Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Dizilerle Aklımızda ve Hayatımızda Yer Edinen Öğretmenler

24.11.2016
Dizilerle Aklımızda ve Hayatımızda Yer Edinen Öğretmenler

Dizilerin hayatımızı yansıttığı bir gerçek. Çevremizde ne görüyor ve yaşıyorsak izlediğimiz dizilerde de onları izliyoruz. Çoğu zaman hayatımıza dokunan insanları unutmadığımız gibi dizi karakterlerini de unutmuyoruz. Seviyoruz, mutlu olsunlar istiyoruz. Bazen de onlardan bir şeyler öğreniyoruz. Aynı okul sıralarında bizi etkileyen öğretmenlerimizden olduğu gibi.

Hepimizin geçmişe baktığında anımsadığı, hayatının dönüm noktası haline gelen bir öğretmeni olmuştur. Hayranı olduğumuz kimi zaman güldüğümüz kimi zamansa çok şey öğrendiğimiz bir öğretmenle tanışmışızdır. Hayatımızın bir parçası olan dizilerde bu öğretmenleri yansıtmayı unutmadı.

Hadi 24 Kasım Öğretmenler Günü anısına dizilerle aklımızda yer edinen öğretmenleri hatırlayalım:

1.Kemal Öğretmen

38012_10

Arka Sıradakiler’in idealist öğretmeni Kemal Öğretmen, herkesin unuttuğu, umutsuz olarak adlandırdığı çocukları hayatta kazandırmak için uğraştı. Çocukların sorunlarını kendi sorunlarından önde tutan Kemal Öğretmen, öğrencinin sadece başarısının değil başarısızlığının da öğretmene ait olduğunu bizlere hatırlattı.

2.Erdem Öğretmen (Erdem Bayazıt)

maxresdefault

Unutulmaz Yedi Güzel Adam dizisi bize Türk edebiyatında önemli bir yer sahibi olan 7 adamı yani Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Nuri Pakdil ve Alâeddin Özdenören’in hayatlarını konu aldı. Erdem Öğretmen ise öğrencilerine vazgeçmemeyi, kimse size inanmasa da başarmanın mümkün olduğunu anlattı. Bir edebiyat öğretmeni olarak şiiri, şiir okumayı ve dinlemeyi sevdirdi. O yüzden dizideki şiirli dakikalardan küçük bir sahneyi de hatırlamadan geçmeyelim:

3.Koç Can

öğretmenler günü dizi öğretmenleri

Amerikan yapımı Beyaz Gölge dizisinden Türkiye’ye uyarlanan Koçum Benim dizisinde Koç Can’ı Tarık Akan canlandırmıştı. Bir basketbol koçu olan Can, elindeki oyunculardan hem bir takım yaratmaya çalışmasıyla hem de öğrencilerini liseden sonraki hayata hazırlamasıyla örnek oldu.

4.Zeynep Öğretmen

anne zeynep öğretmen

Salı günleri Star Tv’de halen yayın hayatına devam eden Anne dizisi, Zeynep’in geçici olarak öğretmenlik yapmasıyla başlamıştı. Geçici bir süre öğretmen de olsa, öğretmenliğin anneliğe dokunan halini gösterdi bize. Bir çocuğun hayatını kurtarmanın ne demek olduğunu anlattı. Şiddete uğrayan küçücük çocukların öğretmenleri tarafından kurtarılabileceğini öğretti.

5.Feride Öğretmen

calikusu

Reşat Nuri Gündekin’in romanından uyarlama olan Çalıkuşu tam 3 kere diziye uyarladı. Önce Aydan Şener’in üstlendiği Feride rolü daha sonra Yeniden Çalıkuşu ve Çalıkuşu dizilerinde Tuba Ünsal ve Fahriye Evcen tarafından canlandırıldı. Hangi diziyi daha fazla sevdiğiniz bilmiyoruz ama biz Feride Öğretmen’i bu listeye almadan yapamadık. İstanbul’da iyi bir eğitim alan Feride, aşk acısı çektiği için hiç düşünmeden Anadolu’ya öğretmenlik yapmaya gitmişti. Birçok çocuğun umudu olan Feride, okul sıralarında tanıdığı Münise’yi de evlat edinecek kadar iyi yürekliydi.

