Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 72.Bölüm: Fetih İçin

Diriliş Ertuğrul 72.Bölüm: Fetih İçin

Aşk ve savaş. Aslında birbirinin aynısı iki kelime. Aşk sadece bir insana duyulmaz. Devlete, vatana, koruduğunuz insanlara, işinize, görevinize de aşık olabilirsiniz. Ve aşık olduğunuz her şey için savaşırsınız. Mücadele edersiniz. Aşkın önünde ise çıkarlar ikinci plana alınır. Bireysel çıkarlarla hareket edemez aşkla adım atan insan. Önce o aşkı beslediği şeyi düşünür. Vatansa sevdası vatan içindir attığı adımları. Eğer bir insansa sevdiği onun içindir aldığı kararlar.

Ertuğrul Bey ise bu ikisi arasında kaldığı anları yaşamıştı son bölümde. Bir yanda sevdiği karısı Halime. Diğer yandan Çavdaroğullarının beyi Candar’ın teklifi. Daha güçlü bir birlik, oba olmak için Aslıhan’la Ertuğrul’un evliliğini istemesi. Vereceği cevap basitti. Gönlünden geçen cevabı hemen söyleyebilirdi. Ancak Ertuğrul bir beydi. Düşünmeli, sebat etmeli, acele ve öfkeli kararlar vermemeliydi. Düşündü, annesine, güvendiklerine danıştı. Düşündü, en doğru kararı tek başına değil artısı ve eksisi ile düşünerek verdi. Aliyar’a söylediği “Hayır” cevabı gönülle, hevesle verilen bir cevap değil düşünülerek verilen bir cevaptı. Evliliği kabul ederse Aslıhan da Halime de mutsuz olacaktı. Bu evlilik birlik değil ayrılık getirecekti.

Ancak Ertuğrul Bey tarafından reddedilmek Candar Bey’in gururunu yere düşürdü. Reddedilmeyi hazmedemedi. Aslıhan ise babasını düşündüğünü söylediği halde acısı, öfkesi kendisini reddeden Ertuğrul Bey’e idi. Halime ile olan karşılaşmasında bile bu durumu belliydi. Halime’ye bakışları, nefreti her hareketinden seziliyordu. Halime’yi çığrından çıkarışı bundandı.

Ural Bey’in ise bu evlilik bahsi konuşulurken dahi Simon’u öldürdüğünü söyleyerek Hanlı Pazar’dan ganimet istemesi kabul edilir şey değildi. Ancak Ertuğrul bu hadsiz isteğe bile yerinde, lafını sözünü tartarak cevap verdi. Böylesine bir teklifi dahi düşünmek için zaman istedi. Bir hırsla öfkeyle cevap vermedi.


Ancak Ertuğrul saygılı, lafını tartarak konuşması bile Çavdar obasına sukunet vermedi. Kendilerini reddedilmiş, ötelenmiş kabul eden Candar Bey, Ertuğrul’a bir savaş açmıştı. Ertuğrul dost görünen düşmanlarıyla artık karşı karşıyaydı. Ertuğrul’un işlettiği madene Ural Bey’in haydutları göndermesi ise bu savaşın ilk fitiliydi. Madene saldıran adamlar kimseyi görmeden herkesi acımasızca öldürmüştü. Haçaturyan’ı ise ölmekten Ertuğrul Bey kurtarmıştı. Ancak bu saldırı sonun başlangıcıydı. Ural Bey’in gönderdiği adamlarla mücadele eden Ertuğrul, Çavdar obasına açacağı savaşta da başarılı olacaktır eminiz.

Ertuğrul’un düzenlediği toyu basan Sadettin ise Ertuğrul’u karşısına almıştı. Alaaddin’in beratını getiren Sadettin, Ertuğrul’a toyu tek başına topladığı, devlet içinde devlet kurduğu ve Candar’ı beyi çağırmadığı için ağza alınmaz laflar söylemişti. Ertuğrul ise “Karşıma çıkma” diyerek Sadettin’e toy içinde karşılık vermemişti. Ancak Candar Bey gibi Sadettin’in de Ertuğrul’un düşmanları arasına girdiğinin işaretiydi bu toy. Ertuğrul’un mücadele edeceği düşmanlar bir bir ortaya çıkıyordu. Ertuğrul Bey ise “Bize düşmanlık besleyenlerin canını alırız” diyerek bu mücadelede herkesin hakkının ne olacağını şimdiden söylemişti. Üstelik tüm beylerin içerisinde Sultan beratını Ertuğrul’a vermeyen Sadettin’in de bunun bedelini ödemesi gerekliydi.

Ertuğrul güçlü bir bey olmaya doğru giderken Halime ise Ertuğrul beyin hatunu olarak neler yapması gerektiğini de öğreniyordu. Aslıhan’a herkesin içerisinde saldırması ne olursa olsun iyi bir durum değildi. Ertuğrul’a ve kararlarına güvenmeyi, onun sevgisine inanmayı öğreniyor, atacağı adımları iki kere değil gerekirse on kere düşünüp öyle atması gerektiğinin farkına varıyordu. Çünkü aldığı alacağı kararların hepsinde aynı Ertuğrul Bey gibi Halime’de obayı düşünmeliydi. Ertuğrul Bey’in aldığı karar ne olursa olsun Halime arkasında durmalı, kimseye karşı küçük düşmemeliydi. O nedenle yaşanılan bu olay Halime için de bir ders olmuştu.

Diriliş Ertuğrul’u sadece fetih için yapılan mücadelelerle değil doğru sevginin nasıl yaşanması gerektiğini görerek izlemek oldukça değerli. “Ne bu han ne de cihan seven bir gönülden kıymetli değil.” diye Ertuğrul Bey sadece obasına değil eşine de verdiği kıymeti, sevgiyi her seferinde göstermesi, çocuğuna ve eşine de kendisini feda etmesi güçlü bir komutan, bir lider nasıl olunur bizlere gösteriyor. Sadece obasına değil eşine ve çocuğuna da sorumlu olan Ertuğrul bunu hakkıyla taşımasını da biliyor.

Yeni bölümde görüşmek üzere!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.