Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Anne 15.Bölüm: İçindeki Çocuğa Sarıl… Sana İnsanı Hatırlatır…*

15.02.2017
Anne 15.Bölüm: İçindeki Çocuğa Sarıl… Sana İnsanı Hatırlatır…*

“Dünyaya nasıl bakarsanız, öyle görürsünüz.” der Buket Uzuner. Başınıza gelenlerden dolayı tüm dünyayı suçlayabilmek de mümkün, onlarla yaşamayı öğrenebilmek de. Başınızı kaldırıp baktığınız dünya siz nasıl görmek isterseniz öyle şekillenir. Bir şeyler kötü giderken her şeyin kötü gittiğini görmek isterseniz bunu görmeniz çok zor olmaz. Dünya aslında siz her baktığınızda aynıdır. Değişen sizin manzaranızdır.

Gelelim Anne’ye. Anne’yi izlerken onlarca şeye ağlıyorum, ağlamasam bile gözlerim doluyor. Ancak en çok Turna’nın muhteşem dünyasına şaşırıyorum. Hangimiz onun yetimhane kapısından girer girmez koşup oynayacağını düşünebilirdi ki? Annesi Zeynep’ine kavuşmaya Şule’den kaçmaya çalışırken girdiği o yetimhane kapısı ona umut olabilir miydi?

Ne acılarını unutmuştu ne de Zeynep’e olan özlemini. Ancak koşuyordu, oynuyordu, gülüyordu. Çünkü başını kaldırıp dünyaya baktığında kimsenin göremediği bir manzarayı görüyordu. Tüm acılarından, nefretten ve öfkeden uzakta kalabiliyordu. Hatta en önemlisi dünyayı suçlamıyordu. Başına gelenlerden dolayı yaşadığı dünyadan nefret etmiyordu. Kendisine uzatılan eli tutuyor, sevgiye karşılık veriyordu. Öfke karşısında ise sadece susuyordu. Çünkü çocuktu. Nefreti, öfkeyi öğrenmemişti.

Çocuk olmak insan olmakla eş değer olmalı. Tüm utançlardan, nefretten, kıskançlıktan, kötülükten uzak olmak çocuk olmak. İnsanın öfkeyi ve nefreti öğrenmediği, hala masum kalabildiği hali çünkü çocuk olmak. Turna da öyleydi. Çocuktu. Hem de çok farklı bir çocuktu. Sevgisiyle herkesi de iyileştirebilen bir çocuktu. Şule hariç herkesi.

Anneliği hırs meselesi yapan Şule’miz

Şule’yi sevmemin tek sebebi Gonca Vuslateri. Bakışları, mimikleri. Şule ancak onunla birlikte sevilebilirdi diye düşünüyorum her izlediğimde. Çünkü Şule’nin hataları çoğu zaman yaptığı iyilikten çok daha ağır. Aslında ise küçücük bir çocuk Şule. Yaşadıklarının, anne olmasının bir önemi yok. Büyümediğini, olgunlaşmadığını her hareketinde anlıyoruz. Turna’yı Melek olarak hayatında barındırmak istemesinin sebebi mızmız bir çocuğun oyuncak bebeğini kimseyle paylaşmamasıyla aynı sebepten. İyi bir anne olamadığını kendisi de bilse de bunu itiraf edecek kadar cesaretli değil. Zaten bunu itiraf edebilse kabullenmiş de olur ve eğer kabullenseydi kötü bir anne olmamak için uğraşırdı.

Şule’nin küçücük bir çocuk olduğunun ispatı olan o gülüş 🙂

Yaptığımız kötülükleri farkında olmadığımızda yaparız. Çünkü kötülük yaptığımızı fark etsek bunu yapmak istemeyiz. Hayat gayemiz iyi olmaktır. Bunu öğreniriz. İyi olmak, örnek olmak, herkesin imrendiği insan olmak. Şule’nin de tam olarak istediği şey bu: İyi bir anne olmak. Daha doğrusu herkesin “iyi bir anne” dediği insan olmak. Çünkü gerçekte ne olduğunun önemi yok insanların onu nasıl gördüğü önemli.

