Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Yardım Et Bana Anne…

07.12.2016
Yardım Et Bana Anne…

Kime ağlayacağımızı bilemediğimiz bir bölüm yaşadık. Şule acı çekti biz ağladık, Şule kimseye bırakamadı Melek’ini, sonra Melek acı çekti yine ağladık. Zeynep ise her şeyin ortasındaydı. Melek’i Şule doğurmuştu, ilk kelimelerini, bu kadar iyi olmayı ilk o öğretmişti ona. Eğer Melek acılarını unutabilecek ise Melek daha iyi olacaksa Şule’yle olmasını tercih ederdi. Şule ise hala mücadele etmekten yoksundu.

anne şule

Melek, dolaba saklanıp Şule’nin karşısına çıkmadığı dakikalarda yıllar önceye döndük. Ali de o sırada Yalova’da Şule’nin bahsettiği kadının yanındaydı. Zehra ablanın. Yıllar önce Melek’in doğduğu ilk günlerde Şule ve eşi çok mutlu bir yuvanın içindeydi. Şule, Melek’e çok iyi bakacağını söylüyor, televizyonda seyrettiği çocuğuna karşı acımasız davranan anneleri eleştiriyordu. Yıllar sonra kendisi aynı noktaya geleceğini bilmeden izleyemiyordu televizyonda haber yapılan o anneleri.

Sonra ne olmuştu Şule’ye? Ne olmuştu da değişmişti her şey? İlk darbesini çok sevdiği eşini kaybedince almıştı Şule. Tek başına kalmıştı. Bir tek Zehra Ablası yardım etmiş, Şule çalışırken Melek’i yanına almıştı. 2011, 2013 derken yıllar geçmiş. Şule yine tek başınaymış. Ancak Zehra Abla yine de yanındaymış.

Sonra zaman geçtikçe ikinci darbe engellediği hayatından gelmiş Şule’ye. Konserlere gidemiyor, hiçbir şey yapamıyormuş Melek varken. Hayatı iş ve ev arasında dönüp dururken Melek’e ilk sinirlenmesi de bu yüzden olmuş. Sanki hayatını engelleyen Melek’miş gibi sesini yükseltmiş bir gün Melek’e yemek yedirirken. Ancak sonra pişman olmuş, üzülmüş bağırdığı için. İlk dengesiz davranışları da bu zaman başlamış.

Üçüncü darbe Zehra Abla’nın gidişiyle olmuş. Dükkanını kapatıp Yalova’ya yerleşmiş Zehra. Şule yine tek başına kalmış. Bırakacak kimseyi bulamamış. Herkesin kapası kapalıymış Şule’ye. Evlerine ziyarete geldiği arkadaşları Melek’in çok şımarık büyüdüğünü, çok yaramazlık yaparsa alnına vurmasını söylemeye başlamış sonra. Melek’in inatlaşan hareketleri varmış ama şımardığı için değil yaşının gereği öyle davranıyormuş aslında. Onun yaşındaki her çocuğun yaptığı gibi. Şule bir gün parmağıyla bir kez vurmuş bir akşam Melek’in alnına. Melek de şaşırmış Şule de. “Acıdı mı?” diye sormuş Şule, sonra sarılmış kızına. İlk şiddeti böyle olmuş Şule’nin.

2014 Sonbaharı. Tüm değişimlerin yaşadığı zaman. Şule, doğum gününe gitmek istiyor. Melek’i bırakıp geç de olsa gidecek arkadaşının doğum gününe. Hazırlanıyor gitmek için. Melek o anda “Karnım ağrıyor.” diyor, gidemiyor. Gidememesinin suçlusunu Melek olarak görüyor yine. Yine ondan çıkartıyor hıncını. Önce kızıyor Melek’e sonra kıyamıyor sarılıyor ona. Şule de ne yaptığını bilemiyor. İstediği hayatı yaşamakla anne olmak arasındaki uçurumda yok oluyor.

Sonra bir gün ağır basıyor istediği hayatı yaşama istediği. Alyansını çıkartıp bir bara gidiyor. Orada tanışıyor Cengiz’le. Hayatı ise tepetaklak oluyor o günden sonra. Cengiz, Şule’nin evine yerleşiyor. Hiçbir iş yapmadığı gibi Melek’i de dövmeye başlıyor. Şule’nin sessizliği de o günlerde başlıyor yine. Bir yandan içindeki o iyi anne Melek’i korumak istiyor, diğer yandan Cengiz’e hiçbir şey söyleyemiyor. Melek’i bırakıp Bodrum’a tatile gidecek kadar sessiz kalıyor Cengiz’e. Cengiz istemediği için Melek’i Şule de yalnız bırakıyor onu.

cymgsriuqae-mnk

Şule’nin “Artık dayanamıyorum.” dediği bir gün Melek’in de “Yardım et bana anne” çığlığını duyuyoruz. Sessizce ağzından çıkan o birkaç kelime tüm acısını yüreğimize işliyor tek tek. Şule’nin aklına gelen tek şey ise intihar. Ancak onu da yapamıyor. Sağlıklı değil Şule. Kocasını kaybetmenin, tek başına hayat mücadelesi vermenin acısını yaşamış, dayanamamış. Tek başına başaramayacak kadar zayıf ve çaresiz. İyi bir anne olmak istese de bir annenin sahip olabileceği güce sahip değil.

