Connect with us

Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Anne: İki Anne İki Hayat

Anne

Anne: İki Anne İki Hayat

Anne: İki Anne İki Hayat

Anne’nin 6.bölümü bittiğinde Zeynep’in Şule’ye bakışı saklı kaldı aklımda. O bakış, o elinden tutuşu. Saatlerce konuşsak bile o anı yaratamazdık. Şule bağırıyordu merdivenlerden çıkarken “Melek annen geldi!” diye. Turna ne yapacağını bilemiyor, sadece olduğu yerde duruyordu. Kim bilir o an neden korktuğunu bile bilmiyordu. Gelen Şule’ydi, annesiydi. Ama annesi ona sevgiyi hatırlatmıyordu. Şule, Turna’nın gördüğü şiddetti. Şule, Melek’i öldüren, hem de ölmeden öldüren anneydi. Sonra Zeynep geldi. Aynı Balıkesir’de olduğu gibi. Turna’nın korktuğu her an oradaydı Zeynep. Turna’nın nefesiydi. Turna’nın kanatlanıp uçmasının sebebiydi.

Sadece küçücük bir bakış bile tüm dizinin özeti olabilir miydi? Oluyordu işte. İki annenin mücadelesiydi Anne. Şule, Zeynep ortaya çıkmadan önce nerdeydi, nasıl bir hayat sürüyordu. Dengesiz hareketleri olan Şule, Melek’i bir sever bir sevmezdi. Bazen onun adına üzülürken bazen ona öfke beslerdi. Şule nasıl bir anneydi? Şule’yi hep Zeynep’le birlikte tasavvur ettim ben. Sanki Zeynep ortaya çıktığında anneliğini anlamaya başlamıştı Şule. Kendisi anneydi hep. Alınmazdı Melek elinden. Melek’i o doğurmuştu ve kimse onun annesi olamazdı.

Sonra Zeynep geldi. Tüm acılardan uzaklaştırdı Melek’i. Ve Şule anladı ki Melek gidebiliyordu. Melek acı çekiyordu. O acılardan uzaklaşabiliyordu. Şule kendisi gibi sanıyordu halbuki Melek’i. Nasıl ki kendisi Cengiz’e ne oluyorsa olsun susuyordu. Konuşmuyordu. Melek de ses çıkarmaz sanıyordu. Kendisini hapsettiği hayatta Melek’i de hapsedebileceğini sanıyordu. Melek kurtulamaz sanıyordu.

71225

Şule’nin ne annesini ne de babasını biliyoruz. Şule’nin bir annesi yokmuş belli ki. Varsa da yanında değilmiş. Bir komşusu varmış sadece onu öğrendik. Zehra abla. Melek’i doğurduğu zaman, Şule işe başladığı zaman hep Zehra abla yardımcı olmuş. Sonra Yalova’ya taşınmış. Belki de her şey o zaman tepe taklak oldu Şule’nin hayatında. Melek’in acıları belki de tam da o zaman başladı. Şule’nin hayatına Cengiz o zaman girdi.

Şule, “Annem gibidir.” dediği Zehra ablasını kaybetti. Yani annesi yanından gitti. Ona anneliği öğreten, ne yapacağını söyleyen kişiyi kaybetti Şule. O zaman ne yapacağını bilemedi. Melek’in acılarına karşılık bulamadı.

“Melek’in kötü günlerini unutmak istiyorum.” diyordu Şule. Şule, Melek’in acı çektiğinin farkındaydı. Hiçbir şey yapmamıştı. Sadece bitsin istemişti tüm yaşadıkları ama mücadele etmediği için de bitirememişti.

Ali yapılabilecek en doğru şeyi yaptı. Önce Şule’yi durdurabilmek için ona yardım ediyor gibi hareket etti. Onu evine aldı. Sonra da onun hakkında bilgi edindi. Zehra Abla’yı ise aradı buldu Yalovalarda. Zehra Abla’dan duydukları ise sanki bambaşka birini tarif ediyor gibiydi.

“Şule çok iyi bir kızcağızdı. Melek’e de çok düşkündü. Çok genç anne oldu ama üstesinden geldi. Şule benim gördüğüm en iyi anneydi.” dedi Zehra Abla. Şule gerçekten böyle biriyse Cengiz’e karşı onu susturan neydi? Melek’e olan savaşını herkese göstermiş de Cengiz’e neden gösterememişti.

