Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Hayat Bazen Tatlıdır ve Hayat Bilgisi Fark”sız”lığı

Hayat Bazen Tatlıdır ve Hayat Bilgisi Fark”sız”lığı

Dün akşam(16 Ekim) Star Tv’de yepyeni bir dizi başladı: Hayat Bazen Tatlıdır. Ancak yayınlanan ilk bölümüyle 2003 yılında yayınlanan ve 3 sene yayın hayatına devam eden Hayat Bilgisi dizisini hatırlattı. İki dizinin de senaryosunu Gani Müjde yazdığı için dizilerin birbirinin kopyası ya da taklidi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Gani Müjde’nin senaryo konusunda bazı değişiklikler yaparak 10 sene sonra önümüze benzer bir diziyi koyduğunu bir seyirci olarak söyleyebiliriz. Elbette ki bu bir kusur değil. Yapılan değişikliklerle Hayat Bilgisi’nin güncel versiyonu olan Hayat Bazen Tatlıdır da izleyici tarafından sevilebilir ve takip edilebilir bir dizi.

Peki iki dizi arasındaki benzerlikler neler? Öncelikle genel hatlarıyla senaryo aynı. Elbette ki bazı değişiklikler yapılmış. Ancak idealist,başarılı ve kendi doğrularından şaşmayan bir öğretmenin, bildiklerinden şaşmadığı için hiçbir yerde barınamaması konusu sabit kalmış. Yeni karakterler eklense de bazı isim güncellemeleriyle karakterler de Hayat Bilgisi’ne benzer nitelikte.Özellikle karakterler üzerinden iki dizi arasındaki benzerliği biraz konuşalım dedik!

 1.Afet Güçverir vs Hayat Öğretmen

hayatbazentatlidir hayat bilgisi

Anadolu’yu diyar diyar dolaşan ve ezberci eğitimi değil yaratıcı eğitimi savunan Afet Güçverir, bir tarih öğretmeniydi. Yıllar önce umutsuz bir aşk yaşadığı için aşka tamamen küsmüş, kendisi öğretmenliğe adamıştı. Ailesi bir trafik kazasında öldüğü için kardeşi Kerem’i de kendisi büyütmüştü. Tabi dizinin ilerleyen bölümlerine doğru Kerem’in kardeşi değil Afet’in oğlu olduğunu da öğrenmiştik. Hayat Öğretmen de tavırları ve hareketleriyle bir Afet Öğretmen. Ezberci, özellikle de internetten alınan bilgilerin okunmadan,irdelenmeden öğrenilmesine karşı. Afet Öğretmen’den tek farkı ise tarih değil edebiyat öğretmeni olması. Bir de “Hoca camide!” sözlerini Hayat Öğretmen’den duymuyoruz. Afet Öğretmen gibi bir erkek kardeşi değil bir kız kardeşi var Hayat Öğretmen’in. O da Gözde. Ancak ilk bölümdeki tavırlarından ve Gözde uyurken kendi kendine “Daha çok küçük ona bunu nasıl anlatacağım” endişesinden Gözde’nin Hayat Öğretmen’in kızı olabileceğini anlayabiliyoruz. Afet Öğretmene benzeyen son yanı ise sürekli bozulduğu halde hala kullanılmaya devam eden arabası. Afet Güçverir’in “Beyaz Güvercin” adını verdiği eski model bir Anadol’u vardı. Hayat Öğretmen’in de “Civciv” adını verdiği çok tatlı sarı bir Vosvos var. ( Bir Vosvos sever olarak “çok tatlı” sıfatını eklemeden yapamadık!)

2.Amil Bey vs Şerif Bey

hayat-bazen-tatlidir-2

Rıdvan Kanat Lisesinin, “Almak zorunlu değil, mecburi” diyerek hep satacak bir şeyler bulduğu, paragöz müdürü Amil Bey’in yerine ise Gedikpaşa Anadolu Lisesinin müdürü Şerif Bey karşımızda. Okula bağış adı altında topladığı paralar ve masraf diyerek okula hiçbir şey yaptırmamasıyla Şerif Bey, Amil Bey’in küçük bir taklidi diyebiliriz. Tabi karakteri Ufuk Özkan oynadığı için biraz sempatiklik de katmış karaktere. Amil Bey’i yaptıkları nedeniyle pek sevdiğimiz söylenemezdi, ancak Ufuk Özkan’ı daha önce Geniş Aile, Zengin Kız Fakir Oğlan gibi dizilerde izleyenler Şerif Bey’den nefret etmekte biraz zorlanacak. Çünkü Ufuk Özkan, daha önce sempatik ve sevilen karakterleri canlandırdığı için Şerif Bey karakteriyle de izleyenlerin sempatisini kazanacağa benziyor. Ancak bunun dışında Amil Bey nasıl Afet Güçverir’le karşı karşıya geliyor ve her daim çıkarları çatışıyorsa, Şerif Bey de daha ilk bölümde Hayat Öğretmen’le karşı karşıya geldi diyebiliriz. Hatta Hayat Öğretmen’in sunduğu tüm fikirleri masraf diyip kabaca reddederek Hayat Öğretmen’i karşısına aldı demek çok daha doğru olur.

