Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 76.Bölüm: İlahi Adalet

Diriliş Ertuğrul 76.Bölüm: İlahi Adalet

Hepimiz hayatımızda bir kere uyarılmışızdır sanırım. Beddua etme, beddua döner dolaşır yine seni bulur. Diriliş Ertuğrul’un dün akşamki bölümü adeta bunun örneğiydi. Nitekim twitter etiketi de boşuna “İlahi Adalet” değildi. İlahi Adalet ilk bakışta Ural Bey için söylenmiş gibiydi. Ancak diziyi izleyince bu adaletin Ural Bey için değil Candar Bey için olduğunu anladık.

Candar Bey’in rahatsızlanmasıyla bırakmıştık 75.bölümü. Candar Bey rahatsızlanırken yanında yine Artuk Bey vardı. Ertuğrul, Candar Bey için kendi obasının en iyi hekimini gönderiyordu. Nefreti, düşmanlığı yoktu. Kendisine düşmanlık edene bile adaletle davranıyordu.

Ural ise babası fenalaşmışken bile Ertuğrul’a düşmanlık etmekten başka bir şey düşünmüyordu. Babası nefes almakta zorlanıyordu ama Ural hala Ertuğrul’la kavga peşindeydi. “Senin yüzünden” diye suçladığı Ertuğrul değil kendisinin hırsı onu bu noktaya getirmişti ancak hala kabullenmiyordu.

Ural ve Candar’ın Bedduaları

Hem Ural hem de Candar Ertuğrul’a haksız yere beddualar ve hakaretlerde bulundu. Ural “Yaşadığın her güne lanet edeceksin. Ölsem de obam bunun intikamını alacak.” derken Candar Bey ise sürekli intikamdan, Ertuğrul’un soyunu kurutacağından bahsediyordu.” Bana yaşattığınız evlat acısını siz de yaşayın.” sözü ise en ağır bedduasıydı. Çolpan’da Ural henüz ölmeden çocuğunu babasının intikamı için yetiştireceğini söylemeye başlamıştı.

Çavdar obasında bir tek Aliyar Ertuğrul’un yanındaydı. Ancak o da babasından tokat yiyor, obasından hakaretler işitiyordu. Çavdar Obası kendi yanında olmayana nefretiyle karşılık veriyordu. Babasının karşısında duran Aliyar, babasına kendi söylediği sözle karşı durdu. “Bir yetimin hakkına tecavüz eden ben olsan bile çekinmeden yargılayın beni.” demişti Candar Bey. Ancak şimdi kendi sözünü yutuyordu. Çünkü söz konusu oğlu olduğunda tarafsız olamamıştı. Oğullarına beni yargılayın diyen Candar, iş kendi oğullarına geldiğinde aynı sabrı ve metaneti gösteremiyordu.

Hayme Hatun’da Candar Bey’in karşısındaydı. Hz. Muhammed’in bir sözüyle onu yatıştırmaya çalıştı ancak fayda etmedi. “Suçlu eğer kızım Fatma dahi olsa adaletle cezasını veririm.” diyen Hz.Muhammed’in sözüyle Hayme Hatun adaletin yolunu göstermeye çalıştı Candar Bey’e. Ancak faydası olmadı çünkü Candar Bey hala suçlu olan oğlunu savunuyor ve onu kurtaracağını söylüyordu.

Ural infaz alanına geliyor


Ural infaz alanına geldi. Öldüreceği zaman bile kandan ve savaştan bahsediyordu. Candar Bey, hala kendisine gelemediği halde oğlunu kurtarabilmek için infaz alanına gitti. Ertuğrul infazı gerçekleştirmek üzereyken onu durdurdu. Ancak yaşadığı olaylara artık katlanacak durumda değildi. Kendini kaybederek yere yığıldığında Aslıhan’a da bir görev verdi. “Kanımızı arkada bırakma.”

Aslıhan’ın intikamını alma yolu ise Saadettin’den geçiyordu. Saadettin’in kendisine olan zaafını biliyordu. Eğer eşi olmasını istiyorsa intikamını almak zorundaydı Saadettin. Ancak Candar Bey’in ölümüyle Ural’ın infazı zaten ertelenmişti. Babasının cenazesinden sonra infaz edilecekti.

