Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Anne 17.Bölüm: İki Anne Tek Yaşam

01.03.2017
Anne 17.Bölüm: İki Anne Tek Yaşam

Her bölümde Turna’nın mutluluğu ve kabusu arasında gidip geliyorum. Hissettiğim duygu hep uçlarda seyrediyor. Ya çok mutluyum ya da çok hüzünlü. Ya çok sakin ya da çok telaşlı. Ben bile bu gidişata dayanamıyorken soruyorum bazen küçücük bir çocuk mutluluk ve mutsuzluk arasındaki bu dengesizliğe nasıl katlanır? Kendisine anne olarak seçtiği ve benimsediği Zeynep bir var bir yokken,  o sıcacık yuvası her an kirli ellerle bozulmak üzereyken soruyorum bazen nasıl etkilenmez bu durumdan?

Ancak sonra bakıyorum sıcacık bir gülümseme beliriyor Turna’nın yüzünde. Her şeye rağmen mutlu olabilen bir çocuk Turna. Şule, Cengiz’i öldürdü zannedip “Ben hapse gidersem sen de benimle gelirsin.” cümlesiyle annesinin hataları üzerine yüklenen ancak Zeynep’in yanında her şeyi unutan bir çocuk. Şule ile ne yaşarsa yaşasın Zeynep’in yanında Turnalığından hiçbir şey kaybetmeyen bir çocuk o.

Ne kadar üzülürsek üzülelim Turna’nın o sıcacık tebessümü unutturuyor her şeyi. Tüm acıları. Şiddeti görmüş, dengesi çoğu zaman alt üst edilmeye çalışılmış bir çocuk nasıl güler? Gerçekten sevilirse güler işte. Zor da olsa sevgiyle sarar tüm yaralarını. Gerçek bir anne unutturabilir ona tüm yaşadıklarını.

Şule herkesten farklı bir noktada


Bir annenin çocuğuna ne katabildiğini izliyorum çoğu zaman Anne’de. Zeynep zaman zaman iki annesine de kırılsa da biraz Gönül biraz da Cahide aslında. Turna’ya olan davranışları Cahide’nin Zeynep’e olan davranışları. Turna’ya olan sevgisi ise Gönül’ün Zeynep’e olan sevgisi. Hem Gönül’e benzetiyorum Zeynep’i hem de Cahide’ye. Cahide’nin eğitimiyle büyümüş belki ama Gönül Zeynep’e nasıl bakıyorsa öyle bakıyor Turna’ya. Öylesine sevgi dolu.

Ve Şule. Cahide, Gönül ve Zeynep’te ne varsa Şule’de yok. Ancak bu Şule’den nefret etmemiz anlamına gelmiyor. Çünkü Şule öyle olmasaydı diğerlerinin yaptıklarını anlayamazdık. Şule adeta o karakterlerin daha iyi anlaşılmasına sebep olan bir karakter. Şule, Cengiz’i öldürdüm sanıp Turna’ya “Hapishaneye sen de benimle geleceksin.” dediğinde anlıyoruz Gönül’ün hapse girerken Zeynep’ten vazgeçmesinin zorluğunu. Şule, kendisi için kızından vazgeçemediği her sahnede Gönül’ün Zeynep için ne kadar zor bir yola girdiğini anlıyoruz. Şule, Cengiz’le mutluluğu için her defasında Cengiz’den taraf olurken Zeynep’in sevgi konusunda önceliğini hep Turna’dan yana kullanışını görüyoruz.

Oysaki o kadar iyi insanlar var ki Zeynep’in yanında. Sinan ve Ali. İkisinin de bakışlarından tavırlarından Zeynep’e olan sevgisini görmek zor değil. Şule’nin karşısına çıkmayan ya da Şule’nin seçemediği o iyi insanlar Zeynep’in karşısına çıkıyor. İkisi de Zeynep’in Turna’ya olan karşılıksız sevgisiyle sevmeye başladılar Zeynep’i. Dile dökmüyor bu sevgi ama Ali’nin Zeynep Sinan Komiser’i uğurlarken kıskanarak bakışında, Sinan Komiser’in “Artık bey-hanım’ı kaldırsak mı?” diyerek samimi olmaya çalışmasında bu sevgi dile dökmeden anlaşılıyor.

İki anne iki aile


İlk defa 4 anneyi birden aynı evde görebilmek ise nedensiz mutlu etti beni. Zeynep ilk defa beklediğim şeyi yaptı. Sadece Turna’ya değil Şule’ye yardım eli uzattı. Cengiz’le boğuşurken onu bayıltan Şule, Turna ile sokakta kalmıştı ve Zeynep’in yardım elini tutmaktan başka da çaresi yoktu.

