Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Tüm Zamanların En Trajik Senesi 2016’nın Aramızdan Aldığı Ünlüler

30.11.2016
Tüm Zamanların En Trajik Senesi 2016’nın Aramızdan Aldığı Ünlüler

2016’nın son demlerini yaşadığımız şu günlerde geriye dönüp baktığımızda 2016’yı büyük acılarla hatırlayacağımız kesin. Hala içinde bulunduğumuz bu sene geçmişe dönüp baktığımızda tarihin en tehlikeli senesi olarak yerini alacak bir sene oldu. Son zamanların en dikkatli yaşanması gereken senesini arkamızda bırakıyoruz diyebiliriz. Bu senenin sonunda ise yaşanan kazalar ve ölümler nedeniyle ülkece iyice manik depresif bir hale geldik, her şeyden korkar, ürker olduk.

Kimilerinin dediği gibi 2016 gerçekten “evrenin intikam senesi” miydi bilinmez ama bu sene birçok ünlüyü de aramızdan aldı.   “Hayatını kaybetti.” sözünü kim bilir kaç kez duyduk bilinmez. Kim bilir kaç kez sevdiğimiz bir ünlünün kaybıyla üzüldük. Sanki yıllar önce kaybettik sandığımız ünlü simaları aslında içinde bulunduğumuz 2016 senesinde kaybettik.

2016’nın kaos ortamından çıkıp yeni bir dünya düzeni hayal etmek istediğimiz şu günlerde anlamlı bir şey yapalım ve 2016’da hayatını kaybeden ünlüleri analım, unutmayalım istedik!

1.Gönül Ülkü

TIYATRO OYUNCUSU GONUL ULKU OZCAN VEFAT ETTI FOTOGRAF: ISTANBUL (DHA)

Gazanfer Özcan’ın biricik eşi, büyük tiyatro oyuncusu Gönül Ülkü’müz.  Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı Avrupa Yakası ve Yalan Dünya dizileriyle yüzümüzü güldürdü, usta oyunculuğunu burada gösterirken aklımızda kaldı. Uzun yıllar Şehir Tiyatrolarında çalışan Gönül Ülkü, eşiyle birlikte  Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurarak sanat dünyasına önemli katkılarda bulundu. 1986 yılında 16 sene boyunca eşi Gazanfer Özcan’la birlikte yer aldığı Kuruntu Ailesi dizisi ile de aklımızda kaldı. Gönül Ülkü’yü 2 Kasım 2016 tarihinde 85 yaşında kaybetmiştik.

2. Oya Aydoğan

oya-aydogan-1280x720

Sakinliği, uyumluluğuyla aklımızda kalmıştı Oya Aydoğan. Yıllar önce Yeşilçam’ın ünlü filmlerinde yer alan Oya Aydoğan, yıllar sonra bile ekranlardan silinmemişti. Evdeki Yabancı, Bez Bebek dizilerinde izlemiş Söylemezsem Olmaz programında uzun bir süre yorumcu olarak seyretmiştik. Halen yaşasaydı Şahane Damat dizisinde de oynaması planlanıyordu. 8 Mayıs günü aort damarı yırtıldığı için hastaneye kaldırıldı, sevenleri umutla iyileşmesini beklerken 15 Mayıs günü tedavi gördüğü hastanede 59 yaşında yaşamını yitirdi. Geriye ise oğlu Gurur Aydoğan’ın “Ona layık bir evlat olmak istiyorum. Ona hakkımı ödeyebilir miyim Bilmiyorum. Ama elimden ne geliyorsa yapacağım.” sözleri hafızalarda kaldı.

3.Tarık Akan

1717713_2_1474807553gt5mu

Hababam Sınıfı’nın Damat Ferit’i olarak hafızalarımıza kazınmıştı Tarık Akan. Yol filmiyle de Cannes Film Festivali, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülmüştü. Anne Kafamda Bit Var kitabıyla da bize 12 Eylül anılarını yazan oyuncu, sanatçı olmanın dünyaya güzellikler getirmek olduğunu anlatacak birçok filme ve diziye imza atmıştı. 16 Eylül 2016 cuma sabahı 111 film, 4 dizi ve birçok ödülü arkasında bırakarak 67 yaşında hayatını kaybetti.

4.Halil İnalcık

1_2576_2

Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın aralarından bulunduğu birçok ünlü tarihçiyi yetiştiren Halil İnalcık’ta 2016 senesinin aramızdan aldığı ünlülerden biriydi. “Hocaların hocası” unvanıyla anılan Halil İnalcık en büyük Türk tarihçilerinden biriydi ve dünyaca tanınmaktaydı. Chicago Üniversitesi’nde Osmanlı Tarihi Kürsüsünü, Bilkent Üniversitesi’nde ise Tarih bölümünü kuran Halil İnalcık, 25 Temmuz 2016 tarihinde tam 100 yaşında hayatını kaybetti.

