Connect with us

Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

K-Drama Fanı Olmanızı Sağlayacak Kore Uyarlaması Diziler

Dizilist

K-Drama Fanı Olmanızı Sağlayacak Kore Uyarlaması Diziler

K-Drama Fanı Olmanızı Sağlayacak Kore Uyarlaması Diziler

K-Drama yani Kore dizisi takipçisi değilseniz bile Kore yapımı dizileri izlemiş olabilirsiniz. Bu cümleye anlam veremediyseniz sizi Kore’den uyarlanan Türk dizileriyle tanıştıralım. Halen yayınlanmaya devam eden, bölüm bölüm, sezon sezon izlediğimiz, takip ettiğimiz ve hayran olduğumuz dizilerin Kore’den uyarlandığını, senaryosundan, karakterlerine kadar ta Korelerden geldiğini öğrendiğinizde şaşkına uğrayacaksınız. Hadi başlayalım!

1.Seviyor Sevmiyor – She Was Pretty

koreuyarlamasidiziler1

Seviyor Sevmiyor, Kore yapımı “She Was Pretty”den neredeyse birebir uyarlanan bir dizi. Sadece konusu açısından değil başrol karakterlerinin benzerliğini gördüğümüzde de birebir uyarlandığını anlayabiliyoruz. Seviyor Sevmiyor, çocukluk aşkı olan Deniz ve Yiğit’in öyküsünü bize anlatıyor. Yiğit, küçüklüğünde kimsenin ilgilenmediği, dikkat çekmeyen bir çocukken büyüdüğünde yakışıklı ve başarılı biri oluyor. Deniz ise çocukluğunda popüler biriyken büyüdüğünde eski güzelliğini kaybetmiştir. Yıllar sonra Yiğit’le karşılaşan Deniz ise Yiğit’in onu tanımamasını nedeniyle kimliğini açıklayamaz. Bir sonraki buluşmaya ev arkadaşı İrem’i,kendisi gibi buluşmaya gönderir. İrem’in Yiğit’e aşık olmamasıyla ise olaylar iyice çıkmaza girer.

Seviyor Sevmiyor yakın zamanda Kore’den ödül alarak She Was Pretty’nin başarılı bir uyarlaması olduğunu ispatladı. Dizinin reytingleri de bu başarıyı ispatlıyor.

2.Hayat Şarkısı – Flames Of Ambition

koreuyarlamasidiziler3

Kore yapımı bir diziden uyarlanan Hayat Şarkısı, konusu açısından birebir uyarlanmış bir dizi. “İhtirasın Alevleri” olarak Türkçe’ye çevrilebilen Flames of Ambition zengin bir ailenin hırsları nedeniyle yaşadıklarını anlatıyor. Fakir bir ailenin kızı olan esas kızımız babasının zengin arkadaşının oğluyla evlenmeyi kafasına koyuyor. Yaşadığı fakir hayattan ancak öyle kurtulabileceğine inanıyor.

Hayat Şarkısı’nda da Hülya, çocukluğundan beri Kerim’le evlenmeyi kafasına koyuyor. Onunla evlenmek uğruna ise her şeyi feda ediyor. Ablası Melek’te Hülya’nın kurbanlarından biri oluyor. Sonunda Kerim’le evlenen Hülya ise hırsının ona gerçek mutluluğu vermediği geç de olsa anlıyor.

 3.Gülümse Yeter – Smile, You

koreuyarlamasidiziler4

Show Tv’de yayınlanan Gülümse Yeter dizisi yine Kore yapımı Smile, You’dan uyarlanma. Türkçesi Gülümse olarak çevrilebilen romantik komedi tarzındaki dizi, Türkiye’ye Gülümse Yeter adıyla uyarlandı. Dizinin konusu ise neredeyse birebir uyarlanmış. Zengin bir ailenin kızı, büyük bir şirketin sahibinin oğluyla evleniyor. Kızın babası ise evliliği batmak üzere olan şirketini kurtarmak amacıyla destekliyor. Balayı yolunda babasının şirketinin batmak üzere olduğunu öğrenen esas kızımız ise zengin çocuk tarafından terk ediliyor. Babasının uzun süre şoförlüğünü yapan adamın yardım eli uzatmasıyla alışık olmadıkları bir aileye dahil olan bu ailemizde esas kızımızı tatlı bir aşk da beklemektedir.

Konusu bakımından birebir uyarlanan Gülümse Yeter, farklı hayatlar yaşayan Özdemirler ve Civanları aynı noktada buluşturuyor. Yasemin ve Sarp’ın tesadüfen tanışıp birbirlerine aşık oluşunu anlatan Gülümse Yeter, Smile,You gibi 45 bölüm mü yoksa daha fazla mı sürecek izledikçe öğreneceğiz.

4.Baba Candır – What Happens to My Family

koredizi

Konusu hatta afişi bile çok benzer şekilde uyarlanmış bir Kore dizisi Baba Candır. TRT 1 ekranlarında uzun zamandır yayınlanan Baba Candır, yayınlandığı ilk günden beri birçok kişi tarafından izlenen bir aile dizisi. Türkçeye “Ailemin Başına Gelenler” şeklinde çevrilebilen Kore yapımı dizi, eşi öldükten sonra bir tofu(soya peyniri) dükkanı işleterek çocuklarını tek başına büyüten bir adamı anlatmakta. Kızı büyük bir şirkette baş sekreter, ortanca oğlu ise doktordur. Ancak en küçük oğulları işsizdir. Tek dileği çocuklarının mutlu bir yuva kurması olan bu adam çocukları için ne kadar mücadele etse de onlardan istediği saygıyı görememektedir.”What Happens to My Family” son olarak 53.bölümüyle ise final yaptı.