Turna’nın kendisini sevmediğini kabullenemeyişi, onun Zeynep’le mutlu olduğunu görmeyişi de bu sebepten. Zeynep, Turna’yı doğurmadığı halde Şule’den iyi bir anne. Yani Şule’nin Turna’yı doğurarak kazandığını düşündüğü o sıfatı bir anda ortaya çıkarak alan insan. Ne yaparsa yapsın kızının onla kalacağını ve kendisini seveceğini düşünen Şule’nin en büyük şoku yaşaması da işte bu sebepten.

“Biz Bandırmada’yken gül gibi geçiniyorduk.” sözü de bu duruma bağlamak çok zor değil.

“Kokunu almadan nefes bile alamıyorum”


Cengiz geldi. Cahide’nin Zeynep’i hapishaneden çıkarma planına dahil olarak Şule’yi şikayetten geri döndürmek için devreye girdi. Bir annenin kızına demediği bir lafı sevgilisine demesi bence çok ağır bir durum. Hele ki bu sevgili Cengiz ise. İyi misin, ne yedin içtin bunca zaman sözünden önce “Ayarsız Necmi ile yattın mı?” sorusunu soran bir sevgili bana kalırsa bu kadar sevilmemeli. Şule’nin Cengiz’e muhtaç olduğunu, o olmazsa sokaklarda kaldığını geçen bölüm acı bir şekilde öğrendik. Cengiz onu terk edecek diye sessiz kalmasını da anlıyorum çoğu zaman. Ancak kendisiyle ilgili bir durum olduğunda olay çıkartıp Turna ilgili durumlarda susmasını anlayamıyorum, anlamayacağım da. Zeynep’i şikayet etme konusu açılınca çıldıran Şule, Cengiz’in Turna’yı terbiye etmesi konusunda neden bu kadar suskun. Hem de rahatsız olduğu halde suskun.

Ayarsız Necmi ile birlikte olmadığı yalanını söylerken çocuğunun başı üstüne yemin etmesinden Turna’yı ne kadar önemsediğini gerçi anlıyoruz.

Sinan’ı değiştiren sevgi

Turna’nın sevgisi en çok Sinan’ı değiştirdi. Özellikle Turna’nın Zeynep’e yazdığı “annemi sevmemin nedenleri” mektubu Turna’nın kimi seçtiğini gösterdi Sinan’a. Turna-Zeynep destekçilerimize güçlü bir +1 eklendi böylece. Sinan bu işin peşini kolay kolay bırakmaz. Turna’nın mektubu için de sizi videoya alalım! Tekrar tekrar izlenilesi çünkü.

Turna’nın her yerde muhteşem bir çocuk oluşu

Ali’nin araştırmacı gazeteci kimliği ile yetimhaneye girip Turna’yı videoya çekmesi Zeynep’in de onu en azından videoda görmesini sağladı. Görevlileri ikna edip Turna ile konuşamayan Ali, sadece bu görüntüleri çekmekle yetinmişti. Ancak daha sonra Cahide’nin Turna ile konuşmasından anladık ki iknalık bir durum yokmuş. Kapıdaki görevliye küçük bir “bahşiş” vererek de bu konuşma sağlanabiliyormuş. Ancak Ali’nin dürüst, iyi niyetli ve yardımsever gazeteci kimliğine bu yakışmazdı elbette.

Cahide’nin Zeynep’i kurtarma planı

Her defasında kurallardan bahseden Cahide, söz konusu Zeynep olduğunu o kuralları delmenin bir yolunu buluyor. Cengiz’e para vererek şikayeti geri çektirmesi, yetimhanedeki güvenliğe para vererek Turna ile konuşması, Zeynep’e Turna hakkında, Turna’ya da Zeynep hakkında söylediği yalanlar çok da yasal olmasa gerek. Ancak Zeynep, Turna’yı korumaya çalıştığında bir anda Cahide’ye işlemeyen yasalar işlemeye başlıyor.

