Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 70.Bölüm: Kutlu Zafer

Diriliş Ertuğrul 70.Bölüm: Kutlu Zafer

Kut kelime anlamı olarak iyilik, talih demek. Eski Türklerde olan “Kut Anlayışı” da bu kelimeyle ilişkilendirilir. Yönetime gelen kişiye o yetkinin Tanrı tarafından verildiğine inanılır. Tanrı’nın verdiği yetkinin, iznin ise hayırlı, iyi olacağı düşünüldüğü için kut ismi zamanla inanca da bağlanan bir kelime haline gelmiş. İslamiyetle birlikte terk edilmiş bu inanç ancak kelimenin hayatımızda yeri hala kalmış tabi. Hala “kutlu olsun” ya da “kutsal” dediğimiz her şeyde kullanıyoruz bu inancımızı da.

Geçen bölüm Ertuğrul’un zehirlenmesine ve iyileşmesine tanık olmuştuk. Şimdi ise vakit zafer vaktiydi. Ertuğrul, iyileşmiş, kendine gelmiş ve kutlu zafer için adımlarını atmıştı. Simon’dan onu zehirleyenlerden intikam alma vaktiydi devir. Nitekim Diriliş Ertuğrul’un yeni bölüm etiketi de Kutlu Zafer’di.

Kutlu olan bir zaferin içindeydik. Yani sefer Ertuğrul’undu ancak zafer Allah’ındı. Ertuğrul öyle başlamıştı yoluna. Allah’ın yetkisi ve izniyle kutlu bir zafer kazanmak için yolundaydı. Hanlı Pazar’ı ele geçirme niyetinde ise masumların kanını dökmek yoktu. Simon ve adamları hedefindeydi. Ancak Simon, Ural’ın adını veremeden kaçıp kurtuldu Ertuğrul’un elinden. Alpler ise peşinden gitti. Ancak mümkün değildi. Simon’un hedefinde en büyük yardımcısı Ural’a sığınmak vardı. Ural’ın hedefi ise otağına ve babasına yaranıp kendisini aklamaktı. Simon da zaten çıkarlarına hizmet etmiyordu.

Alplerin Simon’a ulaşmasına çok az kalmışken sırf konuşmasın diye öldürdü Ural, Simon’u. Ertuğrul’un emri Simon’u sağ ele geçirmek olsa da Ural kendi çıkarı için öldürdü Simon’u. Bir hain olarak girmesi gereken obaya ise bir kahraman olarak girdi. Günah keçisi Simon olmuş, Ural şimdilik Ertuğrul’u zehirleme suçundan kurtulmuştu. Tabi Ertuğrul için hala suçluydu.

Hanlı Pazar’ın ele geçirilmesiyle büyük bir ganimette ele geçti. Ertuğrul’un herkesten güçlü bir bey olduğu ise burada daha fazla ortaya çıktı. Tüm alpler ve Dündar’ın bile altınları görünce kendisine engel olamadığı anlarda Ertuğrul soğukkanlı ve sakindi. Ne yapacağını herkesten iyi biliyordu. Para hırsı ise yoktu. Altınların nasıl üleştirileceğine karar verdi. Ganimetin 3’de 1’ini de diğer obalara verecek kadar yüce gönüllü ve adaletliydi.

Hanlı Pazar alındı, ganimetler alındı. İlk ezan ise kutlu zaferle birlikte okundu. Kayı bayrağı ise yine Hanlı Pazar’a asıldı. Ertuğrul obasının gücünü göstermeye başlamıştı. Çavdar Obasının beyi Candar Bey ise kendisinin yapamadıklarını başaran Ertuğrul’un yükselişine tanık oluyordu. Ertuğrul durmayacak birçok yeri fethedecekti. Hanlı Pazar sadece başlangıçtı. İslamiyeti ve gücünü köşe bucak her yere götürmeye devam edeceğinin işaretiydi Hanlı Pazar’ın fethi.

Candar Bey her şeyin farkındaydı ve büyümeye başlayan bu güçten nem almak istiyordu. Sadece ortaklık yetmezdi. Kan bağı ile aile bağı kurmalı, Ertuğrul gücünü tüm dünyaya ispat ederken yanında olmalıydı. Candar Bey’in Ertuğrul’la evlendirmek istediği Aslıhan ise çoktan aşık olmuştu Ertuğrul’a. Her hal ve hareketinden Ertuğrul’u sevdiği, imkansız bir aşka tutulduğu belliydi.

