Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Aynı Ödülü İkİ Kez Aldı! Neslihan Atagül Tüm Dünyadan Ödüller Topladı Ama Türkiye’ye Yaranamadı

20.04.2021
Aynı Ödülü İkİ Kez Aldı! Neslihan Atagül Tüm Dünyadan Ödüller Topladı Ama Türkiye’ye Yaranamadı

Ünlü oyuncu Neslihan Atagül, aynı festivalden aynı ödülü iki kez almış! Çocuk oyuncu olarak oynadığı ilk filmiyle ödül aldıktan 5 yıl sonra sadece genç olduğu için aynı ödülü alması çok sorgulanmış.

Neslihan Atagül

Neslihan Atagül, şu an bir ayağını Hollywood’a atmış bir star olsa da, sektöre girdiğinde henüz 14 yaşında bir çocuk oyuncuydu. Efsane dizi “Yaprak Dökümü”nde 5 sezon boyunca usta isimlerle oynayan Neslihan Atagül, dizi bittiğinde konservatuvar bitirmiş kadar olmuştu! Aslında, o daha diziye başlamadan önce ilgi çekmişti.

Neslihan Atagül

Vahide Perçin, Çetin Tekindor ve Halit Ergenç gibi isimlerle oynadığı 2006 tarihli “İlk Aşk” filmi ona ilk ödülünü getirmişti. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Umut Veren Genç Kadın Oyuncu” ödülünü alması, onu “Yaprak Dökümü”ne götürdü.

Aynı Ödülü Tekrar Aldı

Neslihan Atagül

Ünlü oyuncu, “Yaprak Dökümü” bittiğinde artık 18 yaşında ve konservatuvara hazırlanan bir genç kızdı. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümünde okuyan Neslihan Atagül, o dönemde en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi. Yurt dışında da tanınan önemli yönetmenlerimizden Yeşim Ustaoğlu, ona yeni filminin başrolünü teklif etmişti! Böylece, henüz 20 yaşındayken dünyadaki festivalleri dolaşan, önemli bir projenin parçası oldu. 2012 tarihli “Araf”, onu hem dizilerdeki küçük kızdan bambaşka bir yere taşıdı hem de nice ödüller getirdi.

Neslihan Atagül Türkan Şoray

“Araf” sayesinde Moskova 2morrow Film Festivali’nde “Şimdinin ve Geleceğin En İyi Oyuncusu” ve Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü başta olmak üzere önemli ödüller aldı. Ama Türkiye’de adeta hakarete uğradı! Yaşından dolayı “En İyi Kadın Oyuncu” yerine “Umut Veren Genç Kadın Oyuncu” dallarında aday gösterildi. Üstelik, bu ödülü 5 sene önce kazandığı Altın Koza’da tekrar aynı ödülü kazandı. Jüri onun daha önce de bu ödülü aldığına dikkat etmedi bile!

Neslihan Atagül

O dönemde, “5 yılda hiçbir gelişme sağlayamamış olarak algılanmış olman sende psikolojik bir çöküntüye neden olmadı mı?” gibi provokatif sorulara maruz kalan Neslihan Atagül, bu tuzağa düşmemişti: “Hayır. Buna bakacak olursak Moskova’dan da ‘Şimdinin ve Geleceğin En İyi Kadın Oyuncusu’ ödülünü kazandım. Ben sürekli bunları düşünür, verilen ödüllere anlamlar yüklersem beynim çok parçalanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.