Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul 89. bölüm: Ferman sultanımızdan ise gayret pusatımızdandır!

Diriliş Ertuğrul 89. bölüm: Ferman sultanımızdan ise gayret pusatımızdandır!

Her hafta reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul 89. bölümü ile ilgili bütün ayrıntılar bu yazımızda.

Hanlı pazarda yoğun güvenlik tedbirleri alınıyordu. Ertuğrul esnafa yarın kimsenin dükkanı açmayacağını söyledi. Aynı zamanda hanı da boşaltmışlardı. Sadece Sultan ile Emir Sadettin kalacaktı.
Emir Sadettin Ertuğrul ile konuşmak istedi ve ona bu Karacahisar konusunun Ertuğrul’un omuzlarına kalmasından endişelendiğini belirterek onu vazgeçirmeye çalıştı, devletin ahalini ne olacağını düşünüp düşünmediğini sordu. Ertuğrul ise Karacahisar’a geldiğinden beri bunu düşündüğünü ve bütün tedbirlerini bu ahval üzerine aldığını söyledi ve “Ferman sultanımızdan ise gayret pusatımızdandır” dedi.

Sultan zehirlendi

Emir Sadettin Ertuğrul’a tuzak kurdu. Emir Sadettin’in elinde iki yüzük vardı ve birine zehir saklamıştı. Yemekte Sultan ona ekmek verirken yüzüğündeki zehiri gizlice Sultan’ın tabağına boşalttı. Sultan yere düştü ve Emir Sadettin, “Sultanımızı zehirlemişler” diyerek hemen doktor çağırdı ve muhafıza Ertuğrul’un kılıcını almalarını ve onu tutuklamalarını söyledi. Artuk Bey Emir’e sultanla ilgilenmek istediğini söyledi ancak Emir izin vermedi ve Kayı obasının bütün beylerinin hanlı pazardan gönderilmesini söyledi. Emir Ertuğrul’u hapse atmak istiyordu. Dündar kılıcını çekti ve abimi almanıza izin vermeyeceğiz dedi. Ancak Ertuğrul, Artuk Bey’e ve Dündar’a obaya gitmelerini ve obadaki herkesin olanları bilmesini söyledi. Artuk bey Aslıhan’ı çağırmalarını söyledi. Herkes
Hekim Sultan’ı kusturarak zehirin çıkmasını sağladı. Emir Sultan’a su verirken içine bir zehir daha döktü ancak su döküldü. Bu arada şifacı, sultanımızı kaybediyoruz hiç bilmediğim bir zehir deyince Emir biraz rahatladı.

İbnül Arabi obaya gelince durumu öğrendi ve hemen hanlı pazara gitti ancak kapıdaki askerler Arabi’nin girişine izin vermedi. Sultan’ın yanındaki adamlardan biri onu içeri aldı. Emir, Arabi’nin girmesini istemedi ancak izin vermek zorunda kaldı.

Ebu Mansur’un kim olduğu ortaya çıkıyor

Dündar, Artuk Bey ve Turgut, Halime Hatun’a ve Hayme Ana’ya durumu anlatmaya geldiler. Halime Hatun çok endişelendi ve sultanımıza bir şey olursa Ertuğrul kurtulamaz diyerek Ebu Mansur’un sultan olduğunu ağzından kaçırdı. Hayme Ana da bunun gizli olduğunu çok gerekli olmadıkça kimseye söylenmemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra Aslıhan Hatun da Halime Hatun ve Hayme Ana’nın yanına geldi ve Halime Hatun ona da Ebu Mansur’un Sultan olduğunu söyledi.

Emir Sadettin ile Ertuğrul’un konuşması

Emir Sadettin hapse Ertuğrul’un yanına gitti. Ertuğrul’a “Dua et de Arabi seni kurtardığı gibi sultanımızı kurtarsın” dedi. Ertuğrul da bana olan öfkeni gözlerinden okurum Sultan’ı benim zehirlemediğimi iyi bilirsin içindeki bu kin, sultanımız uç beyi görevini bana verdiğinde ortaya çıktı” dedi. Emir Sadettin, “Senin gibi uç beyiyle benim gibi Selçuklu’nun emirinin ne işi olur. Etrafındaki herkesi zehirliyorsun yalnızca sultanımızı değil, hırsınla Aslıhan’ı da zehirledin” dedi ve Aslıhan’ın onun hatunu olmayı kabul etmemesinin sebebinin Ertuğrul olduğunu söyledi. “Aşık olduğum kadını elimden aldın” dedi. Ertuğrul, Emir Sadettin’e “Seni seviyor olsaydı obasını bırakmazdı, sen onu gerçekten seviyor olsaydın onunla gurur duyardın seninki yalnızca inat” cevabını verdi.

Türk beylerinin Ertuğrul’a desteği

Hayme Ana, diğer Türk beylerinden yardım istedi. Bir süredir Sultan’ın Ertuğrul’un misafiri olarak obada bulunduğunu ve hanlı pazarda zehirlendiğini söyledi, hepsi Ertuğrul Bey’in arkasında durdular. Hayme Ana beylerle birlikte hana gitti handa yürürken Ertuğrul’a Türk beyleriyle geldiklerini ve onun yanında olduklarını söyledi. Emir Saadettin’e ne zaman yanımıza gelsen başımızdan bela eksik olmaz bu defa da bizi şaşırtmadın dedi. Emir askere, hepsinin pazardan atılmasını karşı çıkan olursa gözünün yaşına bakılmayacağını söyledi ve kılıçlar çekildi. Tam bu sırada Sultan ayaklandı. Emir Saadettin’e “Uç beyime bu toprakları gözümü kırkmadan emanet edeceğim yiğit beyime bu muameleyi nasıl reva görürsün hemen yanıma gelsin” dedi ve Ertuğrul hapisten çıktı.

Ertuğrul ile Vasilius’un karşılaşması

Ertuğrul Sultan’a, Vasilius’un saldırı yaparsa handaki askerlerin ve muhafızlarının sayısının saldırıyı göğüsleyebilecek yeterlilikte olmadığını söyledi. Bu sırada Karacahisar’ı gözetleyen muhafızlardan, Vasilius’un askerleriyle birlikte kaleden çıktığı, hanlı pazarın yakınlarındaki bir tepede karargah kurdukları haberi geldi. Ertuğrul bir plan yaptı. Sultan’ın kıyafetlerini giyip handan çıkacaktı ve böylece Vasilius Sultan’ın handan çıktığını sanmasını sağlayacaktı. Bu sayede çevre obalardan askerlerin gelmesi için vakit kazanacaktı. Alplerinden bir kısmı da Kuzgun Vadisi’nde tuzak kuracak ve Ertuğrul’u bekleyeceklerdi.

Hanlı pazarı izleyen muhafız, Vasilius’a gelip Sultan’ın gittiğini söyledi. Bunun Ertuğrul’un bir oyunu olduğunu düşündüğü için askerlerin bir kısmı Nicolas ile birlikte konuşlandıkları tepede kaldı ve Vasilius hanlı pazara doğtu öncü birlikle yola çıktı. Bu sırada Ertuğrul da tuzak kurmuştu. Askerleri sakladı ve mola vermiş görüntüsü verdi. Vasilius’un gözcüsü Vasilius’a gelip Ertuğrul’un onlara yakın olduğunu ve mola verdiklerini söyledi ve Vasilius buralarda mola verdiklerine göre bizden haberleri yok diye düşünüp harekete geçti ve Ertuğrul’u alt edeceğini düşünüyordu, Ertuğrul’un tuzak kurduğunun farkına vardığında dehşete düştü.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.