Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

İçerde: Bu Oyunun Bir Sonu Var mı?

25.10.2016
İçerde: Bu Oyunun Bir Sonu Var mı?

“Hayat siz plan yaparken başınıza gelenlerdir.” der John Lennon. İçerde’nin her bölümünde bu planları ve planlarla uyuşmayan hayatı izleyebiliyoruz. Tam, tamam oldu artık bunun da geri dönüşü olmaz derken bambaşka bir planla karşımıza çıkıyor ya Celal ya da Yusuf. Daha doğrusu Sarp ve Mert demeliyim. Çünkü Sarp ve Mert olmazsa belli ki Celal ya da Yusuf da olmayacak. Neden böyle dediğimin açıklamasını ise yazı ilerledikçe yapacağım. Ancak önce bu oyunların en başından bir başlayalım konuşmaya!

içerde yusuf komiser

İlk raund Yusuf Komiser’in. Celal ve Akın Işık’ın karşısına şemsiyeyle çıkması ise büyük bir artı puan oldu onun için. Her şeyin Celal’in istediği şekilde ilerlemediğini, sandığı kadar kolay bir lokma olmadığını anlattı. Dile kolay tam 20 yıldır yakalayamamış Yusuf, Celal’i. Yakalayamamaktan öte oyunlarına da alet olmuş. Yusuf ve Celal’in geçmişte yaşadıklarının anlatıldığı sahnelerde Yusuf’un Celal yüzünden görevden alındığını ve Celal’in Yusuf’u planlarına alet ederek imparatorluk kurduğunu öğrendik. Bu da Yusuf Komiser’in atlatamadığı bir olay olmuş. 20 senedir de bu durumun intikamını alamamış. Ve Sarp sayesinde hiç olmadığı kadar yaklaşmıştı Celal’i yakalamaya. Planlarını bozacak çok önemli biri olduğunu bilmiyordu tabi.Mert.

içerde mert

“Anlaşıldı merkez, tutuşsun herkes!” sözünü fragmanda duyduğumuzda Mert’in bir yerleri yakacağını tahmin etmiştik. Ancak böylesine sosyopat bir karakterde görmeyi tahmin etmiyorduk. Celal’i yakalatmamak için depoyu yakan ve cenaze arabasını kaçıran Mert, sokaklarda büyümüş, Celal’in “evladı” olarak yetişmiş bir Mert’i o anlarda. Sosyal medyada ise Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisindeki rolüyle konu oldu. 2010 yılında da Mete karakteriyle okulu yakan Aras Bulut İynemli, yılların onu hiç değiştirmemesiyle bir süre konuşuldu.

Mert, Celal’in adamıydı. Çok da aptal değildi. Sarp kadar güçlü olduğunu ve Celal’le desteğinin çok önemli olduğunu o sahnelerde anladık. Celal’in yanında bir sürü adamı vardı, ancak Celal’in emir ve komutalarına uyan adamlardı onların hepsi. Mert ise Celal’le aynı çizgide olduğunu, hatta Celal’in karşısında olursa Celal’e çok şey kaybettirebileceğini de gösterdi. Mert’in Celal’e bağlı olmasının arkasında ise Celal’in Mert’i sokaklarda yaşamaktan kurtarması gizli. Yani Mert, Celal’in onu sokaklardan kurtaran bir adam değil, asıl onu ailesinden ayıran ve sokaklara atan bir adam olduğunu öğrenirse her şey bir anda değişir.

içerde celal ve mert

Ve Celal’le Mert’in buluşması. Her şeyi halleden ve uyuşturucuyu saklayan Mert’le, kıl payı yakalanmaktan kurtulan Celal. Celal, hayatında çok az insana güveniyor. Melek güvendiği insanlardan biri ancak Mert konusunda hep şüpheli. Mert’in geçmişini bilmesi ve bir gün Mert geçmişini öğrenirse kendisine düşman olacağından emin olması bu şüphesinin sebebi bana kalırsa. Çünkü Mert, Celal’e tam anlamıyla bağlı ve ona kendisini borçlu hissediyor. Ancak Celal, Mert’in hayatını mahveden, onu ailesinden ayıran adamın kendisi olduğunu biliyor. O yüzden sebepsiz yere Mert’in gideceğine dair bir korku var içinde. Mert’i Füsun’la gördüğünde tepkisinin bu kadar sert olması da belki o yüzden.