3.Gözde vs Barbi Gamze

hayat-bazen-tatlidir-9

Gözde, Hayat Öğretmen’in kardeşi. Barbi Gamze ise Afet Öğretmen’in sadece öğrencisiydi. Ancak Gözde güzelliği, sınıfa girdiğinde herkesin dikkatini çekmesiyle Hayat Bilgisi’ndeki Barbi Gamze karakteriyle örtüşüyor. Gamze, ailesinin durumu kötüleştiği için özel okulda okurken, devlet okuluna başlayan bir kızdı Hayat Bilgisi’nde. Gözde ise Hayat Öğretmen özel okulda çalışırken burslu olarak o okulda okuyan, ancak Hayat Öğretmen işten çıkartıldığında onunla birlikte devlet okuluna gelmek zorunda olan bir kız. Bu anlamda geçtiği yollar çok benzer diyebiliriz. Ancak Gözde, Gamze’ye göre biraz daha olgun biri. Evet, bölümün ilk sahnesinden evden kaçıp, zengin okul arkadaşlarının partisine gitse de, Gözde Hayat Öğretmen’in kardeşi. Yani ne yaparsa yapsın sonunda doğru olana karar verebiliyor. Gamze’nin ise böyle bir yönlendireni yoktu. O yüzden kendini beğenen hareketlerini daha çok gözlemleyebiliyorduk.

4. Birtanem vs Sevda Öğretmen

hayat-bazen-tatlidir-10

Hayat Bilgisi’nde Amil Bey, Matematik Öğretmeni Sevda’ya aşıktı ve o ne istiyorsa yapıyor, ne derse gerçekleştiriyordu. Hatta okulun döner sermayesi de çoğu zaman Sevda Öğretmen için harcanıyordu. Birtanem’de Hayat Bazen Tatlıdır’da benzer bir rolde. Amil Bey nasıl Sevda Öğretmen’den hoşlanıyorsa, Şerif Bey’de okulun öğretmenlerinden biri olan Birtanem’den hoşlanıyor. Birtanem’de, aynı Sevda Öğretmen gibi okul müdürünün odasından çıkmıyor ve genellikle Şerif Bey’le muhabbet ediyor.

5.Ronaldo Burak vs Ortega Sedat

hayat-bazen-tatlidir-6

Hayat Bilgisi’nde Sedat, fakir bir ailenin çocuğuydu. Ancak antrenmanlara giderek futbolcu olmaya çalışıyor, Milli Takım’a girmek istiyordu. Sınıftaki lakabı da o yüzden Ortega Sedat’tı. Yani Arjantinli başarılı bir futbolcunun adıyla çağrılıyordu. Burak’ta aynı Sedat gibi fakir bir ailenin çocuğu ve futbolcu olma hayallerine sahip. Onun da lakabı Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’dan geliyor. Ancak Burak, Sedat’a göre daha olgun bir karaktere sahip. Hayat Bilgisi’nde Sedat’ı, sınıftakilere çoğu zaman gereksiz espriler yapıp kimseyi güldürmüyorken görebiliyorduk. Ancak Burak, ideallerinin peşinden giden, disiplinli biri. Antrenmanlara gittiği için sevgilisi Sevda’yla bile doğru düzgün görüşmüyor ve ondan anlayış bekliyor. Hayat Bilgisi’ndeki Sedat-Gamze yakınlaşmasını burada da Burak-Gözde ikilisinde göreceğiz gibi. Gözde’nin sınıfa girer girmez Burak’ın dikkatini çekmesi bunun en bariz örneklerinden. Ancak bu sefer bu yakınlaşma biraz çekişmeli olacak. Burak’ın sevgilisi Sevda ve Gözde’nin eski sevgilisi Koray nedeniyle. Hayat Bilgisi’ne göre biraz daha entrikalı bir aşk olacak gibi.