71226

Sakar Teyze’nin doğum günü ise Zeynep’e ve Turna’ya bambaşka bir gün yaşattı. Birlikte pasta yapan Zeynep ve Turna gerçek birer anne kızdı. Şule’nin başaramadıkları Zeynep’in başarabildikleriydi. Şule’nin büyütemediği Melek’i Zeynep Turna olarak büyütüyordu. Ve Turna en mutlu günlerini yaşıyordu Zeynep’le. Acılarını unutmuştu. Artık sadece mutluluk vardı hayatında.

Şule, Zeynep ve Turna’nın o derece mutlu olabildiğini görebilseydi ne yapardı? Sadece kıskanırdı eminim. Şule, ancak kendisi mutluysa Turna’yı mutlu edebiliyor. Kendi çıkmazları, sorunları olduğunda onlar içerisinde boğuluyor. Ancak Zeynep, Turna mutluysa mutlu oluyor. Turna’nın en küçük sorunu bile Zeynep’in gerçek bir problemi olabiliyor. İki anneyi görüyoruz sık sık. İki farklı anne ve iki farklı hayat izliyoruz. Şule de Zeynep de bir anne. Sadece Şule kendisi üzerinden mutlu olmaya çalışırken Zeynep Turna’yla mutlu olmayı biliyor. Şule, kendisi mutlu olmak için kızını istiyor ama Zeynep Turna mutlu olsun diye onun annesi olmak istiyor. Gerçek annenin kim olduğu ise sadece bizim yargımıza kalıyor.

Gelecek bölümlerde görüşmek dileğiyle.

6.Bölümden Kısa Kısa..

  • Anne demişken Gamze’yi unutmamak lazım. Gamze’nin anneliği ise korkutuyor beni. Bir Şule olacak diye korkuyorum. Nişanlısının bebeğini aldırmadığı için kendisiyle evlenmeyeceğini düşünüyor. Aynı Şule gibi davranıyor, kendini düşünerek ve bebeğini hiç düşünmeyerek.
  • Şule’nin anneliğine bu kadar söyleniyorsak Gonca Vuslateri’nin oyunculuğunu da alkışlamadan geçmemek lazım. Senaristler nasıl bir karakter yarattılar Şule’ye bilinmez ama Gonca Vuslateri oyunculuğuyla Şule’ye bambaşka bir karakter vermiş. Her adımı, her cümlesi, her bakışıyla muhteşem bir Şule’yle karşı karşıya bırakıyor bizi. Kötü desek diyemiyoruz. İyi desek o da uymuyor.
  • Ali, zeki mi değil mi çözemedim hala. Zeynep’in tüm uğraşları Ali yüzünden mahvoluyor neredeyse. Tam Şule’den kaçıyor, Şule Ali yüzünden onların adresini öğreniyor. Tam yine kaçıyor, Şule bu sefer Gönül’ün adresini Ali’nin notlarından buluyor. Hop yine Zeynep’in kapısında.
  • Bölümün ilk saniyeleri ise bizi yine şaşırttı. Şule’yi beklerken kapıyı çalanın resepsiyonist olduğunu öğrendik. Üstüne bir de tam Şule, Zeynep’in odasını buldu diye nefeslerimizi tutarken Zeynep’in Turna’yla yangın merdiveninden kaçtığını öğrendik. Sürprizler olması heyecanımızı daha çok arttırıyor.
  • Anne’nin twitter etiketlerini de kaç haftadır en az bölümler kadar ruhumuza dokunuyor. Annem,canımsın benim, anne olmak, kızım için… Tek başına etiketler bile yüreğimize dokunuyor.

 

 

 

 

 

 

İyi bir dizi takipçisi. Hem işine hem de yazmaya aşık. En çok da en iyi yazar mühendisten olur düşüncesini desteklemek için yazıyor. Çayını, kahvesini değil, bir kutu peçete alıp televizyonun karşısına geçiyor. Kalbine, ruhuna dokunan dizileri izlemeyi seviyor. Hiçbir zaman da unutmuyor, o gemi bir gün gelecek!

Yorum İçin Tıklayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne

To Top