Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

On Parmağında On Marifet! Çukur’un Efsun’u Damla Sönmez Yetenekleriyle Herkesi Şaşırtıyor

06.05.2021
On Parmağında On Marifet! Çukur’un Efsun’u Damla Sönmez Yetenekleriyle Herkesi Şaşırtıyor

Ünlü oyuncu Damla Sönmez, ilginç yetenekleriyle hayranlarını şaşırtmaya devam ediyor. İşte, ateşle dans etmekten ıslıkla konuşma kadar her şeyi yapan Sönmez’in yetenekleri…

Damla Sönmez

Damla Sönmez, daha ilk filmiyle ülkenin en önemli festivallerinden Altın Portakal’da ödül alan, yurt dışında başarıya doymayan bir oyuncu. Ama televizyondaki şansı fenomen dizi “Çukur”la döndü. Pek çok dizide başrol oynasa da, “Çukur”a gelene kadar bu kadar büyük bir hayran kitlesi yoktu. Haliyle, bu dizide edindiği kitleyi yetenekleriyle şaşırtmaya başladı. Çünkü o normal bir televizyon yıldızından çok daha fazlası!

Islık Dili Bile Biliyor!

Ünlü oyuncu, ona Avrupa ve ABD’de büyük prestij getiren “Sibel” filmi için ıslıkla konuşmayı öğrenmiş. Hem de öncesinde ıslık çalmayı bile bilmiyormuş! Karadeniz köylerinden birinde yaşayan ve konuşamadığı için insanlarla ıslık diliyle iletişim kuran Sibel karakteri onu çok zorlamış. Hemen çok iyi ıslık çalan babasına gitmiş ve günlerce çalışmış. Gece yarıları yönetmene ve yapımcıya sesli mesajlar gönderip öğrendiklerini dinletiyormuş. Öyle ki, çekimlerde birbirlerini kaybettiklerinde ıslık diliyle buluşmaya başlamışlar!

Öğrendiğimiz şey ıslıktan öte” diyen Damla Sönmez, “Dil kası boğaza kadar uzanan bir kas ve o kası kullanmayı öğreniyorsun. Ses çıkarmaya başladıktan sonra, çekimlerden dört ay önce bana Orhan Civelek isimli bir ıslık uzmanından, videolar geldi. İşime çok yaradı ama o ana dek kendi kendime öğrendiğim şeyden farklıydı ve çalışmaya baştan başladım” diyor. Böyle de inatçı yani!

Ateş Çevirmeyi Öğrenmiş!

Damla Sönmez

Damla Sönmez’in mesleğiyle ilgili en sevdiği şey, öğrenme sürecinin hiç bitmemesi. “Şubat” dizisi için ateş çevirmeyi öğrenmiş mesela, ne kadar havalı! “Sibel” filmi için de Erkan Kolçak Köstendil’le birlikte dövüş derslerine gitmişler. Bu öğrendiklerinin hepsi hayatının bir parçası olmaya devam etmiş. Bedenini daha çok dinlemeye ve kendini daha iyi tanımaya başlamış.

Avrupa Film Akademisi Üyesi!

Damla Sönmez

Ünlü oyuncu, ilk filminden beri ödüllere doymayan ve yurt dışındaki pek çok festivalde gördüğümüz biri. Neyse ki, isabetli seçimlerinin tek avantajı bununla sınırlı değil! Türkiye’de Altın Koza, Altın Portakal gibi önemli ödüller alan ve SİYAD’a aday olan Damla Sönmez, yurt dışında da pek çok önemli ödül için aday gösterildi. Adaylık bile ona büyük kapılar açtı, Netflix başta olmak üzere pek çok uluslararası projeye seçildi.

Damla Sönmez

“Sibel” filmi ona Asya Pasifik Film Akademisi üyeliği ve Avrupa Film Akademisi üyeliği getirdi. Artık o da ülkenin en önemli yönetmenleri Nuri Bilge Ceylan ve Semih Kaplanoğlu’yla birlikte bu akademilere üye. “Çukur”la tanıyanlar epey şaşırmıştır muhtemelen!

Aslında Müzik Okudu

Damla Sönmez

Damla Sönmez, müzik konusunda da yetenekli bir isim. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak iki yıl keman, bir yıl da piyano eğitimi gördü. Sonra da Fransa’da konservatuvarın yolunu tuttu! Ama artık sadece çok yakınlarıyla birlikteyken müzik yaptığını söylüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.