Mert ise güvenilmek istiyor. Bir sorun olduğunda önce ona gelinmesini, yargısız yere hatalı konuma düşmemek istiyor. Yani bir ailenin yapabileceklerini Celal’den istiyor. Celal ise hiçbir zaman tam bir aile kurmamış kendisine. Aile her şeyden önemlidir diyor ama o ailenin içinde hiçbir zaman bir yer bulamamış kendisine. Güçlü olmak zorunda olmuş her zaman. Çünkü güçlü olmazsa sahip olduklarının çoğunu da gücüyle birlikte yitirecek. Muhtemelen ilk yitirdiği de eşi Yeşim olacak. Kendisini garanti altına almak isteyen Yeşim, Celal her şeyini kaybederse Celal’i ilk terk edeceklerden de birisi. Ancak Mert öyle değil. Mert’in Celal’in karşısına geçmesi ancak hayatı hakkındaki gerçekleri ortaya çıkartırsa olabilir. Celal’in en büyük korkularından biri de muhtemelen bu.

içerdeki aslan

Döndü dolaştı planlar yine hayatla örtüşmedi. Sarp, Celal’i takip etti ve Celal’in içeriye birisini gönderdiğini anladı. Ancak o kişinin kim olduğunu göremedi. Planı ise zekiceydi. Şüphelendikleri 3 kişiye de içerde birisi olduğunu söyleyeceklerdi. Arkadaşını yakmak için gelen kişiden ve söylediği isimden şüpheleneceklerdi. Ancak yaptıkları plan Mert’in yaptığı daha zekice planla çakıştı. Mert, Aslan’ın Musa’yı ihbar etmesini sağlayarak şüpheli olmaktan kurtuldu. Aslan’ın evini araştıran Sarp ise Aslan’ın içerdeki şüpheli olduğuna inandılar. Ancak Aslan, o sırada Mert’in peşindeydi.

Mert, kafede kredi kartını unutunca Aslan kartı götürmek için peşinden gitmiş, Mert’in Celal’le olan konuşmasını duymuştu. Celal’le olan konuşmasını ise videoya çekmişti. Ancak muhtemelen bu kredi kartı unutma olayı da yine Mert’in küçük planıydı. Çünkü Aslan’ı bu kadar kolay fark etmesi ve kendi eliyle bulmuş gibi yakalamasının arkasında bir şey olmalıydı. Muhtemelen kartını bilerek unuttu ve peşinden gelen Musa ya da Aslan’ı kendisinden şüphe ettirip peşinden getirmeye çalıştı. Böylece Yusuf Komiser’de onun kaçtığına inanacaktı.

Sarp, Aslan’ın evini araştırdı ve suçlu olduğuna dair kanıt bulunca Musa’nın evine bakmadı. Muhtemelen, Musa’nın evinde de suçlu olduğuna dair bir kanıt yerleştirilmişti. Mert planlı bir şekilde hiçbir şeye bulaşmadan Musa ya da Aslan’ı yakalatmaya çalışıyordu ve bu konuda da oldukça başarılıydı.

cvjvfdfxgaexlhk

Aşk insanı biraz geri plana mı itiyor acaba? Mert ve Eylem arasında yakınlaşma sahneleri varken Mert’te içerde o kadar başarılı değildi ve bu kadar dikkatli planlar yapmıyordu. Şimdi de Melek ve Sarp arasındaki aşk sahnelerini izliyoruz ve Sarp’ta ne kadar zekice planlar yapsa da Mert’in planlarına karşı mücadele edemiyor. Ve Mert üstün geliyor. Eylem’in Mert’le görüşmemesi Mert’in planlarına ve içerdeki işine odaklanmasını sağlıyor gibi.