Velhasıl, eğer Cahide Zeynep’in yerinde olsaydı Zeynep’ten farklı davranmayacaktı. Ancak bir türlü kendisini Zeynep yerine koymuyor ve Turna’yı korumuyor. Kurduğu plan Zeynep’i hapisten kurtardı kurtarmasına ama Turna’yı yaktı. Şule’nin şikayeti geri çekmesinin karşılığında yaptıkları suçları ne Turna ne de Zeynep itiraf etti. Üstelik Cahide’nin Turna’yı Cengiz ve Şule’nin alması konusunda yardım etme sözü de bonus olarak kazanıldı.

Tek taş yüzük her şeyi unutturabiliyordu 🙂

Her şeyi unutup temiz bir sayfa açmak için illa ki tek taş yüzüğe gerek yok Şule söz konusuysa. Ancak Cengiz’in Şule ile evliliğe adım atması Şule’nin ve Turna’nın hayatında kalıcı bir etki yaratacağının da işaretiydi. Artık evli olan Şule Cengiz ikilimiz Turna’nın hayatına en kötü darbeyi vurmak için adım adım ilerliyordu.

Şule’nin evlenmeden önce “Keşke annemde görseydi” demesi ise onlarca şey düşündürdü. Şule’nin nasıl bir anneyle ve aileyle büyüdüğünü bilmiyoruz ancak belli ki onun da bir yarası var.

Zeynep ve Turna yeniden Sakar Teyze’nin evinde

Turna her fırsatta annesine, Zeynep’e ulaşmaya çalıştı. Gelmesini, onu almasını bekledi. Ancak bilmediği bir şey vardı mahkeme Zeynep’in Turna’ya yaklaşmasını yasaklamıştı. Zeynep gelemedi ancak Turna geldi. Hem de Zeynep’in Gönül’le olan konuşması sırasında çıktı geldi.

Gönül’ün tedaviyi reddettiğini Cahide’den öğrenen Zeynep duygularını hiç olmadığı kadar açık bir şekilde Gönül’e söyledi. 24 yıl sonra bir anda hayatına girip ölerek gidemeyeceğini ona söyledi. Gönül ilk defa eğer ölürse Zeynep’in onun için üzüleceğini anladı. Zeynep’ten duyabileceği en büyük sevgi sözcükleriyle onun için bu cümleler.

Turna ise bu sırada Zeynep için Sakar Teyze’sinin evine gelmişti bile.

Zeynep ve Turna yeniden bir araya gelse de henüz yeni suçlamadan çıkan Zeynep için her şey artık daha zor. Ancak bu sefer Sinan polis var. Zeynep’in suçsuzluğuna inanan Sinan polisin yardımı hayat kurtarıcı olabilir.

Zeynep Anne’nin ise Zeynep’in torunu olduğunu öğrenmesi büyük karışıklara neden olacak. İlk fırsatta Zeynep’e Gönül’ün Zeynep’in babasını öldürdüğünü söylemesiyle yeni bir kriz yaşamamız an meselesi. Ancak belki bu sayede Gönül’ün neden katil olduğunu da öğrenmiş oluruz. Zira hala açıklanmadı Gönül’ün neden eşini öldürdüğü.

Bitirmeden son not, Duru gittikçe Ali’ye aşık oluyor ancak birbirlerine yakışmıyorlar. Hatta bu aşk öyle ki Gamze tarafından bile fark edilmiş durumda. Duru’nun geç olmadan bu sevdadan uzaklaşması en büyük beklentim.

İçinizdeki çocuğu susturmadığınız, insan olmaktan vazgeçmediğiniz günler dileğiyle!

*Sezen Aksu- Eller Günahkar şarkısından

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.