Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 81.Bölüm: Gayemiz

Diriliş Ertuğrul 81.Bölüm: Gayemiz

Gayeniz ne ise onun için mücadele edersiniz. Sonuçlarının ne olduğunun önemi yoktur. Hedefleriniz, amaçlarınız yön verir hayatınıza. Onun için adım atarsınız, mücadele edersiniz. Eğer olmazsa düştüğünüz yerden kalkıp yeniden mücadele edersiniz. Eğer o gayenizi gerçekleştirmek için yeterli inanca sahipseniz hiçbir güç duramaz önünüzde. Yenilmeniz, bozguna uğramanız hiçbir şey ifade etmez. Aynı amaç için bir araya geldiğiniz yoldaşlarınızla aynı yolu tamamlamak için uğraş verirsiniz ve önünüze çıkan engeller sizi yıldırmaya yetmez.

Ertuğrul da alplarıyla birlikte gayesini gerçekleştirmek için mücadele veriyordu. Bu uğurda karşısına çıkan kim olursa olsun eğer hatalıysa hatasını söyleyecek kadar amaçlarına bağlıydı. Hatta bu nedenle Dündar’la bile karşı karşıya kalmıştı.

Hadi Diriliş Ertuğrul’da neler olmuş bir konuşalım!

Samsa, Tuğrul ve Kutluca nasıl kurtuldu?

3 Komutanının öldürülmesiyle Vasilius adeta çileden çıkmıştı. Acımasızca öldürdüğü Türkmen beylerine karşılık öldürülen komutanlarını onun diyetiydi. Ancak delirmiş bir halde bağırıp duruyor yenilgiyi kabullenmiyordu. Ertuğrul’un alpları Samsa, Tuğrul, Kutluca kaleden çıkamamışlardı. Kurtulmak için mücadele ettiler çünkü Ertuğrul ve Aliyar Bey onları bekliyordu.

Alplar şehitlerinin intikamlarını aldıkları için çok mutluydular. Kaleden kurtulmak için ise bir planları vardı. Helena’ya ulaşmaları gerekti. Haçaturyan, bu baskında üzerine düşen görevi gerçekleştirdi. Kaleye giderek Helena’yı getirdi. Samsa Kutluca ve Turgut kılık değiştirerek Karacahisar kalesinden kaçmayı başardı. Üstelik kaçmadan önce bir şey de öğrenmişlerdi.Vasilius Türkleri yok edebilmek için kaleye mühimmat isteğinde bulunmuştu. Eğer bu mühimmat gelirse Ertuğrul ve Aliyar’ın Vasilius’la uğraşması bir kat daha zor olacaktı. Ne yapıp yapıp buna engel olmalıydılar.

Vasilius ise komutanlarını koruyamadığı için sinirliydi. Ural ile dalga geçmişti ancak şimdi kendisi yeniliyordu. Ural’la anlaşmaya varmaktan başka çaresi kalmamıştı.

Ural Bey’in Haini Kim?

Çavdar obasında Ural Bey’in hain planlarını gerçekleştirmek için uğraşan alplar var bunu biliyoruz. Ancak Aliyar bilmiyordu. Ural Beyin peşinde olan alplar döndüğünde şehitlerin olduğu haberini aldı Aliyar Bey. Ölen kişiler hem önden hem de arkadan saldırı almıştı. Bu tek kişinin yapacağı bir iş değildi. Ural’ın yardımcısı olan hainler vardı.

Hainler ancak kan dökmeyi vazife olarak bilirler. Kan dökmek, adam öldürmek ancak hainlerin işidir. Aliyar ve Ertuğrul Bey’in ittifakı ise bu nedenle en büyük hain Ural’ı sinirlendirdi. Vasilius’la olan anlaşmasıyla Çavdar obasının beyliğini yeniden alacağına inanıyor ama Ertuğrul varken meydan ona kalmayacak!

Dündar aşkı uğruna hatalar yapmaya başladı bile!

Dündar, Günyeli Hatun’dan öyle kolay vazgeçmeyecek. Günyeli’nin babasının Ural’ın en has adamlarından biri olduğunu öğrenmesine rağmen Günyeli’den uzak durmadı. Ancak bu aşk ona büyük hatalar yaptıracak belli ki. Çünkü asker taliminde Günyeli’ye hava atmak için adeta askerleri telef etti. Görevi onları eğitmekken yenmeyi, güçlü görünmeyi seçti.

Bu hatası ise büyük tepki topladı. Özellikle Ural’ın hainleri Kayı obasının açığını buldukları için hemen saldırıya geçti. Dündar’ın asker talimini eleştirerek Dündar’ın üstüne geldiler. Dündar’la sinirle onlara saldıracak ki Ertuğrul durdurdu.

Dündar’ın öfkesini kontrol edememesi Ertuğrul’un ağır eleştirilerine neden oldu. Dündar beydi, öldüren değil yaşatan olmalıydı. Bir tek hatası büyük kayıplara neden olabilirdi. Dündar bu olaydan sonra Ertuğrul’a kırıldı ancak Hayme Ana bu olayı da çözdü. Aralarındaki birliği sağladı. “Gardaş, gardaşın yurdudur.” sözünü onlara hatırlattı.

Günyeli’nin amacı ne?

Günyel’nin amacını ise anlayamadık. Hayme Hatun’a durup dururken yaklaşması, izin verin yamacınızda hizmet edeyim demesi hayra alamet midir? Dündar’a olan sevdasından mı Hayme Hatun’a hizmet etme istediğinde yoksa hepsi bir planın parçası mı?

Günyeli’nin babası Ural’ın en has adamı olunca Günyeli’ye de güvenmek zorlaşıyor. Acaba iyi biri mi yoksa Dündar’ı oyuna mı getiriyor?

Vasilius’a Baskın!


Diriliş Ertuğrul’un son sahnesi ise adeta muhteşemdi. Hem Ural’ın hainini ortaya çıkarmak hem de Vasilius’un mühimmat almasını engellemek isteyen Ertuğrul muhteşem bir plan yaptı. Aliyar Bey, baskın sabahı askerlerine Vasilius’un mühimmatını engellemek için baskın yapacaklarını söyleyecekti. Böylece askerleri arasındaki hain bu durumu Ural’a anlatmak için yok olacaktı. Giden kişinin hain olduğu anlaşılacaktı.

Ancak askerler son dakika baskını öğrendiği için Ural ve Vasilius’un baskını engelleme imkanı da olmayacaktı!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.