Sarp, Melek’e gerçekten aşık oluyor, ne olursa olsun Melek’in zarar görmesini istememesinden ve Melek’e bu kadar yakın olmasından belli. Melek’e hayatıyla ilgili dürüst olmasından da belli. Çünkü en çok değer verdiği insanı yani Umut’u anlattı Melek’e. Bir insan sevincini herkesle paylaşabilir ancak acısını paylaşıyorsa büyük bir bağ var demektir. Sarp’ta Melek’le en büyük acısını, kardeşini kaybettiğini paylaştı. Bu Melek’e ne kadar güvendiğinin de göstergesi. Melek ve Sarp yan yana güzel bir ikili oluşturuyorlar. Ancak Sarp, Melek’e bu kadar yakın oldukça Melek tarafından fark edilmesi de kolaylaşacak.

akın ışık içerde

Akın Işık’ın büyük oyunu da Celal’i oldukça sarstı. Çünkü kendi mekanında, Celal’in yakalanmayı göze alarak koruduğu malları aldı ve tek bir kuruş ödemedi. Sebebi ise Celal’in Ömer’i öldürmesiydi. Ömer’in ailesini çok seven Akın Işık, malların parasını Ömer’in kan parasına sayıyordu. Ancak bir nevi güç gösterisiydi tüm bunlar. Ömer’e gerçekten söylediği kadar değer verseydi tepkisi “kan parası” almaktan daha öte olurdu. Celal, batmak üzereyken çıkmıştı. Ve batmak üzere olduğu anlarda büyük konuşmaması için uyarmıştı Akın Işık’ı. Haklı da çıkmıştı. Akın Işık ise Celal’in değil kendisinin daha güçlü olduğunu ancak böyle sezdirebilmişti. Celal’in mekanına elini kolunu sallayarak girip para ödemeyeceğini söyleyip bir de sağ çıkmak ancak Celal’den daha güçlü birisinin yapabileceği bir şeydi. Celal’in bunun intikamını alması da yakındır o yüzden.

İçerde’nin 6.bölümünde anlam veremediğim sahneler de oldu.

  • Mesela Sarp’ın Celal’i kırmızı ve beyaz çizgili oldukça dikkat çeken bir arabayla takip etmesi ve fark edilmesi bu sahnelerden biriydi. Sarp, her yerde, herkesin kullandığı bir araba kullanmıyor ve Celal tarafından kolaylıkla fark edilmesi gerekliydi.
  • Sarp’ın her şeyi düşünüp taşınıp telefonunun titreşimini kapatmaması da yine Sarp’ın fark edilmesi için hazırlanmış ve kolaya kaçılmış bir sahne oldu. İçerde ile ilgili beklentimiz o kadar yükseldi ki bu kadar kolay tahmin edilebilir sahneleri pek kaldıramıyoruz.
  • Aslan’ın Mert’e yakalandıktan sonra “Elimde deliller var, sizi videoya çektim” diyerek kendini ele vermesi de yine komik bir sahne oldu. Mert’in işini de oldukça kolaylaştırdı. Telefon kaydı ne olacak, Mert kaydı öğrenecek mi diye merak edemedik Aslan’ın ilk ağızdan itirafı nedeniyle.

Ezcümle, yine oyun içinde oyun gördüğümüz ve bir labirentin içindeymiş gibi çıkmaya çalıştıkça daha çok karıştırdığımız bir bölüm izledik İçerde’nin 6.bölümüyle. Artık her şeyde, her sözden, her hareketten şüphe eder de olduk diziyi izlerken. Üstelik reklam aralarının bile en heyecanlı sahnelerde verilmesi de yine dizinin başarısını arttırdı.

Bir sonraki bölümlerde görüşmek dileğiyle!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.