5.Umberto Eco

54647

“Bilgeliği romana dönüştüren yazar” olarak anılmaktaydı Umberto Eco. Gülün Adı, Foucault Sarkacı kitaplarıyla bilinen ünlü İtalyan yazar Umberto Eco,  dilbilim, estetik ve felsefe alanında verdiği eserleriyle akıllarda kaldı.  30 dile çevrilen ve dünya genelinde 10 milyondan fazla satan Gülün Adı romanı 1986 yılında da aynı isimle sinemaya uyarlanmıştı. Okunması çok zor olan romanlar yazan Umberto Eco 19 Şubat 2016’da 84 yaşında yaşamını yitirdi.

6.Nezih Tuncay

nezih-tuncayu5afmbh0j0srwzlcs9pncw

Devekuşu Kabare’nin önemli oyuncularından biri olan Nezih Tuncay, Mahallenin Muhtarları, Rus Gelin ve Yaprak Dökümü gibi önemli dizilerde yer almıştı. Son olarak “Dünyanın En Güzel Kokusu” filminde rol olan ünlü oyuncu 29 Haziran 2016’da 71 yaşında hayatını kaybetti.

7.Tanju Gürsu

56d94bac67b0a959d087f06a

Yeşilçam’ın ünlü oyuncularından olan Tanju Gürsu, Ses dersinin açtığı yarışmayı kazandıktan sonra birçok film ve dizide rol almış daha sonra Anıt Film’i kurarak yapımcı olmuştu. Son olarak 40. Antalya Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü alan başarılı oyuncu 8 Haziran 2016 tarihinde solunum yetmezliği nedeniyle 77 yaşında hayatını kaybetti.

8.Alan Rickman

alanrickmanpictures

Harry Potter film serisindeki iksir hocası Severus Snape’i oynayan Alan Rickman, kötü bir karakteri canlandırsa da bu rolüyle sempati kazanmıştı. “İşimi çok ciddiye alıyorum ve bunu yapmanın yolu kendini fazla ciddiye almamaktır.”sözüyle akıllarda kalan ünlü oyuncu 14 Ocak 2016’da uzun bir süredir tedavi gördüğü pankreas kanserine yenilerek yaşamını yitirdi. Empire dersinin “Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı” listesinde 8.sırada yer alan oyuncu 69 yaşında yaşamını yitirdi.

9.Yaşar Nuri Öztürk

prof-dr-yasar-nuri-ozturk-1b-630x354

Ünlü ilahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk, uzun süredir gördüğü kanser tedavisini yenemeyerek 22 Haziran olan doğum gününde hayatını yitirmişti. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmalara katkıda bulunan Öztürk, Avrupa, Afrika, ABD, Güney Kore, Japonya, Ortadoğu ve Balkanlar’da alanına ilişkin araştırmalar da yapmıştı. Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülünü kazanan ünlü profesör Time dergisinin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” arasında da yerinde de yerini almıştı. Öğretim üyesi ve 26 yıl da dekan olarak görevini sürdüren Öztürk, 71 yaşında hayatını kaybetti.

10.İsrafil Köse

israfil-kose-sli

Emret Komutanım dizisinde canlandırdığı  Laz Çavuş Cemal karakteriyle tanınan İsrafil Köse, motosikletle geçirdiği kaza sonucu 2 gün yoğun bakımda kalmıştı. Uzun bir süre makineye bağlı olarak yaşamını sürdüren oyuncu 22 Ağustos günü hayata veda etti.

11.Remzi Evren

fft99_mf6484139

Üvey Baba, Kurtlar Vadisi Pusu, Karadayı, Behzat Ç. ve Muhteşem Yüzyıl: Kösem gibi birçok dizide yer alan Remzi Evren, “Av Mevsimi” filminde de rol almıştı. Kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede 58 yaşında yaşamını yitiren Remzi Evren’i 2016’ya girdiğimiz ilk günlerde yani 7 Ocak’ta kaybetmiştik.

12.Muhammed Ali

58

Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali, “”Benim onlarla sorunum yok.” Vietnam Savaşına girmeyi reddetmesiyle akıllarda kalmıştı. Solunum yolu rahatsızlığı çeken ünlü boksör 4 Haziran günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Yaşamı boyunca birçok önemli maça çıkan Muhammed Ali, kariyeri boyunca çıktığı maçların sadece 5 tanesini kaybetmişti. “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım.” sözünün de sahibi olan boksör “Boksun Kralı” olarak anılmaktaydı.

13.Mustafa Koç

mustafa-koc-kalp-krizi-gecirdi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüren Mustafa Koç, Rahmi Koç’un oğluydu. Türk Sanayicileri ve İş adamları Derneği Onursal başkanı,  Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu, İstanbul Golf Kulübü’nün başkanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kongre üyesi olan Mustafa Koç, 56 yaşında kalp krizi sonucu 21 Ocak günü yaşamını yitirdi.