Ancak Candar Bey’in bu evlilik isteği belli ki iki obayı karşı karşıya getirecek. Candar Bey bölümün son sahnesinde bu fikrini ifade ettiğinde Ertuğrul’un bakışları bu fikri kabul etmediğinin göstergesiydi. Halime’ye olan aşkı ise o kadar büyük ki Ertuğrul’un Aslıhan’ı eş olarak kabul etmeyeceği çok belli. Ancak Candar Bey ortaklık kuramazsa Ertuğrul’a rekabete gireceği besbelli. Ertuğrul Bey ile akrabalık kurma isteği nedeniyle dostça yaklaşımı Ertuğrul Bey teklifini reddedince düşmanlığa dönecek.

Candar Bey’in bu hırsını Ertuğrul öldü zannettiği anlarda da gördük nitekim. Ertuğrul’un öldüğü haberi gelir gelmez “Kayı boyu önemli, Kayı boyuna sahip çıkmalıyız” sözü hem hırsını hem de bütün boylara sahip olma isteğini de gösteriyordu. Akrabalıkla kurmak istediği bağ da engellenince dostça davranışlarına da devam etmeyecek.

c0om8vwxeaawbmg

Halime Hatun ise Ertuğrul’a layık bir eş olduğunu her bölüm daha fazla gösteriyor. Hayme Ana’nın gözyaşlarına dayanamadığı halde sırrı son ana kadar saklaması bunun en önemli göstergesiydi. “Şu kazanda birçok aş kaynar, devir birlik devridir.” benzetmesi de Ertuğrul’a aynı yolda olduğunu gösteriyordu. Ertuğrul neredeyse Halime de oradaydı. Ertuğrul oba dışında zaferler kazanıp birlik sağlamaya çalışıyorsa Halime de oba içinde bu birliği sağlayan kadındı. “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” sözünün göstergesi oldu yeni bölümde de Halime.

Aslıhan’ın Ertuğrul’a ilgisini ise Halime belli ki seziyor. Aslıhan hiçbir şey söylemese de Halime’nin tavrından, Aslıhan’ın yaklaşmaya çalışmasına rağmen onu uzak tutmasından belli oluyor. “Her vakit her şeye hazır olduğunu bilirim Aslıhan Hatun” sözünden gizli iğnelemesi sezinleniyor. Apaçık değil zaten Halime’nin sözleri. Cümlelerinin altına gizleyerek söylüyor ne diyeceği varsa. Zekasını da gösteriyor bu durum. Bağırmadan, hakaret etmeden söylüyor ne söyleyeceği varsa.

diriliş sadettin köpek

Sadettin Köpek’i de yeniden gördük bu bölümde. Belli ki birkaç bölüm daha aramızda. Simon öldükten sonra Ural’ın en önemli ortağı oldu. Düşmanımın düşmanı dostumdur ana fikriyle ortaklıklarını pekiştiriyorlar. Ancak Ertuğrul’dan alacakları yeni darbelerle Simon-Ural dostluğu gibi bitişine tanık olacağız yakında.

diriliş ertuğrul

Son olarak karakterleri sevmiyoruz diye oyuncuların emeklerini de unutmayalım. Simon’un ölümüyle Lebip Gökhan Diriliş Ertuğrul’a veda etti. Kötü rolü oynamak, seyircinin senden nefret etmesini sağlamak en zorudur. Takdirden çok yaptığın kötülüklerle anılırsın zira. Lebip Gökhan’da zor rolü oynadı Diriliş Ertuğrul’da. Bir kahraman varsa bir düşman da olmalıdır. Haçlılarla birlik olan Simon olmasaydı bu mücadelelere de tanık olmazdık. Lebip Gökhan’a da verdiği emeklerden dolayı teşekkür etmeyi unutmayalım!

Yeni bir çarşamba günü yeniden Diriliş Ertuğrul’u evimizde ağırlayacağımız güne kadar sağlıcakla kalın!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.