6. Beton Ayşe vs Bariyer

hayatbazentatlidir3

Hayat Bilgisi’nin “Sakalımız yok ki lafımız dinlensin” sözüyle tanınan Beton Ayşe karakteri, Hayat Bazen Tatlıdır’da Bariyer karakteri olarak karşımıza çıkmakta. Bariyer, sert karakteri, erkeksi tavırlarıyla ve çoğu soruya verdiği kısa ve”net” cevaplarıyla Beton Ayşe’yi çok fazla hatırlatıyor. Kendisine “kız” denmesine sinirlenmesi ve sınıfta bilek güreşi yapmasıyla Beton Ayşe karakterini özleyenler için izlenilesi bir tatta karşımıza çıkıyor.

7.Emoloji vs Kikirik Biricik

hayat-bazen-tatlidir-4

Hayat Bazen Tatlıdır’ın yönetmenliğini üstlenen Hamdi Alkan’ın kızı Zeynep Alkan, Emoloji karakteriyle dizinin oyuncuları arasında. Emoloji, yani Emel karakteri tavırları, konuşmasıyla Hayat Bilgisi’ndeki Kikirik Biricik’i anımsatıyor. Biricik’in kikirik tavırları yok belki Emel’de ama sempatisi, sevgi dolu halleri Biricik’i hatırlatıyor. Üstelik belli ki “Emoloji” lakabıyla biraz daha günümüze uyarlanmış bir karakter. Duygularını emoji yüz ifadelerini yaparak belli etmesi diziye hem güncel hem de komik bir hava katıyor. İzlerken gülümsetiyor Emel’in tavırları. Bir yandan gıcık olmak isterken diğer yandan izlemeden de yapamıyoruz Emoloji Emel’in hareketlerini. O yüzden Kikirik Biricik’e göre biraz daha sevimli diyebiliriz.

8.Loçko – Kopil Ali

hayat-bazen-tatlidir-7jpg

Hayat Bilgisi’deki sınıfın komik çocuğu Kopil Ali’nin yerine ise Hayat Bazen Tatlıdır’da Loçko karakterimiz var. Kopil Ali, sınıftaki hareketleriyle herkesin kaçtığı bir karakterdi çoğu zaman. Loçko ise Kopil Ali’ye göre biraz daha karizmatik bir karakter diyebiliriz. Kopil Ali’ye göre tabi. Sınıfın hala komik çocuğu çünkü Loçko. Ancak herkesin kaçtığı bir karakter değil. Birinci bölümde Gözde’yle tanışırken lakabını hatırlayıp ismini bir türlü hatırlamaması ise komik bir sahne oluşturdu izleyenler için.

9.Aragaz – Var mısın Arif

hayat-bazen-tatlidir-5

Hayat Bilgisi’nde Arif’in gaza gelişlerini, “İddiaya girerim Arif bunu yapamaz” lafını duyar duymaz yapamayacağı şeyin ne olduğunu bile bilmeden “Yaparım” diye lafa atlamasını bilenler Aragaz’ı görür görümez tanımıştır. Çünkü, hiçbir iddiayı kaybetmek istemeyen halleri, kolay gaza gelişleriyle “Var mısın Arif” i görüyoruz Aragaz’da. Kopil Ali ve Ortega Sedat nasıl gaza getiriyorsa Arif’i, Hayat Bazen Tatlıdır’da da Loçko ve Ronaldo Burak gaza getirip bir şeyler yaptırmaya çalışıyor Aragaz’a.

10.Müstahak vs Mennan

hayat-bazen-tatlidir-28jpg

Hayat Bilgisi’nde sürekli Arif Bey’i pohpohlayan, Arif Bey ne derse onu yapan Mennan’ın yerine ise Müstahak karakterimiz var. Şerif Bey’in planlarına ortak olmasıyla Mennan’ı hatırlayor Müstahak. Müstahak karakterini ise Hamdi Kahraman canlandırıyor. Çok Güzel Hareketler Bunlar programındaki skeçlerle tanıdığımız Hamdi Kahraman ise bu rolü çok güzel canlandırmış. Mennan’ı müdür bey ne derse onaylayan, komikliğini o hareketleriyle kazanan bir karakter olarak görüyorduk ancak Müstahak’ı izlerken sadece Şerif Bey’le birlikte değil tek başına da komik olabildiğini ve hareketlerine güldürdüğünü görebiliyoruz.