6.Hayat Öğretmen

buyuk_devin-ozgur-cinar

Hayat Türküsü dizisinde Devin Özgür Çınar’ın canlandırdığı Hayat Öğretmen, Van’ın dağlar arasında unutulmuş bir köyünde bir öğretmenin verdiği hayat mücadelesini anlatıyordu. Dayanışma, fedakarlık ve sevginin ön plana çıktığı Hayat Türküsü’nde hem kültür farklılıklarını hem de törelerin en yıkıcı yanları ekrana yansımıştı.

7.Hayat Bilgisi Öğretmenleri

hayat-bilgisi

Unutulmaz bir dizisiydi Hayat Bilgisi.Tüm kadrosuyla farklı karakterleri yansıttı tek tek. Hidayet ve Cumhur Hoca birbirlerine zıt karakterler olsalar da aynı yerde yaşamayı, dost olmayı öğretti. Ne olursa olsun aynı amaç, öğrencilere iyi bir eğitim vermek, için bir aradalardı ve birbirlerine düşman değillerdi.

Kadriye Öğretmen simetri takıntısıyla yüzümüzü güldürürken, Akrep Nalan’ın canlandırdığı Fidan Öğretmen kız öğrencilere gösterdiği pozitif ayrımcılığıyla hafızamızda kaldı. Emin Öğretmen ise sert ve disiplinli olsa da bu sertliğinin arkasında ailesini bir kazada kaybetmesinin olduğunu gösterip herkesin göründüğü gibi olmadığı bize anlattı. Sevda Öğretmen’i de unutmamak lazım elbette. Okul Müdürü Amil’in eşi olan Sevda Öğretmen, bitmek bilmeyen istekleri ve lükse düşkünlüğüyle hayatı kolay yanından yakalayanlardandı.

8.Amil Bey

hayat-bilgisi-amil-bey_1199666

Rıdvan Kanat Lisesi’nin paragöz okul müdürü Amil Bey, öğretmenin nasıl olması gerektiğini değil nasıl olmaması gerektiğini öğretti bizlere. Her şeyi çıkarları için kullanan, “Almak zorla değil mecburi.” sözüyle hatırlanan Okul Müdürü Amil Bey, işini iyi yapmayan müdürlere bir eleştiri olarak karşımızdaydı.

9.Afet Öğretmen

tumblr_nybn3yiox31udqbqpo3_1280

Hayat Bilgisi’nin en önemli öğretmenini de unutmamak lazım. “Hoca camide!” sözüyle hoca değil öğretmen olduğunu herkese öğretti Afet Öğretmen. Eğitimci bir ailenin eğitimci çocuğuydu ve Rıdvan Kanat Lisesi’nde onlarca çocuğa umut oldu. Evli değildi ama binlerce öğrencisi, binlerce evladı olmuştu. Umutlarını yitiren bütün öğrencilere yeniden bir umut olduğunu hatırlatacak güçte bir öğretmendi.

10.Bonus: Hababam Sınıfı Öğretmenleri

Diziler üzerinden gitsek de Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocasını, Kül Yutmaz’ını,Badi Ekrem’ini unutmadan geçmeyelim dedik!

 Mahmut Hoca

Özel Çamlıca Lisesi’nin müdür yardımcısı olarak göreve başlayan Mahmut Hoca, bir tarih öğretmeniydi. “Kel Mahmut” diye kendisine lakap takan Hababam Sınıfı’na hayat hakkında ders vermeyi  ihmal etmezken orijinal cezalarıyla da aklımızda kaldı. Hem öğrencileri çok seven hem de onları kontrol etmek için disiplinden vazgeçmeyen bir öğretmenimizdi. Münir Özkul’un canlandırdığı Mahmut Hoca, idealistliğiyle aklımıza kazınan öğretmenlerdendi.

Badi Ekrem

Hababam Sınıfı’nın Beden Eğitimi öğretmeni Badi Ekrem’i sporun her türüne olan ilgisiyle dikkat çekse de Hababam Sınıfı’nın gazına gelmesiyle aklımızda kaldı. Şener Şen’in canlandırdığı unutulmaz bir karakter olan Badi Ekrem, sık sık sakarlıklarıyla komik sahneler oluşturdu.

Kül Yutmaz

Hayatı boyunca hiçbir öğrenciye kopya çektirmemesiyle bilinen Kül Yutmaz, masaların üstünde dolaşması, Hababam Sınıfı kopya çekerken fark etmemesiyle ünlüydü. Ertuğrul Bilda’nın canlandırdığı Kül Yutmaz Hoca da unutulmaz öğretmenler arasında yerini aldı.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.