14.Fidel Castro

fidel-castro

Küba devriminin lideri olarak bilinen Fidel Castro’yu yakın bir zamanda yani 26 Kasım günü kaybettik. Nisan ayında yaptığı konuşmada “Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz” sözlerini sarf eden Fidel Castro, uzun süredir de yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele etmekteydi.

15.Kemal Unakıtan

1799805

Uzun bir süre Maliye Bakanı olarak görev yapan Kemal Unakıtan, 2009 yılında görevini Mehmet Şimşek’e devrederek kabine dışı kaldı. Yine 2009 yılında ABD’de by-pass operasyonu geçiren Unakıtan, 2013 yılında böbrek nakli oldu. 2016 yılında ise tedavi gördüğü İstanbul’da hayatını kaybetti.

16.Mahmut Hekimoğlu

yesilcam-in-usta-oyuncusu-mahmut-hekimoglu-hayatini-kaybetti-tn

Özellikle Yeşilçam filmlerindeki rolüyle hatırlanan usta oyuncu Mahmut Hekimoğlu, 10 Ekim günü prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 60 yaşında yaşamını yitirmişti. Aile Şerefi, Gülen Gözler gibi yeşilçam filmleriyle bilinen Mahmut Hekimoğlu 80’nin üstünde sinema ve dizide yer almıştı.

17.Tahsin Yücel

20150708140734_tyc

Ünlü bir yazar ve çevirmen olan Tahsin Yücel, roman ve öyküleriyle yazın dünyasında önemli bir yer edindi. 22 Ocak günü 83 yaşındayken kaybettiğimiz Tahsin Yücel arkasında birçok öykü, deneme, roman ve inceleme bıraktı.

18. Turgay Şeren

ts2mbufs9zymeai931lx1ek5w

Efsanevi kaleci olarak bilinen Turgay Şeren, “Berlin Panteri” lakabıyla anılmaktaydı. Rahatsızlığı yüzünden uzun bir süredir yürüyemeyen Turgay Şeren 7 Temmuz günü 84 yaşında hayatını kaybetti. Galatasaray’ın efsane kalecisi olan Şeren, sarı kırmızı formasıyla toplamda 269 maça çıkmıştı.

19.Halis Toprak

halis-toprak2-depo

İş adamı olan Halis Toprak 78 yaşında kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 3 Ocak günü hayatını kaybetmişti. Seramik, kağıt, ilaç gıda gibi 30’a yakın sektörde faaliyet gösteren Toprak Holding’in sahibi olan Halis Toprak, uzun bir süredir hastalığıyla mücadele etmekteydi.

20.Erdal Tosun

1480490368_erdal-tosun

53 yaşında yaşamını yitiren Erdal Tosun, 2016’nın son demlerinde kaybettiğimiz oyuncularımızdan. 30 Kasım günü hayata gözlerini yuman Erdal Tosun, diyalize gitmek için çıktığı yolda trafik kazası geçirdi. Yılmaz Erdoğan’ın BKM Oyuncuları arasında yer alan oyuncu tiyatronun yanında birçok film ve dizide yer aldı. Özellikle “Bir Demet Tiyatro” oyununda canlandırdığı “Eyvah Necdet” rolünü canlandıran Erdal Tosun, aynı oyunda kardeşi Gürdal Tosun’la birlikte yer almıştı. Gürdal Tosun da “Bir Demet Tiyatro”da Laz Bakkal’ın çırağını canlandırmaktaydı ve oyuncuyu 2000 yılında solunum yetmezliği sonucu kaybetmiştik. Tosun kardeşlerin babası olan Necdet Tosun ise birçok filmde şişman ve güleryüzlü aşçıyı canlandırmasıyla bilinmekteydi. Necdet Tosun’u ise bir trafik kazası sonucu 1975’te kaybetmiştik.

Bonus: Tombili

tombili

Birçok “caps”e konu olan fotoğrafıyla bilinen sevgili kedimiz Tombili’de 1 Ağustos günü aramızdan ayrılmıştı. Tüm dünyaya yayılan ünüyle yaşadığı sokağın maskotu olan Tombili’nin öldükten sonra heykeli de yapılmıştı. Kediden çok “yaşlı, suratsız bir emekli esnaf”a benzetilen Tombili’yi de 2016’da kaybettiklerimiz arasında analım istedik.

Tüm hüznüyle, olaylarıyla ve kayıplarıyla bir 2016 geçti bu dünyadan. Geriye dönüp baktığımızda unutmayacağımız yıllar arasında yerini aldı. Kayıplarımız ne kadar acı olsa da biz kaybettiklerimizi unutmadık. Siz de unutmayın istedik!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.