11. Nadir vs Ruhi

hayat-bazen-tatlidir-12

Hayat Öğretmen’in evine kiracı olarak yerleştiği Müfide Hanım’ın oğlu Nadir ise Hayat Bilgisi’ndeki Ruhi karakterini anımsatıyor. Hayat Bilgisi’nde Ceren Soylu’nun canlandırdığı Ürperi karakterinin kardeşi olan Ruhi, tuhaf tavırlarıyla ve uzun bir süre Rüya’ya olan ilgisiyle dikkat çekiyordu. Aynı tuhaf tavırlara sahip olan karakter ise Hayat Bazen Tatlıdır’da Nadir.  Nadir Hayat Öğretmen’in aynı zamanda komşusu ve Gözde’yi görür görmez onunla ilgilenmesiyle de Ruhi’nin tavırlarını anımsatıyor.

12.Nazan – Kadriye Öğretmen

hayat-bazen-tatlidir-11

Hayat Bilgisi’nde simetri hastalığına sahip olan Kadriye Öğretmen’in kim bilir kaç dersi kaynamıştır bu hastalığı nedeniyle. Hayat Bazen Tatlıdır’da da aynı hastalığa sahip olan karakterimiz Coğrafya Öğretmeni Nazan. Nazan’ın simetri hastalığı Kadriye Öğretmen’e göre biraz daha ileri diyebiliriz. Çünkü Nazan’ın ismi bile simetrik. Tersten okunduğunda yine Nazan. Lale Başar’ın canlandırdığı Nazan karakteri Kadriye Öğretmen’e göre gerek simetri hastalığıyla gerekse biraz daha fazla dizide görünmesiyle daha belirgin bir karakter diyebiliriz. Kadriye Öğretmen’in sadece derslerin kaynamasına sebep olan hastalığı, Nazan’ın tüm hayatına yansıyor. Okulun bahçesinde, okul koridorlarında ve daha birçok yerde simetri hastalığının etkilerini izleyebiliyoruz.

Elbette ki sadece benzer karakterler yok Hayat Bazen Tatlıdır’da. Eklenen ve senaryonun gidişatını değiştiren karakterleri de görebiliyoruz.

70514

Gözde’nin eski sevgilisi Koray ve Koray’ın abisi Cerrah Bey yeni karakterlerden. Oldukça zengin ve güçlü olan Cerrah Bey, karanlık bir dünya içinde yaşayan ve bu dünyanın içinde kardeşini büyütmeye çalışan bir abi. Koray, anne ve babasız büyümüş. Bunun sebebi ise Cerrah Bey’in düşmanları. Koray bu yüzden abisine çok kızgın. Abisi her ne kadar ona akıl vermeye, yaptığı hataları göstermeye çalışsa da Koray yine kendi bildiğine sığınıyor. Her şeyi yapabileceğine ve her istediğini elde edebileceğine inanan Koray’la, biraz daha aklı başında olmasına rağmen yine de sert karakterinden ödün vermek istemeyen Cerrah Bey’in diziye dahil olması ise diziye farklı bir hava katmış. İzlerken Cerrah Bey’in özlü sözlerini de duyabiliyoruz. Koray’a söylediği”Karşı cinse olan davranışın, karşındaki kadının değil senin karakterini ortaya koyar.” cümlesi ise dizideki iyi repliklerden biriydi.

Aynı şekilde öğretmen kadrosuna da Arıza Erol ve Deli Zehra’nın katılması ilginç olmuş. Sürekli tartışan iki karı koca olan Erol ve Zehra’nın her yerde tartışması ve Erol’un peltek bir şekilde konuşması sempatik bir hal alıyor. Henüz birkaç sahnede karşımıza çıkan Erol ve Zehra’yı ilk bölümde tadımlık olarak izledik. Ancak zamanla sahneleri arttırırsa dizi içinde hem farklı karakterleri görmüş olacağız hem de diziye farklı bir atmosfer katacak.

Hayat Bazen Tatlıdır, ilk bölümüyle yayınlandı.  Hayat Bilgisi’ne konu ve karakter olarak benzese de dün gece kendini izletti ve ilgi çekti. Karakterler her ne kadar benzer olsa da farklı oyuncular tarafından canlandırılması ve ufak tefek değişikliklerin yapılması diziye farklı bir hava kattı. Geçmişte tutan ve izlenen bir dizinin 10 sene sonra seyircinin önüne tekrar sunulması izlenme ve reyting kaygısı taşısa da lise tarzı komedilere ihtiyaç olduğu için dizi Hayat Bilgisi sevenler tarafından izlenebilir.

Hayat Bazen Tatlıdır’a yeni yayın döneminde başarılar diliyoruz ve Hayat Öğretmen’in Orhan Veli’nin “Anlatamıyorum” şiirini okuduğu sahneyle veda ediyoruz:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.