Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

İçerde: Durma Göğe Bakalım!*

İçerde: Durma Göğe Bakalım!*

*Turgut Uyar, Göğe Bakma Durağı şiirinden.

İçerde’nin son iki bölümünde şiirlerin izinden gider olduk. Geçen hafta duvar yazısıyla Cemal Süreyya’nın “Hayat Kısa, Kuşlar Uçuyor” şiirinden alıntı kullanan İçerde, yeni bölümünde de yine İkinci Yeni Akımı’nın şairi Turgut Uyar’dan küçük bir alıntı yaptı. Davut karakterinin replikleri arasına “Göğe bakalım.” cümlesini yerleştiren İçerde senaristleri gülümsemizi, Turgut Uyar’ı anımsamızı sağladı.

cxz-znowqaqt7zg

Mestan’ın cinayetini üstlenmesi için Selami’yi emniyet müdürlüğüne getiren Davut’un sözleri arasında duyduğumuz iki cümleydi “Göğe bakalım.”. Peki neden göğe bakardı insan ya da göğe baktığında neyi hatırlardı? “Gökyüzünün kıymetini, gökyüzünü kaybedince hatırlıyorsun.” diye devam eden Davut biz daha sormadan cevapladı neden göğe baktığımızı. Hayatta birçok şeyin kıymetini kaybedince anladığımız gibi gökyüzünün değerini de ancak onu kaybedince anlıyordu insan. Ancak onu göremediğinde anlıyordu, varlığının ne kadar değerli olduğunu. Selami’de ancak özgürlüğünü kaybettiğinde anlayabilecekti gökyüzüne bakmanın bir özgürlük olduğunu.

cxzmrrgxaaaebi0

Dün akşamki yeni bölümde Celal’in geri dönüşünü de yaşadık. Öldü zannedilen Celal, Sarp’ın planıyla ölümden kurtarılmıştı. Yeşim, Melek ve Celal Sarp’a minnet duyarken Mert ise Celal’in Sarp’a “Evlat” deyişini bile kıskanmıştı. Sadece Mert değildi elbette kıskanan. Yaşanan olaydan sonra Sarp’a sevgisi bir kez daha artan Melek’te Sarp’a minnettardı. Melek’in Sarp’a olan ilgisini kıskanan Davut için de kahramanlık zamanıydı. Celal adımlarını atarken yanında Davut, Mert ve Sarp vardı. Sarp, içerde kalabilmek için Celal’in güvenini yeniden kazanmak için ve Akın Işık’ı yakalamak için uğraşırken, Davut ve Mert Sarp’ı kıskandıkları için hırslanmışlardı. Planları Sarp, tuzakları ise Mert kurmuştu. Ölümleri ise Davut üstleniyordu.

cxzgo-bveaelw-g-1

Bölümün ilk saniyelerinde Celal’in Sarp’a söylediği “Yaman adammışşsın! Senin gibi bir iki adamım daha olaymış!” cümlesini kanıtlamak için gibi Davut ve Mert’te kahramanlıklarını sergilediler dün akşamki bölümde. 9.bölümde Celal dahil herkesi kurtaran Sarp’tı. Ancak bu bölümde Celal’in Köstenceliyi yakalamak için Sarp’la kurduğu planda Sarp yalnız değildi. Köstenceli’nin arabasına verici yerleştiren Mert’ken, Davut Celal’in Akın Işık’ı öldürmesine yardım edendi.

cxzx0asxgaasepd

Alyanak ise tüm bu planların içerisinde çakallık görevini üstlenendi. Arkasına aldığı Köstenceli’nin desteğini kaybettikten sonra yapabileceği tek şey kaçmaktı. En büyük yardımcı Selami’de hapse girmişken Alyanak’ın sığınacak bir limanı da kalmamıştı. Üstelik Celal’in sahip olduğu hiçbir şeye de sahip olamadı. Celal’i öldü zannetti, kebapçı dahil bütün güce sahip olmaya çalıştı ancak karşısında bu sefer Sarp vardı. Celal’den emir almış adamları arkasına alan Sarp’ın Alyanak’ı alt etmesi çok uzun sürmedi. Köstenceli’yi arayan ve yardım isteyen Alyanak ise Köstenceli’yi de kaybedince tamamen yalnız kaldı. Planları, Celal’i ölümle burun buruna getiren tuzağı Akın Işık’a aitti. Yani Alyanak tek başına neredeyse hiçti.

icerde

Emniyet müdürlüğündeki yeni polisler Sema ve Selim ise Mert’in planlarını bozmak için gelmiş gibiler. Özellikle Sema’nın Mestan’ın tek başına öldürülmediği tahmin etmesi zeki bir polis olduğunu gösteriyor. Zamanla Mert’e tehdit oluşturacak gibi görünüyorlar. Özellikle yeni bölümde Sema’nın Musa’ya “Beni desteklemene gerek yok, kendimi ifade edebilirim.” demesi güçlü kimliğini gösterdi dün akşam. Sema ilerleyen bölümlerde Mert’in sırrına da araştıracak gibi duruyor. Takipte kalalım!

Sema polisi kim canlandırıyor diyenlere de hemen küçük bir hatırlatma yapalım. Sema polis karakterini Duygu Sarışın canlandırıyor. Daha önce Kaçak Gelinler,Cennetin Sırları gibi dizilerde izlediğimiz Duygu Sarışın İçerde’de rolüyle bayağı sevileceğe benziyor.

cxz48y2xaaamao_

Birkaç bölüm önce gördüğümüz Ercan Kesal’ı bu bölüm yeniden ve son kez gördük. Akın Işık (Köstenceli) karakteri ise son bölümde tüm zekası ve planlarıyla karşımıza çıktı. Neredeyse tek başına Celal’i yenmek üzereydi Akın Işık. Celal’in iş birliği halinde çalıştığı Sarp ve Davut’u atlatmış, Davut’u Sarp’ın üstüne yollamıştı. Ancak Mert’i hesaba katmamıştı. Celal’in ölmediğini, Alyanak’ın yanındaki adamların casus olduğunu birçok şeyi tek başına hesaplamıştı. Ancak yine de Celal’in karşısında duramadı. Yola nasıl çıktığınızdan öte yola kiminle çıktığınızın önemini vurguladı Akın Işık’ın kaybedişi. Çünkü Akın Işık’ın yanında kendisini bir çakal olarak tanımlayan Alyanak varken Celal’in yanında “Evlat” dediği insanlar vardı. Celal’in en büyük gücü de bu “Evlat”larıydı.

Mert’in Köstenceli’yi takip edip Celal’i kurtardığı anlar ise dünkü bölümde en sevdiğim anlardandı. “Organize geldi millet!” diyerek tam Celal, Akın Işık tarafından yakalanmak üzereyken sahneye bir anda girişi hem eğlenceli hem de efsaneler arasına dahil olacak bir sahne oluşturdu. Bu sahneyi yeniden izlemek isteyenleri de aşağıdaki videoya alalım:


İçerde’nin 10.bölümü sadece üç karakterin ismiyle akıllarda kaldı. Davut, Sarp ve Mert. Farklı amaçları olsa da aynı duyguyu yaşayan 3 kişiydi onlar. Aynı duyguyu kalplerinde tuttukları için belki de bu kadar başarılıydılar. İçerde 10.bölümün son sahnesi olan ve Davut’un tam bir “gölge” olduğunu gördüğümüz sahneyle noktayı koyabiliriz o halde!

Ne olursa olsun göğe bakmayı da unutmayın. Gelecek bölümlerde görüşmek dileğiyle!

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.