Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Anne: Yaşam ve Ölüm Arasında Çocuk Kalabilmek

21.11.2016
Anne: Yaşam ve Ölüm Arasında Çocuk Kalabilmek

Anne 4.bölümüyle anne olabilmenin ötesinde çocuk olabilmeyi, çocuk kalabilmeyi de bize anlattı. Tüm zorlukların, suistimalin ve şiddetin içerisinde çocuk olarak kalmak ve hala sevgiyi, sevmeyi içinde tutabilmek mümkün mü? Beren Gökyıldız’ın canlandırdığı Turna’nın büyük bir şiddetin içerisinden gelen bir çocuk olmasına rağmen hala umudu gözlerinde taşıdığına ve anne sevgisini kalbinde hissettiğine şahit olduk 4.bölümle birlikte.

71013

Anne’nin 4.bölümü Zeynep’in vereceği büyük bir kararla başladı. Ali’nin haberi yapmama karşılığı Zeynep’le bir gece geçirmek istemesine Zeynep önce tepki gösterse de başka bir çaresi olmadığını gün geçtikçe kabul etti. Turna’yı eski hayatına döndürmek istemeyen Zeynep, Turna’yı kaybetmemek için Ali’nin teklifini kabul etmek zorunda kaldı. Zeynep ve Ali’nin otel odasından buluşmasıyla ise Ali’nin her şeyi Zeynep’i denemek için yaptığı, Turna için nelerden vazgeçebileceğini öğrenmek istediği ortaya çıktı. Turna’yı korkutması ve Zeynep’e böyle bir teklifte bulunmasının arkasında bir plan gizliydi.

Ali’nin planı masum olmasa da arkasından ortaya çıkan hikaye Ali’nin bu planı nasıl bir psikolojiyle hazırladığını da gösterdi. Çünkü bu planın arkasından Ali’nin yıllar önce kurtaramadığı ve ölümünden dolayı kendisini suçladığı bir çocuk vardı. Yıllar önce babası tarafından şiddete uğrayan küçük bir çocuğu tereddüt ederek kurtaramayan Ali, çocuğa ne kadar ısrar etse de şiddeti itiraf ettirememişti. Şiddet gördüğünü itiraf etmeyen küçük çocuğu yanına almakta karar veremeyen Ali, aylar sonra onu ziyaret ettiğinde şiddet yüzünden öldüğünü öğrenmişti. İç organları parçalanan çocuk şiddetin ve bir çocuğa ait olmaması gereken bir hayatın içerisinde yok olmuştu.

Ali’nin yaşadığı bu olay neden Zeynep’e şüpheyle yaklaştığını da gösterdi. Çünkü umudu ve sevgiyi bir kez gören bir çocuk bir daha eski hayatına dönemezdi. Turna, Melek olarak sürdürdüğü hayatında yaşamanın bir yolunu bulmuştu. Bir gün kurtarılma umuduyla cami avlusuna gidişi Melek’in yaşama umuduydu. Bir gün uçabilme, özgür olma umuduydu. Melek, Turna’ya dönüşüp bir kez uçmayı öğrendiğinde ise eski yaşamına dönmesi çok zordu. Ali’nin de dediği gibi bu Turna’nın ölümü olur ve bir daha o hayatta yaşayamazdı.

cxuxoygw8ailimx

Zeynep’in anneliği ise tartışma kabul etmiyordu. Her adımı, her hareketi Turna içindi. Sıkılmadan, usanmadan kendisinden bile vazgeçebilecek seviyedeydi. Şule’nin yapamadığını yapıyor ve bir anne olarak kendisinden vazgeçmeyi öğreniyordu. Turna’yı kimliksiz okula kaydettirebilmek için hiç düşünmeden gözüne sert bir cisimle vuran Zeynep, şiddet gördüğü konusunda okul müdürünü ikna etmeyi denemişti. Okul müdürü ise kurallar gereği şiddeti Turna’nın ağzından da duymalıydı.

