Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Bir Korludağ Masalı: Cesur ve Sühan

Bir Korludağ Masalı: Cesur ve Sühan

Ne zaman başlayacak, yeni afiş de pek güzel olmuş, Tuba’nın yeni saçları ne güzel olmuş derken artık Cesur ve Güzel’den gelen haberleri değil bölümleri konuşmanın zamanı geldi. Cesur ve Güzel ilk bölümüyle yayın hayatına başladı.

Ay Yapım’ın binbir türlü emekle yayın hayatına hazırladığı Cesur ve Güzel, Vatanım Sensin’le hem sosyal medyada hem de reytinglerde büyük bir rekabete girerek dün akşam ilk bölümünü yayınladı. Ben de konuşalım, ilk bölümü nasıl olmuş bir inceleyelim dedim!

9dc5adc4-0fe4-4be1-a8df-744fba32eefe

Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı Cesur’un Korludağ’a gelişiyle başladı ilk bölümün ilk dakikaları. Arka planda çalan   ABD’li rock grubu 3 Doors Down’ın Kryptonite şarkısı Cesur’un tek başına kasabaya gelişi kendine olan güvenini gösteriyordu. Babasının intikamını almak için Tahsin Korludağ gibi bir adamla mücadele etmeye geliyordu. Ve yanında onunla birlikte savaşacak birisi yoktu. Planlarında tek başına ilerlediği için güçlü olmak zorundaydı. Yüzlerce replik Cesur’un karakterini anlatamayacakken arka plandan gelen müzikle Cesur’un Korludağ’a doğru yol alışı çok şey ifade etti.

Cesur, Korludağ’daki ilk macerasını ise Sühan’ı kurtararak yaşadı. Sühan’ı kurtarırken onun Tahsin Korludağ’ın kızı olduğunu bile bilmiyordu. Sühan’ı kurtardı ve onu kurtararak hem cesaretini gösterdi hem de Sühan’la arasındaki ilk yakınlaşma da bu şekilde sağlanmış oldu.

4350582c-d87a-4aba-8357-43e789439826

Cesur’un Sühan’ın hayatını kurtarmasıyla Tahsin Korludağ ve Cesur Alemdar rekabeti de başlamış oldu. Cesur sadece Tahsin Korludağ’ın en değer verdiği varlığı olan Sühan’ı kurtarmadı, Sühan’ın atı Nazlı’ya da sahip çıktı. Nazlı’nın huysuzlanıp kontrolden çıkmasından da Korludağ’ın seyisi Kemal sorumlu tutuldu. Ve sorgusuz sualsiz Tahsin Korludağ tarafından işten atıldı. İşten atılan Kemal’e de yine Cesur sahip çıktı. Tahsin Korludağ’ın zalimliğine karşı Cesur’un sahiplenici ve iyi bir insan olduğunu bu davranışlarla görüyorduk.

Cesur aynı zamanda gözü karalığıyla da ön plana çıktı. Herkesin korktuğu ve karşı geldiği Tahsin Korludağ’a karşı durdu, evine koyulan mühürü bile hiç düşünmeden söküp hesabını sormak için Tahsin Korludağ’ın doğum gününü basabiliyordu.

Cesur’un bu karakterini destekleyecek her şey düşünülmüştü. Özellikle Cesur sahneye girmeden önce arka plandan verilen jenerik müzik de Cesur’un etkisini arttırıyordu. Tam bir kahramanla karşı karşıyaydık. Sühan’ı sadece bir kez de kurtarmamıştı üstelik. Bülent, evlenme teklifi Sühan tarafından kabul edilmeyince Sühan’a sert bir tepki göstermişti, orada bile müdahale etmişti Cesur.

230eeac6-eb04-4a93-88ae-9e69d242c469

Tabi bu davranışlarının hepsi planının parçasıydı. İntikamını almak için Tahsin Korludağ ile mücadele etmeli ve Sühan’ı kendisine aşık etmeliydi. Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuğunu ve sahnelerini ne kadar sevsem de Cesur’u hiç hata yapmayan biri olarak görmek beni rahatsız etti. Güçlüydü, korkusuzdu ve her zaman doğru zamanda, doğru yerde, doğru bir davranışta bulunuyordu.

