Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Diriliş Ertuğrul Sultan Alaaddin Kimdir? Ebu Mansur Gerçekte Kim?

Diriliş Ertuğrul Sultan Alaaddin Kimdir? Ebu Mansur Gerçekte Kim?

Diriliş Ertuğrul’un 87. bölümünde kadroya yeni bir isim dahil oldu. Burak Hakkı diziye tüccar Ebu Mansur ismiyle katıldı. Ancak Ebu Mansur’un tüccar gibi davranmaması ve Sultan Alaaddin’in ortalarda olmaması akıllara sultanın tüccar kılığında obaya mı geldi sorusunu getirdi.

Diriliş Ertuğrul Ebu Mansur Kimdir?

Gerçekte Ebu Mansur diye biri var mıdır? Tarihteki yeri nedir? gibi sorular akıllara geldi. Öncelikle, tarihte Ebu Mansur hanefi mezhebinden olanların imamı ve islam alimidir. Tam adı Ebû Mansûr Muhammed bin Muhammed bin Mahmûd el-Mâtürîdî es-Semerkandî’ dir ve günümüzde Özbekistan’ın Semerkand şehirleri yakınlarında Matürid köyünde doğmuştur. Doğum tarihi 863 olarak kabul edilir. Dolayısıyla Ertuğrul Gazi zamanında yaşamamıştır. Bu da dizide Ebu Mansur olarak tanınan karakterin aslında Ebu Mansur olmadığını kanıtlar niteliktedir. Aynı zamanda Vasilius ile Ertuğrul’un karşılaşmasını izleyen Ebu Mansur’a yanındaki adamın sultanım diye hitap etmesi, onun tüccar değil sultan olduğunun bir göstergesidir.

Sultan Alaaddin Keykubat ise tarihte, Selçuklu Devleti’nin sultanıdır.  1221-1237 yılları arasında hüküm sürmüştür ve tarihin en ünlü Selçuklu Sultanı olarak bilinir. Dizide bu rolü Burak Hakkı canlandırıyor.

Burak Hakkı Kimdir?

23 Mayıs 1972 de İstanbul’da doğmuştur. Üniversite yıllarından sonra Başak Gürsoy mankenlik ajansı ile modellik kariyerine başladı. 1993 Vizonshow u kazanarak “Bayvizon” ünvanını aldı ve 1994 yılında  “Best Model of Turkey” yarışmasının birincisi oldu. 1995 yılında da Avustralya’da yapılan “Manhunt International” yarışmasında 4. Oldu, aynı zamanda en iyi fotomodel seçildi. Modellik kariyeri 10 yıl sürdü ve 1000’den fazla defile tanıtım ve organizasyonlarda yer aldı. Sibel Can’ın kanasın şarkısının klibinde oynamasıyla modellik dışındaki bir alanda da tanınmaya başlandı ve 2000 yılında da oyunculuk kariyerine başladı.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.