebilecek düzeyde değil. Zaten Melek’e iyi bir anne olmadığını kabul etse hata yapmaktan da vazgeçerdi diye düşünüyorum. O nedenle Ali ne derse desin Şule yine Zeynep’i şikayet etmekten vazgeçmedi.

Anne-Kız bir arada

Anne dizisini her karakterin hayatından izleyebilirsiniz. Genel konu Turna’nın bir yuva bulmaya çalışması olsa da alt yapısında birçok hikaye var. Mesela Zeynep’in annesiyle karşılaşması. Zeynep anne olmayı öğrenirken Gönül’ü de affetmeyi öğreniyor. Çünkü Turna’ya ulaşmaya çalıştığı her an Gönül’den büyük bir destek alıyor. İster istemez bu durum Zeynep’i her geçen gün Gönül’e yaklaştırıyor.

Gönül ise Zeynep’e hapse girdiğini ilk kez bu yakınlık sırasında söyledi. Ancak Zeynep hala babasına ne olduğunu bilmiyor.

Sinan Komiser ne yaşadı?

Sinan Komiser’in anne konusunda bir derdi var anladık dün akşam. Anne dizisinde her karakterin hayatı dönüp dolaşıp “anne” kavramında takılı kalıyor ne tuhaf. Ya anne olmaya ya da annelerini bulmaya çalışıyorlar. Turna kendine doğru bir anne olmaya çalışırken Zeynep, hem Turna’nın annesi olmaya hem de annesini bulmaya çalışan bir kadındı. Sinan ise belli annesini doğru düzgün tanımamış. Anne konusu açılınca uzaklara bakışını görüyor, kalbinde kapanmamış bir yaranın olduğunu anlıyoruz. Büyük olasılıkla annesi tarafından terk edilmiş. Ancak detayları dizi ilerledikçe anlayacağız.

Veda Anı

Polisler Zeynep’i götürdü ama bizim ağlamaktan ciğerimiz gitti. Turna’nın vedası, annesini bulur bulmaz kaybedişinin acısı ekrandan yüreğimize kadar işledi. Zeynep hapse giderken Şule ise Ayarsız Necmi’nin adamları tarafından yakalanmıştı. Üstelik onu koruyacak kimsesi de yoktu.

Herkes farklı farklı yerlerde savunmasızdı. Şule, Zeynep ve Turna. İstemedikleri hayatların istemedikleri bir parçası olan 3 insan. İstedikleri hayata kavuşmak için çırpınan ama her seferinde tökezleyen 3 kadın.

Son olarak, Turna’nın evi hayallerde kalmasın, dalgalar gelip onun evini bozmasın diyerek kapatmak istiyorum yazıyı!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.