Vasilius ve Helena

Vasilius’un eli sandığından da çok güçlendi. İmparatordan gelen mektupla kalenin yeni tekfuru oldu. Oldu olmasına ama imparatorun sulhu istemesi pek de işine gelmiyordu. Üstelik Helena’ya yaptığı üstü kapalı evlenme teklifinde de istediği karşılığı bulamamıştı.

Ertuğrul ise Helena’nın gözünü açmasında bir nebze yardımcı oluyordu. Lazkaris’e ne yapıp yapıp ne olduğunu öğrenmesi gerekliydi. Vasilius’a güvenmemeliydi. Helena, Vasilius’a Lazkaris’e ne yapacağını sordu ancak Vasilius’un söylediklerine hala inanıyordu.

Vasilus’un “Burada benimle kal. Yuvanın parçası olayım. Türklerle savaşımda seni yanımda görmek isterim.” cümlesine ise Helena beklenmedik bir yanıt verdi. Savaş için değil barış için elinden geleni yapacağını söyleyerek anlayışının da hareketlerinin de Vasilius’dan yana olmadığını gösterdi.

Fakat, Vasilius’un planı bambaşka bir hal almıştı. Candar Bey’in ölümüyle Aliyar’ın Çavdar Obasının başına geçmesi düşünülemezdi. Adaletten yana olan Aliyar obanın başındayken Vasilius Türkleri birbirine düşman edemezdi. Bu nedenle Ural’ı kurtarmak zorundaydı. En iyi adamlarından Petrus bu nedenle gözünü bile kırpmadan harcadı.

Helena, tapınak şövalyelerinin kendisine saldırdığını zannettiği baskında Petrus’u görmüştü. Ural’ın üstündeki tüm suçları böylece Petrus üstlenebilirdi. Vasilius, Petrus’u kurtaracağının sözünü vererek suçun tamamını üstlenmesini sağladı. Ancak Ural kurtulduktan sonra Helena’nın gözüne girebilmek için Petrus’u da öldürdü. Helena’nın intikamını alarak Helena’nın gözünde de iyi bir yer edinmişti.

Olan Bamsı’ya Olacak


Bamsı günden güne Helena’ya aşık oluyor. Ertuğrul ise dün geceki bölümde ona büyük bir destek verdi. Aşkta sabırlı olmasını, büyük bir aşk istiyorsa sevginin Helena’nın da yüreğine düşmesi gerektiğini anlattı. Bamsı o ana kadar beklemeliydi.

Diriliş Ertuğrul 76.Bölüm Kısa Kısa

  • Çolpan’ın çocuğunun düşmesi ve Candar Bey’in “soyunuzu kurutacağım.” bedduasındaki bağlantıyı fark ettiniz mi? Yazının başında bahsettiğim bedduanın terse dönmesi meselesi tam olarak buydu. Candar Bey kendisine etti. Çolpan’ın ve Ural’ın hırsı ise doğmamış bebeklerini ellerinden aldı
  • Ancak zavallı Bamsı Vasilius’un planlarından haberdar değildi. Vasilius Helena’yı sevmiyordu ancak güç için yapmayacağı şey yoktu.
  • Yeni bölümün tek sıkıntısı ise aksiyon sahnelerinin olmamasıydı. Savaş ve mücadele sahnesi izleyemedik. O nedenle sakin geçen bir bölüm oldu.
  • Ertuğrul’un her durumda adaleti elden bırakmaması örnek bir davranıştı. Ural düşmanı bile olsa Candar Bey rahatsızlandığında ve öldüğünde insaflı davrandı.
  • Bamsı’nın aşık halleri güldürüyor insanı. Helena’dan yana bir bozguna uğramasa bari.
  • Aliyar’ın güçlü davranışları takdir topladı. Her şeye rağmen düşüncesinden vazgeçmedi. Kesinlikle güçlü bir bey olacak ilerde.
  • Helena artık biraz gözlerini açsa diyorum. Tamam iyi bir kız ama Vasilius’un yanı başında kötülüklerinin farkında değil.
  • Aslıhan ise nefreti yüzünden kendisine ediyor. Saadettin’le evliliği kullanarak intikamını almasını istiyor ancak Saadettin’in çok bir etkisi yok artık. Zira Ural’ı kurtaran Vasilius’du.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.