Sühan’la karşılaşmasından her türlü sorunu çözmesine kadar her şey Cesur’un lehine ilerliyordu. Bir mücadeleden öte bir zaferi izledik ilk bölümde. Tahsin Korludağ’ın gücünü tam olarak göremedik Cesur’a karşı. Herkese güçlü olabilen ve kazanan Korludağlar Cesur’a karşı yeniliyordu. Yeni nesil bir “Cüneyt Arkın” görmek rahatsız etti biraz beni. Daha gerçekçi, daha fazla mücadele eden bir karakter görmeyi umuyordum.

c50035d2-9240-4a52-b038-ec4b78317d90

Cesur’u yeterince anlattıysak biraz da Korludağlara geçelim. Sühan başarılı ve Korludağların en güçlü kadını. Hem zengin hem de iyi kalpli. Başarılı bir kadın ama her şeye sahip olmak için karşısına çıkan herkesi ezen bir insan değil. Bülent bir ilişkisi var ancak Bülent’e aşık değil. Bülent ise daha çok Korludağların servetine aşık. Sühan’ın en yakın arkadaşı Şirin’e bile göstermediği bir yüzü var. Hislerini, duygularını kabul etmiyor. Cesur’dan etkileniyor ancak duygularını açık etmek bir tarafa inkar ediyor.

Diğer yandan Sühan’ın ağabeyi Korhan’da babası tarafından ezilen ve karısının hırslarına kapılan bir adam. Hayatta hiçbir şeyi doğru düzgün yapamayan bir adam olarak anılıyor aile içerisinde. Cesur’a Tahsin Korludağ’ın çiftliklerinden birini de yine Korhan satıyor. Babasının önem vermediğini zannettiği o çiftlik ise Cesur ve Tahsin Korludağ’ı karşı karşıya getiriyor.

Korhan’ın eşi Cahide ise büyük hırsların kurbanı. Ailenin servetine tek başına konmak gibi bir amacı var. Sühan’ın atı Nazlı’nın nalına çivi koyarak atın huysuzlanmasının sebebi de yine Cahide. Sühan’ı öldürmek isteği de yine servete tek başına konmak istediğinden. Tahsin Korludağ’ın en büyük isteği torun sahibi olmak, Cahide de bunu gerçekleştirmek istiyor. Ancak çocuğu olmadığı için büyük ve tehlikeli bir oyuna giriyor. Hamile bir hayat kadınına para vererek çocuğunu daha doğmadan sahipleniyor ve herkese hamile olduğu yalanını söylüyor.

028c68fc-c825-4825-8853-ceb38a3a51aa

Konu oldukça klasik bir konu olsa da Cesur ve Güzel’de daha çok oyunculuklar kendini göstermiş. Tahsin Korludağ, Korhan, Cahide ve Bülent kötü karakterleri tüm sempatiksizliği ve çıkarcı halleriyle ekrana başarılı bir şekilde yansıtılmış.

Sühan’ın bazen aşırı saf olan halleri ise bir seyirci olarak beni rahatsız etti.  Her ne kadar büyük başarılar elde etse de ailesinin karanlık yüzünü, babasının zalimliğini ve çevresindeki insanların çıkarcı hallerini görmemesini anlamadım. Bülent’in sert tavrının farkına varmayıp Cesur’un müdahale etmesini eleştirmesi yine anlayamadığım hareketlerinden biri.

Öyle ya da böyle klasik bir konu ancak güzel oyunculuklar izledik dün akşam. Özellikle Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuğunu seviyorsanız izlenebilir bir dizi Cesur ve Güzel. O zaman yazıyı da Cesur, Korludağ’a gelirken arka planda çalan şarkıyla bitirelim!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.