Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Poyraz Karayel: Bir Deliliğin Günlüğü

Poyraz Karayel: Bir Deliliğin Günlüğü

Poyraz Karayel’i tek bir kelimeyle anlatsak heralde “delilik” ilk akla gelen kelime olurdu. Delicesine bir aşk, savaş, tutku ve çok daha fazlası. Sanki içindeki her şey bir deliliğin yanılsaması. Hatta izleyicisi olmak bile delilik bazen. Akıllı olanın işi değil tüm anlarıyla bir tutkuya, tutkunun bile mücadele oluşuna tanık olmaya.

indir-18

“Seninle olmak istiyorum.” diyordu Ayşegül ve Poyraz birbirlerine. Dünyanın en masum istediği değil de neydi bu? Sadece sevdiğiniz insanın yanında olmak istemek, sadece onunla olmayı dilemek. Anca Poyraz Karayel’in içerisinde bu en masum istek bile delilik olabiliyordu.

Ayşegül kafasına koymuştu ayrılacaktı Çınar’dan. Ayşegül kararlı kızdı. Bir kez kafasına koyduğu bir şeyi gerçekleştirmesi muhtemeldi. Ayşegül ve Çınar karşılaştığında ise bambaşka bir şey oldu. Çınar’ın İsa ile dokusu uymuştu ve karaciğerini onun için verecekti. Yeşilçam filmlerinden gelen duygusallık değil miydi bu? Karşınızdaki kişi çok büyük bir fedakarlık yapar ve siz o fedakarlık karşısında konuşamaz, söyleyeceklerinizi söyleyemezsiniz. Ayşegül’de de öyle oldu. Konuşamadı. “Senden ayrılmak istiyorum.” diyemedi. Bir yanda olmak istediğin diğer yanda ayrılmak istediğin insan vardı ve Ayşegül tam ortasında sıkışmıştı.

Çınar’ın derdi ise bambaşkaydı. Yıllar önce alkollü araba kullandığı için öldürdüğü küçük bir çocuk vardı ve onun vicdan azabı içindeydi. Ailesi tarafından hapis yatmaktan kurtulan Çınar, yıllarca öldürdüğü çocuğun ailesine yardım etmiş ancak yine de vicdanı susmamıştı. Hapis yatsaydı da susacak mıydı ki vicdanı? Bilinmez.

Bir insanı öldürdüğünde onunla birlikte ölürmüş insan. Çınar’da o yüzden yarı ölü yaşamıştı hayatı. Parası olduğu için cezasız kurtulmuştu bu olaydan. Çok tanıdıktı yaşadığı olay bizim için. Ünlü ve bilinen insanlar kurtulurdu çünkü bir insanı öldürse bile. Çoğu filmde, dizide görmüştük bunu. Film ve dizilerin ötesinde de izlemiştik. Ancak insan bir tek kendi adaletinden kaçamazdı. Çınar da kaçamadığı bu vicdanından kurtulmanın yollarını arıyordu. Bu da bile bile lades demekti. Yani çok tehlikeli olduğunu bildiği halde ameliyata evet demek.

indir-19

Bir sosyal mesaj olarak Poyraz Karayel diyebilir miyiz, deriz aslında. Zülfikar ve Meltem bir öğretmeni “yanlışlıkla” kaçırmış. Ne yapacağını bilemiyor Mümtaz’ı arıyor. Bu anlarda öğretmene, öğretmenliğe dair de sosyal mesajları duymadan edemiyoruz. Hatta eğitime dair bile sözler geçiyor bu sırada.  “Öğretmenler bizim canımız ciğerimiz.”, “Öğretmen bizim başımızın tacı.” sözcüklerini duyduğumuz gibi atanamayan öğretmenler için de bir sosyal duyarlılık yaratıldı o sahnelerde. Kaçırılan öğretmenin öldürüleceğini zannedip “Atanana kadar canım çıkmıştı benim.” sözü sonrasında Zülfikar’ın “Biz senin sesin oluruz. Atanamayan öğretmenler mevzusunu hallediyoruz.” atanamayan öğretmenlerin sesi olarak dizi tarihine de adını yazdırdı diyebiliriz.

cx96_ikxaaaiclb

Poyraz Karayel’in yüreğimize dokunan cümlelerinden biriydi bu. Gerçekten de az seviyoruz çocukları. Kendi kendilerine büyürler zannediyoruz. Tüm koşuşturmaların arasında öylece büyüyorlar. neden sonra kaybetmenin eşiğine geldiğimizde anlıyoruz. Birçok şeyden daha önemliydiler. Tüm çocukluklarıyla her şeyin kurbanı oluyorlar daha küçükken. Bazıları İsa gibi terörün en acımasız yanından alıyor darbeyi, bazıları ise bilmedikleri bir hayatın içerisinde yetişkin olmaya çalışıyorlar. Poyraz’ın “Yokluğumu bilmem ama varlığım İsa’ya feda olsun.” dediği kadar kolay diyebilsek birçok cümleyi. Cümlelerin ve ifadelerin arasında boğulmadan varken koruyabilsek çocukları.

