Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Cesur ve Güzel 7.Bölüm: Mutlu Aşk Yoktur

Cesur ve Güzel 7.Bölüm: Mutlu Aşk Yoktur

Hırslar uğruna kazanılmış bir hayat. Geriye dönülemeyen, hatırlandıkça keşkelerle büyüyen zorluklar. Yüreğinize dert olan o geç kalmışlık hissi.

Ne tuhaf. İllaki bir şeye geç kalmışsınızdır bu hayatta. Büyük mutluluklara, yaşamanız gereken hayata yahut basit düşünelim, uçağa, otobüse. Hep bir koşuşturma sebep olmuştur geç kalmanıza. Ya da daha önemli bir işiniz vardır hep.

Geç kalmışlığın hüznünü görüyorum Cesur ve Güzel’de. Yıllar önce bir aileye sahip olmadığı için her şeye sahip olmaya çalışan bir Tahsin Korludağ. Kendisine karşı olan kızı dahi olsa intikam alma hırsında. Sevdiklerini dahi karşısına alabilecek kadar acımasız.Ve Sühan. Yıllar önce Adalet yüzünden üzüntüden ölen annesine haksızlık ettiği için pişman. Annesinin yanında olamamanın hüznünde. Bu baba kızın ise ortak bir geç kalmışlığı var: Aşka geç kalmak.

cesur ve güzel 7.bölüm

“Sözünü dinleyip yanında uyumak isterdim.”

Louis Aragon’un Mutlu Aşk Yoktur şiirinin dizeleri döküldü Cesur ve Güzel’in 7.bölümünde. Cesur’un ağzından dökülen iki dize Cesur’un rüyasında Sühan’ın cümleleriyle tamamlandı.

“Vakit çok geç artık hayatı öğrenmeye

Yüreklerimiz birlikte ağlasın sabaha dek

En küçük şarkı için nice mutsuzluk gerek

Bir ürperişi nice pişmanlıkla ödemek

Nice hıçkırık gerek bir gitar ezgisine

Mutlu aşk yoktur”

Cesur ve Güzel’in aşk üzerinden incelediğimizde mutsuz bir aşkın ezgisini duyuyoruz her seferinde. Yarıda kalmışlık, geç kalmışlık ya da yanlış zamanda gelen bir aşk var hep. Mihriban ve Tahsin’in yarıda kalmış bir aşk hikayesi var. Yıllar önce tabloları ele geçirdiği ilk zamanlarda Mihriban varmış Tahsin’in hayatında. Zengin olmadan ve hiçbir şeye sahip olmadan önce bir aşk yaşamışlar. Ancak Tahsin Korludağ, Bektaşioğlu’nun arazisini alamadığı için Mihriban’ı terk edip Nuran’la evlenmiş. Nuran’a aşık olmamış belki ama Mihriban’la bir aşk yaşamış. Mihriban’ın Tahsin Korludağ’ı unutamadığı elbette ki belli. Ancak içimden bir his Tahsin Korludağ’ın da yıllar önce Mihriban’ı nikah masasında bırakmasından doğan bir vicdan azabı olduğu yönünde. Her cümlesinde, Mihriban’a sürekli laf sokuşunda, Adalet’le evlendiğinde bile Mihriban’ı anmasında gizli bu durum. Tahsin Korludağ’ın Adalet’le yaşadığı aşk ise geç kalınmış bir aşkın hikayesi. Yıllarca Tahsin-Nuran evliliği içerisinde yaşanan bir aşkın sonradan evliliğe dönüşmesinin Sühan’ı çıldırtması bu yüzden. Sühan’ın evi terk edişi de bu yüzden.

cesur ve güzel 7.bölüm

N’olur N’olur gitme!

Gelelim Sühan’a. O da yanlış zamanda gelen bir aşkı yaşamakta. Cesur, Sühan’ı dengeleyen tek insan. Sühan evi terk ettikten sonra yanında oluşundan, Sühan sarhoş olurken verdiği destekten ve kendine bir o kadar hakim oluşundan bu kontrollü halini görebildik Cesur’un. Sühan, kendi kalıpları arasında sıkışmış bir hayat yaşarken bu sıkışmışlıktan çıktığı anda da dengesini tamamen yitirebiliyor. Cesur’un onu sakinleştirmesi, kontrol etmesi, sarhoş olduğu gün sonrası ne yapacağına dair söylemesi ise Cesur’un ne kadar dengeleyici bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Yeni bölümün başka bir önemi de Cahide ve Bülent’le yaşandı. Turan’ın gelmesiyle Hülya ortadan kayboldu. Bebeğini kaybeden Cahide’nin ise paniği normaldi. Ancak o paniği Ayşe kaybolduğu için yaptığını düşünen Korhan için fazlaydı. Bülent’in de yardımıyla Hülya bulundu elbette. Ancak Korhan’ın o anlarda Cahide’den şüphelenmemesi farklı hareketlerinin altında bir şey aramaması asıl şüpheyi çekmişti. Ancak Korhan ne olursa olsun eşinden şüphelenmemeye devam etti. Korhan’ın bu saflığını anlamamaya devam ediyorum o nedenle.

