Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 77.Bölüm: Adalet Tecelli Edecek!

Diriliş Ertuğrul 77.Bölüm: Adalet Tecelli Edecek!

Ertuğrul. Tüm kötülüklerle ve düşmanlarla aynı anda mücadeleye girse de tek başına altından kalkmayı başardı yine her şeyin. Zalimin de zulm edenin de cezasını adalet o iki ucu keskin kılıcıyla verdi. Ne Ural gibi hırsının kurbanı oldu ne de Sadettin gibi sinsi sinsi attı adımlarını.

Hadi başından sonuna kadar Diriliş Ertuğrul’un 77.bölümünü konuşalım!

Ural’ı kurtarma planı

Vasilius iki adamını kurban etti. Ural’ı kurtarmak için. Ancak Ertuğrul için her şey bitmemişti. Alplarının kanı hala yerdeydi. Ural’ın Tekfur suçundan aklanmasının önemi yoktu. Alpları dürüstçe yaptıkları savaşta bir hainin zulmüne uğramıştı.

Ural’ın infazı ertelendi ertelenmesine ama hiçbir şey bitmedi. Ural’ı öldürebilme gücü hala Ertuğrul’un elindeydi. Ural ise hala Ertuğrul’a tehditler savurmakla meşguldü. Babasını hırsı uğruna kaybetmiş, kendisi ölümden dönmüştü ancak usanmamıştı. Ertuğrul’u suçluyor düşmanlık için hala kan dönmekten bahsediyordu.

Üstelik Ural’ın bilmediği gizli bir düşmanı da vardı. Batuhan. Aslıhan’la ilgili kendisine söylediği yalanları affetmeyen Batuhan, Ural’ın bu kadar kolay kurtuluşunu hazmedememişti.

Kim aslan kim sırtlan belli olur elbet!

Helena belli ki Bamsı’yı seviyor. Ancak Vasilius’un Tekfur olmasıyla birlikte düşmanlığı da zalimliği de artmış durumda. Kimseye göz açtırmamayı bırakın herkesin de üstüne yürüyor. Bamsı da dahil. Arada Helena olmasa Bamsı yapacağını bilir elbet. Helena, Bamsı’nın öfkesini dindiren tek sebep. Ama Vasilius, Bamsı’nın elinden kolay kolay kurtulamayacak.

Vasilius’un zalimliği ise fazlasıyla acıydı. Ticaret yapan yaşlı bir tüccarı vergisini vermediği için herkesin ortasında tartaklayacak kadar zalimdi. Ancak Helena iyi kalbiyle merhametiyle Vasilius’un karşısındaydı. Babasından kendisine emanet kalan o tüccarların kılına bile dokundurmadı. “Düşman kalene saldırırsa altınlar işe yaramaz. Bu insanlara ihtiyacın var.” sözü ise Helena’nın ne kadar ileri görüşlü olduğunu da gösteriyordu.

Vasilius’un kendisiyle evlenmek istediğini ise Helena Bamsu’ya söyledi. Bu durumu Bamsı’ya anlatması adeta bir yardım talebiydi. Ve Bamsı’dan etkilendiğinin de kanıtıydı. Vasilius ve Bamsı arasında büyük bir mücadele görebiliriz yeni bölümde. Bamsı bu haberi öğrendikten sonra çok rahat durmaz!

Sadettin’in Ural’ı Kurtarma Planı

Sadrettin başarılı bir şekilde Ural’ı kurtardı. Alplara karşılık diyet. Ural’ın canı yerine Ertuğrul’un istediği diyet ise Aliyar’ın Çavdar obasının beyi olmasıydı. Ertuğrul ne kadar güçlü olsa da Çavdar obasını karşısına alamazdı. Hem tekfurla hem de Çavdarla savaşmak zorluydu. O nedenle Çavdarlarla birlik olmalı aynı yolda yürümeli, gardaş olmalıydı. Bunun yolu da Aliyar’ın bey olmasından geçiyordu.

Ertuğrul, içi yansa da obasının gücünü düşünmek zorundaydı. Hırsla ve intikam aşkıyla attığı adımlar obasını zor duruma düşürebilirdi. Ertuğrul aynı zamanda büyük de bir siyaset adamıydı. Sadece kılıçla mücadelenin olmayacağını biliyordu. Eşi Halime’sini bile karşısına aldı ve doğru bildiğini yaptı. Alplarının ailelerini tek tek ikna etti. Hepsi Ertuğrul’un kararlarına saygı duyuyordu. İçleri yansa da kabul ettiler. Obalarını düşündüler.

Ertuğrul bu birliği sağlamayı planlarken adımları ise belliydi. Ya Aliyar bey olacaktı ya da Ural ölecekti. Aliyar ise makam aşkı içinde değildi. Kim bey olursa olsun obasının huzuru önemliydi. Zaten böyle bir cümleyi söyleyebilen biri çoktan beyliği hak etmişti. Aliyar’a karşı Ural ise oğlunun da öldüğünü öğrenmiş Ertuğrul’a daha da hırs bilemişti.

Ural artık serbest

Ural serbest kaldı ancak öfkesini susturamadı. Hala Ertuğrul’a kafa tutmayı sürdürdü. Ertuğrul ise Ural’ı serbest bıraktı ancak ona boyun bükmedi. Ural’a attığı tokat sonrası “Er olana tokat yemek kor yemekten acıdır.” lafı attığı tokattan daha çok acıttı. Ancak Ural hala dersini almadı.

Ural’ın serbest kalması ise ona beyliği kazandırmadı. Sadettin’in desteğiyle Ural hem uç beyi hem de Çavdar obasının beyi oldu. Ural ise bu olayla kardeşine daha da hırslandı. Aslıhan ise üzüntüden babasının mezarına gitti.

Aslıhan’ın mezarda Batuhan’la karşılaşması hiç hoş olmadı. Batuhan’la mücadele ederken bayılan Aslıhan belli ki Batuhan tarafından kaçırılacak. Yeni bölümde ise Ural öz kardeşinin kaçırılmasını bile koz olarak kullanacak!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.