Karakteriyle ve senaryosuyla birçok benzerliğe sahip olan Baba Candır, Salih’in tek başına çocuklarını büyütme mücadelesini anlatmakta. Baba Candır’ın Kore yapımı uyarlaması gibi 53.bölümünde final yapıp yapmayacağı ise şimdilik belli değil.

5.Paramparça – Autumn in My Heart

koredizi2

Paramparça, Güney Kore dizisi uyarlamalarından başarılı olanlarından biri diyebiliriz. Reytingleri son dönemde düşüşe geçse de senaryosunun ve genel akışı başarıyla uyarlanan yapımlardan biri. Yıllar önce hastanede karışarak farklı ailelerde büyüyen iki kızın yıllar sonra aynı okulda buluşmasıyla başlayan hikayesini anlatan Autumn in my Heart, Paramparça’nın konusuyla aynı çizgide başlıyor. Paramparça’da Hazal ve Cansu’nun yıllar sonra farklı ailelerde büyüdüğünü öğrenmesiyle başlamıştı. Autumn in my Heart ile Paramparça’nın en büyük farkı ise Ozan ve Cansu kardeş olmadıklarını öğrendiklerinde birbirlerine aşık olmaya başlamasıydı. Bölüm sayısı 80’leri aşan Paramparça’ya karşı Autumn in my Heart ise 18.bölümde final yapmıştı.

6.No:309 – Fated to Love You

koredizileri

Yine başarılı bir şekilde Türkiye’ye uyarlanarak Türk izleyicisinin dikkatini çeken yapımlardan biri No:309. Tek gecelik ilişki sonucu hamile kalma konusuyla kurgulandı. İddialı konusuna rağmen sadece başrol karakterlerine değil tüm karakterleriyle çok sevilen bir dizi oldu. Sadece Leyla ve Onur’dan değil, Filiz,Erol ve Betül’ün sahnelerini de aynı ilgi ve sevgiyle bahseder olmamız No:309’un başarılarından biri.

7.Kiralık Aşk – Can Love Become Money?

koreuyarlamasidiziler

Son dizimiz ise geçen sezondan beri devam eden Kiralık Aşk. Elçin Sangu ve Barış Arduç’un başrollerini paylaştığı Kiralık Aşk, Defne ve Ömer arasındaki tesadüfen başlayan aşk hikayesini konu alıyor. Abisinin borçları nedeniyle kendisini bir aşk oyunun içerisine atan Defne, Ömer’i 6 ay içerisinde kendisine aşık edip evlenmek için Ömer’in yengesiyle anlaşma yapar.  Bu aşk oyunun içerisinde Ömer’e gerçekten aşık olduğunda ise her şey çıkmaza girer. Defne tüm gerçekleri düğün günlerinde Ömer’e anlatır.

Bir kore yapımı olan “Can Love Become Money” ise birebir uyarlama olmasa da genel anlamda Kiralık Aşk’ın konusuna benziyor. Paraya hayatından en çok önem verdiği şey olarak gören CEO Ma In Tak başarılı bir iş adamıdır. Esas kızımız Yoon Da Ran ise Ma In Tak’in yanında temizlikçi olarak işe başlar ve ona paradan daha değerli şeyler olduğunu öğretir.

Yakın zamanda final yapacağını öğrendiğimiz Yüksek Sosyete ve hali hazırda final yapmış Rüzgarın Kalbi de yine Kore yapımı dizilerden uyarlanan projelerdi. Sezona iddiasıyla girip ilk bölümlerde reyting listelerinde ilk sıraya yerleşseler de bir süre sonra yine reyting kaygısıyla yayından kaldırılan yapımlardan oldular. Daha eski yapımlara gidersek Kiraz Mevsimi, Güneşi Beklerken, Kocamın Ailesi, İlişki Durumu Karışık, Çilek Kokusu gibi yapımlarda yine Türkiye’ye uyarlanan Kore yapımlarıydı.

Elbette bu yapımların ilk ve son olmadığına da eminiz. Var olan yapımlar final de yapsa devam da etse bir süre daha Kore yapımlarının ekmeğini yiyeceğe benziyoruz. Zira aralarında Kiralık Aşk, Paramparça, Baba Candır, Hayat Şarkısı gibi uzun bir süre genel izleyiciye hitap eden ve halen sevilerek izlenen yapımlar mevcut. Türk uyarlamaların en büyük dezavantajı ise Kore yapımları gibi maksimum 20 bölümlük olup tadında bitmemesi. İzleyicinin ilgisini çektikçe, izlendikçe nice bölümler devirmesi ve uzadıkça uzaması en büyük dezavantajlardan biri. Senaryoya uyarlanması uzaktıkça zorlaşan dizileri bir süre sonra reyting kaygısına yenik düşerek ilk bölümlerde verdikleri etkiyi vermeyebiliyor.

Avantajları ve dezavantajlarıyla Kore dizi uyarlamalarını sevdiğimiz, izlediğimiz bir gerçek. Ancak sevdiğimiz dizilerin aslının Kore yapımı olduğunu da unutmamak gerek!

 

 

 

 

"güzeldim de galiba bunu nasıl söylesem: eline sağlık Tanrım Leyla çok güzel olmuş Tanrım eline sağlık dünya da çok güzel olmuş keşke biraz ölmesem."

Yorum İçin Tıklayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizilist

To Top