Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 12.Bölüm: Bir İnsanı Sevme Meselesi

Vatanım Sensin 12.Bölüm: Bir İnsanı Sevme Meselesi

“Bir sevgiyi anlamak, bir yaşam harcamaktır. Harcayacaksın.” demiş Özdemir Asaf. Sevme meselesi üzerine onlarca şey yazılıp konuşulabilecek en zorunu yazmış. Sevgiyi anlamaktan bahsetmiş. Vatanım Sensin’in 12.bölümü de Hilal’in Leon’u artık sevdiğini, sevmeye başladığını kabul etmesiyle damgasını vurmadı mı zaten? Yani Vatanım Sensin de en zordan bahsetti, sevgiyi anlamaktan. Konuşmadan, yazmadan olmaz öyleyse?

Hadi sırtınızı arkanıza yaslayın ve Vatanım Sensin’in 12.Bölümünü konuşalım!

Hilal kurtuldu, şimdi sıra Leon’da! Herkesi kurtaran Cevdet ise yine kimseye yaranamadı.

proxy

“Vatan sağ olsun!” cümlesiyle gözlerimizi yaşartmıştı Hilal ve Mehmet. İnfaz edilecekler, edilmesinler derken nefeslerimizi tuttuğumuz o anda geldi Leon’un kolyesi ve Osmanlıca yazılmış “İnfazı durdurmazsan oğlun ölür.” cümlesi.

Eşref Paşa, Leon’u kaçırmıştı. Tam olarak Eşref Paşa planlamamıştı bu olayı. Cevdet, kızını kurtarabilmek için Mustafa Sami – Yıldız – Leon çizgisinde ilerleyecek bir mesaj planı yapmıştı. Leon, Hilal’i kurtarmak için bir delil gerektiğini Yıldız’a söylemiş, Yıldız Mustafa Sami’yi ayakkabının içerisinde mesaj bırakırken görmüş ve mesajı Leon’a vermişti. Leon ise Mustafa Sami’yi takip ederken aslında bir tuzağa düştüğünün farkında değildi.

Ve son Leon yakalandı. Hilal kurtuldu. Cevdet ise her şeyi planlamış bir insanken Azize’nin “Allah belanı versin!” hakaretlerine maruz kaldı. Haklıyken haksız duruma düşüp tek kelime edememek. Cevdet her zaman en zor sınavı veriyor.

Vasili Leon’u bile tehlikeye atmaya hazır! Cevdet Eşref’i vurmazsa kendisi ölecek.

Vatanım Sensin 12-16

Vasili, başbakanın emrini yerine getirdi ve infazı iptal etti. Gerçek suçlunun ortaya çıkması için son ana kadar bekleyen Vasili, başbakan infazı sürgüne çevirdiği halde bunu uygulamamıştı. Eğer son anda Eşref’in mesajını almasaydı yine infazı iptal etmeyecekti.

Eşref’e olan hırsı ele geçirmişti Vasili’yi. Eşref’i alt etmek ve Yunan ordusunun gücünü kanıtlamak için suçlu suçsuz herkesi kurban edebiliyordu. Leon’da buna dahildi. Leon’u tehlikeye atabileceğini bildiği halde Cevdet’e Eşref’i vurma emrini verdi. Cevdet eğer Eşref’i vurmazsa Stavro ikisini birlikte vuracaktı.

“Biz düşman değiliz, bu bizim savaşımız değil.” diyen koca yürekli Azize.

Veronika’nın yıllar önce bir çocuğunu kaybettiğini, ya da kaybettiğini zannettiğini biliyorduk. Yaşanan olay hakkında da her geçen gün daha fazla şey öğreniyoruz. Vasili ve Veronika’nın yaşadığı topraklara yıllar önce bir saldırı olmuş. Veronika ise oğlu Dimitri’yi bulmasınlar diye saklamış. Ancak her yer yanınca Vasili Dimitri’yi öldü zannetmiş.İlk bölümlere döndüğümüzde Cevdet’in Ali Kemal’i bir savaştan sonra yanmış bir köyde bulduğunu biliyorduk. Ali Kemal’in Dimitri olduğuna neredeyse eminiz. Ancak yaşanan her olayla bu durum bize daha çok hissettiriyor.

