Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Online Yerli Diziler Ne Kadar Başarılı Oldu?

Online Yerli Diziler Ne Kadar Başarılı Oldu?

Blu TV ve Puhu TV’nin öncülük ettiği online yerli dizi televizyon sektöründen herkesin ilgisini çekmiş durumda. Öyle ki öncülük ettikleri bu online dizi sektöründe başarılı olurlarsa tüm sektöründe kaderini etkileyecekler.

PuHu’nun en önemli sıçraması Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç gibi oyuncuların yer aldığı Fİ Çİ Pİ dizisi ile olacak. Dizi Mart ayının ortasında yayınlanacak.  Blu TV ise geçtiğimiz günlerde yayınlandığı Masum dizisinin ilk bölümüyle bu sektöre adımını attı.

8 bölümlük dizinin haftada 2 bölüm olarak yayınlanması ise ne kadar başarı getirecek şüpheli. Habertürk yazarı Mustafa Doğan’ın açıklamasına göre online platformda başarılı olmak için tüm bölümler art arda yayınlanması gerekli, dijital platformda haftada 2 bölüm stratejisinin pek yeri yok. Yine Mustafa Doğan’ın köşesinde yazdığı yazısına göre Masum bu stratejiyle beklediği ilgiyi bulamadı. Haftada 2 bölüm yayınlanacak bir dizi için online platforma üye olmak istemedi.

Yine Blu TV’nin ücretli olması da Masum’un dezavantajlarından biri. Çünkü seyircinin bir kısmı izlemek istedikleri dizi için para ödemek istemiyor.

Yine Mustafa Doğan köşesine online dizi platformlarında yayınlanan dizilerin oyuncularının aldığı ücretlere de değindi. Haluk Bilginer, Serenay Sarıkaya, Okan Yalabık, Mehmet Günsür, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç, Ali Atay gibi ünlü oyuncular söz konusu olunca alınan ücretler de merak edilmekte.

Masum paralı bir platform için üretilirken Fİ Çİ Pİ ise ücretsiz bir platformda izlenecek. Geleneksel izleyicinin beklentisine uyan ise Fi Çi Pi.

İkisi de dijital platform için üretildi ikisi de 60 dk. Bu durum oyuncuların bölüm başı aldıkları ücretlere ve ajansların aldıkları paya da yansımış durumda. Yıllardır şikayet edilen süre sorunu ortadan kalkarken çalışma şartları da dünya standartlarına ulaşmış durumda. Bu nedenle projelerde oyuncuların aldıkları ücretler, ajansların aldıkları pay da indirime girmiş durumda.

Kısacası eğer oyuncular projelerini dijitale taşıyacaklarsa bölüm başına aldıkları ücretin de yarısına razı oluyorlar. Tabi bu kural kesin değil. Proje ve isme göre bu oran da değişiyor. Yani herkesin fedakarlıklar yapıp elini taşın altına sokarak başladı bir proje dijital platform. Başarılı olup olmaması ise dijital platforma uygun tanıtımlar yapılmasına ve uygun bir strateji kullanılmasına bağlı.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.