Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 72.Bölüm: Beyimizin Yolunda

Diriliş Ertuğrul 72.Bölüm: Beyimizin Yolunda

Diriliş Ertuğrul 72.bölümüyle yayınlandı. Yeni bölümde Ertuğrul Karacahisar Tekfuruyla karşı karşıya geldi. Türkleri birbirine düşürme niyetinde olan Tekfur, Vasilyus ile birlik olarak Ertuğrul’u yenmeye çalışıyordur. Tapınak şövalyelerinden Ertuğrul sayesinde kurtulan Tekfur ve Vasilyus sıradaki düşman olarak Ertuğrul’u hedeflemiştir. Ertuğrul’un ise çok daha kolay bir düşman olduğunu düşünüyorlardır.

C16OLKdXAA8_mqH

Ertuğrul ise Çavdar Obasına karşı yeni bir strateji geliştirmiştir. Çavdar obasına haklının yanında olacak bir yiğidi yanlarına çekmek onunla iş birliği yapmak için Artuk Bey’i görevlendirir. Artuk Bey ise Çavdar obasından Kutluca ile görüşür ve Kutluca’yı Çavdar obasının yaptıklarına karşı uyarır. Haklının yanında olmasını söyler. Artuk Bey ile konuşan Kutluca, Candar Bey ve Ural Bey’in planlarına şüpheyle yaklaşmaya başlar.

Ertuğrul Bey, Hanlı Pazar’da ise Müslümanca bir ticaret geliştirmiştir. Turgut Alp, Hanlı Pazar esnafına bunun duyurusunu yapar. Artık Hanlı Pazar’da insan ticareti olmayacak, köle ticareti yasaklanacaktı. İnsanca bir ticaret olacaktır.

Karacahisar tekfurundan çok geçmeden gelen mesaj ise pazar ticaretini önemli derecede etkiler. Karacahisar tekfuru pazarla olan ticareti kesmiştir. Hem onlarla ticaret yapmayacak hem de borçlarını ödemeyecektir. Bu haberi ise Ertuğrul’dan önce Ural öğrenir. Ural için adeta bir zaferdir bu durum. Ertuğrul’u zor duruma sokmak için tekfurla anlaşma yapmaya karar verir.

C16NRcKW8AEdHxW

Karacahisar tekfuru ise Çolpan Hatun’un kuzenidir. Çolpan Hatun henüz çocukken babasını katleden insandır. Vasilyus ile birlikte Çolpan Hatun’un babasını öldürmüştür. Çolpan Hatun, babasını katleden insanlara Ural beyin Ertuğrul Bey’i bitirme planı yüzünden tahammül etmek zorunda kalır. Masalarında yemek yer, yüzlerine güler, caniliklerine göz yumar. Çolpan Hatun babasına zulmedenlerle Ural nedeniyle oturmak zorunda kalır. Ural’ın bu adımı kendi karısının babasını bile katledenlerle ortak olabileceğini gösterdi. Çıkarları uğruna değerlerini bile yavaş yavaş yitiriyordu.

Çolpan Hatun’un hamile olduğunun haberi ise Çavdar obasına büyük bir sevinç getirir. Candar Bey ilk torununa sahip olacaktır. Torununa ise Ertuğrul’un karşısında iş birliği yaptığı Emir Saadettin’in ismini vermek istiyordur. Candar Bey, Emir Saadettin’den aldığı gaz ile uç beyi olacağını düşünüyordur.

Emir’in ise yemek sırasında Aslıhan’a bakışları özellikle dikkat çekmişti. Ural ise bu bakışların farkındaydı. Ertuğrul’u alt edebilme yolunda Emir Saadettin’i yanına çekmesi gerekliydi. Aslıhan’la evlilik düşüncesi Saadettin’i Çavdar Obasına da bağlayacak bir şeydi. Aslıhan’ın Ertuğrul’a olan öfkesi ise Saadettin’le olan evliliğe ılımlı yaklaşacağının işaretiydi.

Ural ve Ertuğrul’un karşı karşıya gelmesi ise bu düşmanlığı belirginleştirdi. Öfkesine engel olamayan Ertuğrul, Ural’ın yaptığı planların farkında olduğunu belli ederek onunla dövüştü. Güzel bir dövüş sahnesi izlediğimiz bu anlarda Ertuğrul’un gücüne de şahit olduk. Ertuğrul, Ural’a büyük bir göz dağı verdi. Ancak Ural’ın kolay kolay vazgeçmeye niyeti yoktur. Ertuğrul’un her şeyi bildiğini ama gücünün yetmeyeceğini düşünüyordur.

C16ZJFQW8AAgQXJ

Ertuğrul, Ural’ın karşısında yer alırken kilimhanede ise Halime ile Çolpan karşı karşıya gelmişti. Çolpan’ın Ertuğrul’u suçlaması Halime’yi karşısına almıştı. Zaten Aslıhan’a karşı bilenmiş olan Halime, Çolpan’ın sözlerine karşı kendisini kontrol edememişti. Ancak Ertuğrul annesi Hayme Hatun kilimlerin yetişmesi ve kadınların aralarında uzlaşmasını sağlıyordu. “Bize bunları yapanlar inşallah döktükleri kanda boğulurlar.” diyen Çolpan belki de haksız yere ettiği bedduaya kendi bulanacaktı. Babasını katledenlere sırf Ural’ın planı için göz yumması bunun da işaretiydi.

Çavdar obasında ise bir tek Aliyar Ertuğrul’u destekliyordu. Ertuğrul’un birlikleri için çalıştığını söyleyen Aliyar,tüm ailesini karşısına almasına rağmen doğru bildiğinden şaşmıyordu.

Ertuğrul fethetmek istediği Karacahisar kalesine tekfurun tavrı nedeniyle gelmek zorunda kalır. O sırada Vasilyus’un planına çekildiğinden ise habersizdir. Tekfurun kızı Helena’ya baskın düzenleyen Vasilyus, imparatorun mabeyincisini öldürtmüştü. Baskını ise Kayı obasının üzerine yüklemeye çalışıyordu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.