Azize, Leon’un kaçırıldığını öğrendiğinde en az Hilal’e üzüldüğü kadar üzüldü. Veronika kendisine bağırdığı ve kovduğu halde ise gitmedi. “Başını yaslayabileceği bir omuz olabileceğini” ve yalnız olmadığını hissettirdi Veronika’ya. Eşi Vasili’nin hırsı içerisinde günden güne yok olmuş ve her an çıldırmaya hazır olan Veronika’nın en çok ihtiyacı olan da bu aslında: sevgi.

Sevgi ve annelik söz konusu olduğunda düşmanlığı, savaşı, nefreti her şeyi bir kenara bırakabilen Veronika’nın İzmir’e geldiğinden beri bulamadığı tek şey sevgi. Vasili’yi hiçbir şey anlatamaması, Leon’u bu savaşın içerisinden çekememesi sonunda yalnız kalmıştı. Böyle bir dosta da ihtiyacı vardı.

Tevfik ilk kez Eftelya’nın tehdidi altında

Vatanım Sensin 12-17

Sanırım artık Eftelya gözünü açtı diyebiliriz. Tevfik’in yaptıklarını öğrenen Eftelya, Tevfik’e büyük bir tuzak kurdu. Ve olanları anlatmak için Azize’nin yanına gitti.

Aşk acısı çeken Tevfik ise “Kadınların sevdalanmayı sevdikleri adamdan daha çok sevdiğini” öğrense de Azize’yi kaybetmek üzereydi. Tevfik’in aşk acısıyla söylediği “Deniz Üstü Köpürür”şarkısını da buraya almak istedim:

Gitti İvan, geldi Gürcü Salih!

Vatanım Sensin 13 -3

Haftalardır İvan dediğimiz adam meğerse Mustafa Kemal’in askeri Gürcü Salih’miş. Cevdet’in bulamadığı silahları buldu, Mustafa Kemal’e gönderdi. Cevdet’in bulduğu gerçek İvan ise Cevdet’e çok önemli bir bilgi verdi. Tevfik’le buluşmak için gelmişti. Gerçek vatan haininin ismini öğrenen Cevdet’in yeni hedefi Tevfik’ti.

Gürcü Salih kimdir necidir diyenleri ise şöyle alalım!

Vatanım Sensin Gürcü Salih Kimdir?

Gürcü Salih’i öğrendim gerçek İvan’ı da öğreneyim diyenleri unutmayalım!

Vatanım Sensin İvan Kimdir?

Cevdet hem kendisini hem de Leon’u kurtardı

Cevdet ve inanılmaz planları. Bizi her daim şaşırtmaya devam ediyor. Eşref Paşa ile kurduğu yeni planda hem Eşref Paşa’yı öldürmek zorunda kalmadı hem de kendisini kurtardı. Üstüne Leon’da serbest kaldı. Vasili ise oğlunu kaybetmeyi bir kere yaşadıktan sonra ikinci kereyi göze alamadı. Eşref’e gönderdikleri casusu öldüren Eşref, Vasili’ye büyük bir ders verdi.

Yıldız’a ne olacak?

C2iypkTW8AA6ZnO

Yıldız evlilikten kaçamazsa Mustafa Sami ile evlenecek.Onunla evlenirse de Anadolu’ya gidecek. Zira Mustafa Sami Yunan askerlerinden kaçmak için Anadolu’ya gitmeye ve orada faydalı bir doktor olmaya kararlı.

Hisleriyle hareket etmeyip herkesi çıkarları uğruna kullandığı için en büyük yalnızlığı yaşıyor Yıldız. En kötü anında, derdini anlatabileceği yardım isteyebileceği kimsesi kalmadı. Yıldız gerçekten kimi seviyor onu bile anlayamıyoruz bazen. Evet insan sevmediği biriyle evlenmemeli. Ancak bana kalırsa Yıldız seviyorum dediği Leon’u da sevmiyor. Eğer gerçekten hisleriyle yüzleşebilme belki de bunları yaşamayacaktı.

Ancak Hilal hapse girdiğinde Yıldız’ın ne kadar canla başla uğraştığını gördük. Yani Yıldız değişebilir. Belki de Mustafa Sami ile Anadolu’nun zorluklarını görerek yaşaması gereklidir kim bilir. Benim fikrim ise Mustafa Sami’nin Yunan askerleri tarafından yakalanacağı ve evliliğin öyle iptal olacağı. İzleyip görelim bakalım!

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.