Melek, Şule’nin kızı. Şule ne seviyorsa Melek de onu seviyor. Erimiş dondurma Melek’in değil Şule’nin sevdiği şey. Sevdiğim şeyler defterindeki her şey yine Şule’nin sevdikleri. Melek’in hayatını değiştiren şey ise Şule’nin sevdikleri dışında birini sevmeye başlaması. Zeynep Öğretmen’i.

Melek’in “Yardım et bana” çağrısına karşılık veren tek insan Zeynep. Anne olmasa da annenin sahip olması gereken o güce sahip. Melek’in kanatlanıp Turna oluşu o yüzden. Şule, Melek’ten vazgeçtiğinde Şule görmek istemese de Melek yavaş yavaş ölmeye de başladı. Şule, Cengiz’e her göz yumduğunda Melek de ölmeye devam etti. Ve Melek yoktu artık. Şule onun annesi değildi. Artık Turna vardı.

Şule vazgeçti. Melek onu istemiyordu ve gitmesi gerekliydi. Vazgeçti. Zeynep’le bıraktı Turna’yı. Anne olmak kolay değildi, bu görevi Zeynep’e verdi. Zeynep’in de dediği gibi olmuştu her şey. Şule kendi çocuğunu ölüme terk etmişti. Başaramamıştı. Yanında kimse olmadan anne olmayı becerememişti. Anneler gözlerini ayırırsa ölürdü çocuklar. Şule de bakmamıştı Melek’e. O yüzden Şule’nin gözlerinden uzakta ölmüştü Melek.

Artık Melek, Turna’ydı. Ölmemişti ve yeni bir annesi vardı: Zeynep…

Şule ise tek başına kurmaya çalıştığı yeni hayatında yeniden Cengiz engeliyle karşı karşıyaydı. Hapisten çıkan Cengiz, Şule’nin eve gelmediğini öğrenince çıldırmıştı. Şule’nin başkasıyla birlikte olduğunu düşünen Cengiz yine Şule’nin hayatını mahvetmek için gelmişti. Melek’in ise yaşadığını öğrenmişti. Şule’nin baştan kurmak istediği hayatı yeniden alt üst olurken Cengiz’in Melek’in yaşadığını öğrenmesi çok iyi bir şey değildi. Cengiz, Melek’i öldükten sonra çok umursamamıştı. Ancak yaşadığını bilmesi her şeyi değiştirebilirdi.

anne zeynep gamze

Tüm bunlar olurken bir yanda da Gamze gerçeğimiz vardı. Sakat doğacağını öğrendiği çocuğunu kabul etmeye çalışan bir anneydi Gamze. En büyük engeli de çocuğunun babası Mert’ti. Sakat bir çocuğu olsun istemeyen Mert, Gamze’ye çocuğunu aldırmadığı için çok kızgındı. Ve yaşadığı mücadelede Gamze’yi tek başına bırakıyordu. Anne olmayı öğreniyordu bu nedenle Gamze’de. İçinde iyi bir anne vardı Gamze’nin. Ancak tek başına da çok zorlanıyordu. Zeynep ise Turna’yı kurtardığı gibi Gamze’ye de sahip çıkacak kadar koca yürekliydi. Zeynep’in varlığı Gamze’ye bile iyi geliyordu.

anne gönül zeynep

Zeynep ve Gönül gerçeğimiz de var elbette ki. Zeynep, Gönül’ün Turna’ya yaptığı bilekliği görünce geçmişini hatırladı. Annesinin yıllar önce ona yaptığı bileklikle aynıydı Turna’nın bilekliği. Gönül’ün annesi olabileceği gerçeğiyle ilk kez bu kadar net yüzleşti Zeynep. Fark etmediklerini o an fark etmeye başladı. Annesine kendisini terk ettiği için çok kızgın olan Zeynep’in Gönül’ün gerçek kimliğini bulması ise belli ki çok uzak değil.

Gönül’ün hikayesini neredeyse hiç bilmiyoruz. 8.bölümde Gönül’ün hayatına belli ki biraz daha yaklaşacağız. Gönül neden hapse girdi, neden Zeynep’i terk etti artık öğrenmemizin zamanı geldi de geçiyor bile!

Yeni bölümlerde görüşmek dileğiyle.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.