Hülya ise Turan sorununu çocuğun Bülent’in olduğunu söyleyerek çözse de planın içinde yepyeni planlar kurulmaya devam etti. Hem Turan’dan hem de Cesur’dan kurtulmak için Cahide’nin bir planı vardı. Tahsin Korludağ’ı gökdelen işi bozulduğu için tehdit eden adamı Turan olarak gösterip Cesur’u da büyük bir tehlikenin içerisine atmak bir taşla iki kuş vurmalarını sağlayacaktı. Hülya’nın bu oyunda Turan’ın yanındaymış gibi davranması ise neredeyse her şeyi çözdü. Hülya para isteyen Turan’a sana para vermek için çağıracaklar ama öldürecekler dediğinde sevgili Turan’ın mahalleden adam toplayıp gelmesi kaçınılmaz oldu. Cesur’u ise bu oyuna dahil etmenin tek yolu Sühan’ı kullanmaktı. Peşinde adamlar olduğunu söyleyen bir mesaj Cesur’u anında olay mahaline getirdi. Elbette mesajı atan Sühan değil Cahide’ydi.

c0bz_44wgaaov7g

Cesur yine de akıllı davrandı. Kendisi değil boş arabayı gönderip olaydan şüphe etti. Ancak arabası kurşunlandıktan sonra elini kolunu sallayarak meydana çıkması bir önceki zekice oyununa yakışmadı. Tehlikenin geçip geçmediği anlamadan o kadar kolay meydana çıkmamalıydı. Haliyle Turan tarafından kurşunlanması kaçınılmaz oldu.

Cesur ölmeyecek elbette. Ancak aldığı kurşunun büyük bir işe yaracağına eminim. Çünkü o anlarda Cesur’dan şüphe eden Sühan belli ki Cesur’a aşık olduğunu bu olayla kabul edecek. Alemdaroğlu Hatıra Ormanı’nın olmadığını öğrenmesi ve Hasan Karahasanoğlu’nun mezarını bulması Cesur’un sırlarına da çok yaklaşması demekti Sühan’ın. Ancak Cesur’un vurulması eminim her şeyi değiştirecektir.

Cesur’a bu kadar fazla yaklaşan elbette sadece Sühan değildi. Cesur’un babasının asker arkadaşı Mithat Topakçı’yı bulmasıyla Tahin’de Hasan Karahasanoğlu’nun oğlunun yaşadığını öğrenmişti. Tahsin’in bu derece herkesi avucunun içine alması ise ürkütmüyor değil insanı. Tahsin’de Mithat sayesinde yanına çağırdığı Cesur’u bekliyordu elbette. Cesur’un vurulması da yine kimliğinin açığa çıkmasını engelledi.

Fügen’den bahsetmeden de bitirmeyelim yazıyı. Aklı sürekli gidip gelen Fügen’imiz Mihriban’ı elçilikten biri sanması ve Tahsin Korludağ oğlumu öldürecek demesiyle Mihriban’ın da şüphelerini üstüne çekti. Mihriban’ın Tahsin’in sattığı tabloları da araştırdığını düşünürsek Mihriban gerçeklerin çok yakınında gezinmeye başladı. Mihriban tabloları araştırırken tabloların Hoca Ali Rıza’ya ait olduğunu öğrenmek ise ayrıca bilgi dağarcığımızı genişletti. Gerçekten yaşamış bir manzara ressamının tablolarının kullanılması hayatımıza ve genel kültürümüze de bilgi katan bir durum oldu.

c0shr3swgaacbdl

Fügen’in sayıkladığı Ferdinan Solda da hayatımıza girdi bu bölümde. Cesur’un hemen olayı kapatıp “Masal kahramanı” demesiyle de araştırılmaması gereken birisi olduğunu da anladık elbette. Her şeye rağmen Sühan ve Fügen her daim iyi anlaşması ve birbirlerini hatırlamaları da ayrıca tatlı bir olay.

Öyle böyle bir bölümü bitirdik, gelecek bölümlerde buluşmak dileğiyle!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.