Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 75.Bölüm: Hesap Günü

Diriliş Ertuğrul 75.Bölüm: Hesap Günü

Ural’ın suçları öyle bir hal aldı ki sonunda işlemediği bir suçtan hüküm giyecek hale geldi. “Tekfur’u öldürmedim” dese de artık kendisine inanacak kimsesi kalmamıştı. Yaptığı suçlar ve zalimliklerin ardı arkası kesilmediği için Tekfur suçu da kolaylıkla Ural’ın üstüne atılmıştı.

Peki tüm detaylarıyla Diriliş Ertuğrul’un 75.bölümünde neler oldu! Hazırsanız başlayalım!

Aslıhan’ın nikahı ertelendi, Ural suçlandı

Aslıhan, kendisini ailesi için feda etmek üzereyken Ural’ın ihanetiyle adeta sarsıldı. Obası ve obasının geleceği için sevmediği bir adam Sadettin’le evlenme kararı alan Aslıhan, ağabeyinin hırsı uğruna kendisini kaçırdığını öğrendi. Beline bağladığı kuşağın eceli olacağını bildiği halde ağabeyi ve babasının kararına saygı duydu Aslıhan. Çolpan bile teselli edemedi onu. Çünkü sevmediği biriyle evlenmek ölümden beterdi.

Ertuğrul’un nikahı basıp Ural’ın yaptıklarını sayıp dökmesiyle nikah ertelendi. Ural ve Çolpan ise mahkeme günü için çadırlarına kapatıldı. Ural’ın bütün suçlarının hesap günü gelmişti artık. En ağır olan ise hesabını vermesi gereken suç işlemediği bir suçtu. İşlediği suçların hepsi yüzüne tek tek söylenen Ural’ın “Tekfur’u öldürmedim.” demekten başka savunması yoktu. Öz kardeşi Aliyar ve obanın en sağlık adamı Kutluca bile Ertuğrul’un yanındaydı.

Ural’ın tuzak kurmak için Amanda’yı kullandığı, kendi öz kardeşi Aslıhan’ın bile ölümünü göze aldığı ve Simon ile yapılan iş birlikler tek tek ortaya döküldü. Ural, hırsı uğruna kendi sonunu da hazırlamıştı.

Vasilius Türkleri bitirmenin peşinde!

Ural, bu suçlamalar altındayken Vasilius’da planında tıkır tıkır ilerliyordu. Türklerin bu karışıklığını kendi lehine çevirmiş Bizans’tan ordu istemişti. Büyük bir savaşın hazırlığındaydı. Ural’a oynadığı oyun kendi gücünü de göstermesini sağlayacaktı. Karacahisar kalesini ele geçirmek için ise Helena’yla evlenmeyi düşünüyordu. Böylelikle Tekfur’un ölümünden de aklanacaktı. Çünkü Helena gibi bir kadın kocasını asla suçlamazdı. Ertuğrul, sulhu sağlamak için canını bile feda edebilecekken Vasilius, Türkleri yok etmek için büyük bir savaş başlatma derdindeydi.

Ertuğrul adaletten yana

Ural’ın Tekfur’u öldürmediği hem Candar Bey hem de Sadettin tarafından anlaşıldı. Vasilius’un Bizans’tan asker istemesi her şeyin kanıtıydı. Plan Vasilius’un planıydı. Yargılamayı yapacak olan Sadettin Köpek, Ural’ın yargılanıp cezasını çekmek için gönderildiği yere giderken yolda kaçırılmasını planlamıştı. Cezayı kendisi verecekti ve kaçırılmayı da kurgulayacaktı. Ancak Ertuğrul’un adalet için attığı adımdan bihaberdi.

Ertuğrul, Selçuklu Sultanı Alaaddin’le haber yollamış, mahkeme için yeni bir kadı atanmasını istemişti. Sadettin Köpek, hükmü vermek üzere yargılamaya başlayacakken gelen kadı Sadettin’i büyük bir şaşkınlığa uğratacaktı.

Ural, Tekfur’u öldürmemişti ama şimdiye kadar yaptığı bütün suçlar bile Ural’ın cezasının verilmesi için yeterliydi. Ertuğrul’un alplerini öldürmesi bile Ural’ın cezası için yeterliydi. Vasilius’un suçlaması adeta Ural’ın şimdiye yaptığı bütün suçların bedelini ödemek için bir bahane olmuştu.

Bamsı’nın Helena Hazırlığı!

Bamsı bir aşık oldu tam aşık oldu! Bamsı’nın hikayelerini dinlemeye alışkın seyirciler olarak bu akşam bir hikaye dinleyemedik. Çünkü Bamsı, kaleyi fethetme hazırlığındaydı hem de içten. Anladığımız kadarıyla Helena da Bamsı’dan hoşlanıyor. Hem hayatını kurtaran hem de her daim yanında olan Bamsı’ya çok boş değil. Ama babasının katilini bulma isteğinde. O yüzden Bamsu’ya yaklaşması oldukça temkinli. Babasını yeni kaybetmiş bir kadın olarak acısı şu an çok taze. Üstelik Vasilius’un çevresinde olması da iyiye işaret değil. Bamsı’nın Helena’ya yaklaşabilmesi için önce Vasilius’u alt etmesi gerekli.

Herkes kendi çıkarının peşinde!

Ural çok hata yaptı. Herkes ise onun hırsını kullandı. Başta da Sadettin Köpek. Eğer biri ölmeliyse bence ilk sıra Ural’dan çok Köpek’in. Ural arkasında sadece yıkılmış ve acı çeken bir baba bıraktı. Daha fazlasını değil. Candar Bey ise Ural’ı suçlarken kendi hırsını hesaplayabiliyor mu bilmiyorum. Aslıhan’la evlenmeyi reddettiği için Ertuğrul’a düşman olan Candar Bey’di. Sadece oğlu değil kendisi de hırslarıyla hareket etti. Çavdar obasında bir tek Kurtluca ve Aliyar hırsının kurbanı değil. Onlar ise obayı karşılarına alarak yapabiliyorlar bunu.

Sadettin ise Vasilius’la görüştü. Vasilius başlatmak istediği savaşta Selçuklu’yu karşısında görünce korkacak mı bilinmez. Ancak oturuşundan kalkışından bile Köpek’in konuşmalarından rahatsız olduğu çok anlaşıldı. Sadettin Ural ve Lazkaris’i kurtarmak üzerinden Vasilius’la anlaşsa da mahkemede kararı kendisi vermeyince bu anlaşma da başarıya ulaşamadı haliyle.

Ural’ın kurtulup kurtulmayacağını ise gelecek bölümde öğreneceğiz. Ural’ın mahkemede aldığı ceza idam ama bu infaz gerçekleşecek mi bilinmez. Lazkaris ise Vasilius sayesinde bu cezadan çok kolay kurtuldu. Lazkaris’in cezasını kendi mahkemelerinde vermek istediğini söyleyerek Lazkaris’i adeta tereyağından yağ çeker gibi kurtardı.

Gelecek bölümlerde görüşmek üzere!

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.