Her geçen gün çocuk olmanın zorluğunu yeniden hissettik okul müdürünün sorgusunda. Baban anneni dövüyor muydu, buna sahit oldun mu soruları bir çocuk için çok fazlaydı. Hele ki şiddeti görmüş ve unutmaya çalışan bir çocuk için. Okumak isteyen ve okula kayıt olamaya çalışan bir çocuk vardı ve kurallar çocuğa şiddeti itiraf ettirmeliydi. Okul müdürünün sorgusuna karşılık Turna’nın geçmişte Cengiz’in yaptılarını yeniden hatırlaması ve “Babam beni kemerle dövüyordu.”demesi ise içimize daha çok dokundu, yüreğimizi yaktı.

cxspeuzuuaa8vz4

Cengiz’in daha çok para kazanmak için İstanbul’a gelmesi ve beraberinde Şule’yi getirmesi işleri daha çok karıştırdı. Her defasında Zeynep’i arayan ve hiçbir şey söylemeyen Şule Zeynep’e daha çok yakındı. Melek’in defterinde Zeynep Öğretmen’in isminin yazdığını ama kendi isminin yazmadığını gören Şule bundan dolayı Zeynep’i sorguya çekiyordu. Annelik yapamadığını, Melek hiç sevmeye çalışmadığını görmeyen Şule “Ben onun annesiyim. Neden senin adın yazıyor da benim adım yazmıyor.”diyebiliyordu. Kendi yaptıklarının ötesinde yapmadıklarının bile farkında değildi. Anne olmamıştı ancak anne olamadığını bilmiyordu. Anneliğin sadece bir çocuğu doğurmak olduğunu zannediyordu.

Gonca Vuslateri’nin o anlardaki oyunculuğuna da değinmeden geçmemek lazım. Ses tonu, mimikleri her şeyiyle o roldeydi. Belki de bu sahnede bu kadar kolay etkilenmemiz kullanılan cümlelerden çok bu oyunculuktandı. Üstelik o sırada garsonun gelip “Müşteriler rahatsız oluyor.”diye uyarması da sahneyi oldukça gerçekçi kılıyordu. 4.bölümün en etkileyici sahnesi olduğu onu burada paylaşmak istedim:

Yaşanan tüm sıkıntılar içerisinde ise Turna’nın anne özlemi, Zeynep’e “Pudingler soğumadan gelirsin değil mi?” diyerek çocukluğu, umudu yansıtabiliyordu tek cümlesinde. Zaman kavramı ve annesinin gelişini pudinglerin soğumasına bağlıyor, ne kadar ağır şeyler yaşarsa yaşasın yeniden umut bağlamak için sebepler bulabiliyordu.

Zeynep de diğer yandan çok uzun zamandır uzak kaldığı ailesiyle bağlarıni güçlendiriyordu. Anne olmak ona abla olmayı da öğretmişti. Gamze’ye ablalık yapıyor ve ona sevgi hakkında bir şeyler öğretiyordu.

Yine 4.bölümün son sahnelerinde yeni bir anneliği daha sorgulamaya başladık. Hamile olan Gamze, çocuğunun sağlıklı olmadığı öğrendiğinde hiç düşünmeden kürtajı düşünebiliyordu. Zeynep, doğurmadığı bir çocuğu hiç düşünmeden sahiplenirken Gamze henüz doğurmadığı çocuğunu sahiplenemiyordu.

Birçok farklı hikaye ancak en sonunda anneliğe ve tüm sıkıntıların içerisinde çocuk olabilmeyi anlattı Anne bize son bölümünde. Henüz doğmamış bir bebek, şiddet yüzünden ölmüş bir çocuk ve şiddetten kurtarılan bir çocuk Turna. Hepsi yaşamaya çalışıyor, yaşamak için mücadele ediyordu. Ölümün kıyısında yaşama hala tutunmaya çalışıyorlar. Ve hala çocuk kalabiliyorlardı.

Yeni bölümlerde görüşmek dileğiyle.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.