indir-20

Ayşegül ve Poyraz’ın yaşadığı tehlikeli anlardan bahsetmeden önce biraz Bahri-Despina, Songül-Sadrettin ilişkisine bir değinmek lazım. Songül, yanlış bir insandan yeni bir yanlış insana doğru giderken bu yolculuğu sırasında bir değişim kararı alıyor. Üniversitede giyimiyle ve yaşıyla dalga konusu olan Songül, tarzını değiştiriyor ancak karşısında Sadreddin’i buluyor. Üniversite eğitimi almak istemesiyle kendini ifade edemeyen Songül, giyimini değiştirdiğinde bile Sadrettin’in tepkisiyle karşılaşır. Songül’ün yaptığı şeyleri belki onaylamıyoruz, gülüyoruz ancak yaşadığı durumu da çok fazla göz ardı etmemek lazım. Kendisine değer veren ve onu önemseyen bir insan arayan Songül’ün eşinin davranışları karşısında ondan uzaklaşması kaçınılmaz oluyor. Ancak sonucunda küçük aşk sözcükleriyle yine yanlış bir insana kapılıyor.

Despina ve Bahri ilişkisinde de Bahri’nin kıskançlığının en acımasız halini gördük. Tefeciden oğlunun borç aldığını öğrenen Bahri, tefecinin Destina’nın rahatsız etmesini kabul edemedi. Sevdiği kadının elini tutan adamın elini kesmesi Bahri’nin de deli halini gösterdi. Sahiplenici, gözü kara olan Bahri, Despina için neler yapacağı belli olmuyordu.

indir-21

Ayşegül tehlikedeydi. Çocukların ölümü nedeniyle savcıya kadar giden Ayşegül büyük bir tehdit altında olduğunu bilmiyordu. Evlendiği adamın ailesi yani Saygunerlerin ölümünü istediğini elbette ki tahmin edemezdi. Yıldız, annesi ve Ceyda’dan sonra sağlık kuruluşunun verdiği raporu araştıran herkes acımasızca öldürülüyordu. Düşünmek, sorgulamak, Saygunerlerin yaptıklarını araştırmak neredeyse imkansızdı.

Poyraz, Ayşegül’ü korumak için kaçırmaya karar veren Poyraz, Çınar’ın abisinin planını savcıyı tehdit ederek çözse de savcının asıl katil olduğunun farkında değildi. Üstelik Ayşegül’ü kaçırması Bahri’yle de karşı karşıya gelmelerine sebep oldu. Ayşegül ve Poyraz’ı aynı yerde gören Bahri, Çınar’ın da bir gururu olduğunu, çıkıp karşısına konuşması gerektiğini söylüyor. Söylediklerinde oldukça haklı olan Bahri, Poyraz ve Ayşegül’ün karşılarına çıkan ilk sıkıntı değil aslında. Belli ki Ayşegül, bu ayrılığı geciktirdikçe sorunlarla da yüzleşmeye devam edecek.

poyrazkarayel

Ve Çınar ameliyata girer. Tüm tehlikesine rağmen hem de. İçindeki vicdan azabıyla hayatını tehlikeye atar. Poyraz ise Ayşegül’ü ölümcül bir tuzaktan kurtarmaya çalışıyordur. İki gerilimi aynı anda hissederek Poyraz Karayel’in 69.bölümüne son verdik. Ayşegül kurtulacak mı? Çınar yaşayacak mı? soruları ise aklımızda kalakaldı.

Yeni fragmanda izlediklerimiz ise Ayşegül’ün de Çınar’ın da yaşadığı yönde. Ancak hayatta kalmak mı asıl sorun yoksa ölmek mi? Çınar böylesine büyük bir fedakarlık yaptıktan sonra Ayşegül, Çınar’ı terk edebilecek mi? Terk etse bile bu nasıl bir soruna neden olacak zamanla göreceğiz.

Her bölümüyle bir delinin günlüğünde yazılanlar aslında Poyraz Karayel. Çınar’ın tüm tehlikesine rağmen ameliyata girişi, Poyraz’ın “zır deliliği” ve çok daha fazlasıyla birçok deliliğin aynı yerde bulunuşu.

Daha da delicesine bölümler dileğiyle!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.