Zeynep ise her ne kadar babasının Gönül tarafından öldürüldüğünü öğrense de kendi acısını bir kenara bırakmış ve önceliği Turna’ya vermişti. Gönül’ün telefonlarını açmayarak onu görmekten kaçarak kısacası bu olayı konuşmayarak unutmaya çalışıyordu. Ancak Gönül’ün Zeynep’e ulaşamayıp Cahide’yi araması ve yemeğe davet edilmesi Zeynep’in annesinden kaçamayacağını göstermişti.

Zeynep ve Gönül konuşmadı belki ama bu olayı konuşmaları da çok uzak değil. Cengiz’in 300 bin lirayı alamadığı için Turna’yı kaçırmasıyla belli ki 4 annenin önceliği de artık kendi dertleri değil Turna olacak. Şule için önceliği Turna haline getirmek oldukça zor olsa da Zeynep’e kaptırmak istemediği kızı için onun da bir şeyler yapabileceğine inanıyorum nedense. Hiç değilse üzülebileceğini.

Diğer yandan Gönül’ün neden eşini öldürmek zorunda kaldığını geçen bölüm öğrenmiştik. Bu bölüm ise derdini hiç kimseye anlatamamasını capcanlı örneği ile gördük. Zeynep Anne’ye sırtındaki yanık izini ve göğsündeki bıçak darbelerini gösteren Gönül neler çektiğini anlattı anlatmasına ama Zeynep Anne öyle kolay kabullenmedi. Oğluna cani demektense Gönül’e yalancı demek daha kolaydı. Kendisi için her şeyi yapan oğlu Mustafa’yı, bambaşka biri olarak görmek kolay değildi onun için. Oğlunun acısı hala yüreğini yakarken Gönül’e hep nefret beslemiş ve yıllarca ne çekti, neden bunu yaptı diye kendisine sormamıştı. Şimdi ise soramıyordu. Bir insan iki farklı kişiye iki farklı şekilde yaklaşabilirmiş onu da Gönül öğretti bize.

Turna’nın kurtulması için önce Şule mi kurtarılmalı?


Gönül bir söz söylemişti Şule’ye. “Kızını kurtarırsan sen de kurtulursun.” Şule ve Turna için bunun tam tersinin geçerli olduğuna inanıyorum ben. Turna’yı kurtarmak için önce Şule’yi kurtarmak gerekli. Zeynep, Şule’ye de yardım eli uzatarak çok önemli bir adım attı. Ancak kalıcı bir çözüm olmadı bu.

Cahide ise çok farklı bir noktadaydı bu bölümde. Şule’nin küçük bir çocuk olduğunu ilk bakışta anlaması bir yana onunla iletişim kurmanın yolunu hemen kavradı. Herkese esip gürleyen Şule ile konuşmanın tek yolu sakin ve anlayışlı konuşmaktı. Ona eğer isterse yeni bir hayat kurabileceğini de söyleyen tek kişiydi Cahide. Şule’yi sakinleştiren ve laf anlatabilen tek kişiydi aynı zamanda. Hatta “Yumurtalı ekmeklerin de mis gibi koktu” diyerek onu takdir eden de tek kişi Cahide. Şule’de eksik olan şeyi biliyor. Şule, küçük bir çocuk gibi takdir edilmek, ilgi gösterilmesini istiyor sadece.

Diğer yanda Şule birinin yardımı olmadan yaşamayacağını düşünen bir kadın. Hatta bundan da öte ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var. Yanında hem onu koruyan hem de seven iyi bir insan olması gerekiyor sadece. Cengiz’den uzaklaşmasının ve iyi bir insan olmasının tek yolu karşısına onu seven koruyan bir insanın çıkması. Bu kişi de ara sıra karşımıza çıkan ancak belli ki Şule’nin güvenini kazanmış biri yani Tahir. Tahir, Necmi’nin adamı olmasa ve daha iyi bir hayatı olsa Şule ve Turna’ya da belli ki daha iyi bir hayat verebilir. O açıdan Tahir de Şule’nin kurtulması için önemli bir noktada.

Sonuç olarak Turna’mız kaçırıldı. Kurtuluşu ise Cengiz’e istediği parayı vermekle mümkün sadece. Ancak Turna’nın Cengiz’den alınması demek kurtulması demek değil. Turna için önce Şule’nin kurtarılması lazım.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.