Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 15.Bölüm: Vatan Mücadelesi Başladı

Vatanım Sensin 15.Bölüm: Vatan Mücadelesi Başladı

“Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanın da olsa hürmet lazımdır.” demiş Mustafa Kemal Atatürk. Bir başkasının değerlerine saygı göstermeyen bir insan kendi değerlerine de saygı gösteremez. Gerçek saygı bunu gerektirir çünkü.

Bir bayrağın bir milletin her şeyi olduğunun duygusunu izledik dün akşam Vatanım Sensin’de. O nedenle baştan başlayalım ve tüm detaylarıyla neler olmuş bir konuşalım!

Azize’yle Cevdet’in evliliğinde son nokta

Azize gemileri yaktı!

Azize gemileri yaktı. Çünkü söylemese de belli etmese de Cevdet onun her şeyiydi. Bir gün geriye döner, eski hayatını yeniden yaşamaya başlar diye bekliyordu. Nefret ettiğini söylese de bitiremediği bir aşkı vardı. Cevdet’in boşanması ise onu sandığından daha fazla üzdü. Ancak yine de üzüldüğünü belli etmemeye çalıştı. Ağladı, sızladı ama geriye döndüğünde her şey iyi gibi davrandı. Ancak iyi değildi.

Azize’nin ciğerinin bu kadar yanışı ise Yunan Ordusunun karşısında dirayetli durmasına neden oldu. Cevdet’e söyleyemediği cümleleri vatanı için söyledi. Cevdet’e senden boşanmıyorum diyemedi ama Yunan Ordusuna “Evlerimizi boşaltmıyoruz” dedi.

“Asın bayraklarınızı!”

“Bundan sonra birbirimizin dayanağı biziz. Kimseden korkumuz yok.”

Vasili’nin verdiği kararla Türk mahalleleri de boşaltılacaktı. Azize ise bir anda tüm mahalle halkını birliğe çağırdı. Azize’nin tek bir sözü mahalle halkı için yetti. Evinden yurdundan ayrılmak istemeyenler en çetin mücadele yoluyla karşı durdular. Bayraklarını evlerine asarak.

Bayrak bir milletin özgürlüğüdür demiştik öyle değil mi? Yapılan sadece bir millete, vatana değil bayrağa yani bir ülkenin değerlerine yapılıyordu. Bayrak asmayı bile bir isyan olarak kabul ediyordu Yunan ordusu. Azize tüm gücüyle karşılarında durup gitmeyeceğini söyledikten sonra halkın bayrak alması, kimseye zarar vermeden sadece kendi değerlerini korumaları bile rahatsız ediyordu.

Leon ise bu görevi yerine getirmeye çalışırken Cevdet’in olduğu noktadaydı. Hilal ve görevi arasında gidip geliyordu. Hilal, ona esip gürlerken sessiz kalıyor. Görevini yapmaya çalışıyordu. Sorgulamadığı babasının haksız olup olmadığını düşünmediği bir görevi yapmaya çalışıyordu. Ancak farkında değildi, Hilal sürgün olursa daha büyük bir acı çekmeyecek miydi?

Binbir Surat Yakup


Cevdet ise ailesini gizliden gizliye koruma fikrindeydi. Artık hem Eşref Paşa’ya hem de Vasili’ye karşı kimliğini belli etmemesi gerekiyordu. Eğer ikisinden birine yakalanırsa görevi de sona erecekti. Nitekim Eşref’i çok kolay atlattı Cevdet. Hala Yunan ordusunda görev yapmasını Yunan başbakan yardımcısının gelişine bağladı. Başbakan yardımcısının ne için geldiğini öğrenmek için görevde kalması gerekliydi. Eşref de şu an aranıyordu. Görevde kalması sağlıklıydı. Eşref ise çok kolay inandı Cevdet’e.

Yüzbaşı Yakup’la da iyi bir ekip oldu Cevdet. Yakup’un nereden hangi kılıkta çıkacağı belli olmasa da Cevdet’e kendisini belli etmesini biliyordu. Cevdet ise Eşref’le ortaklığı bittiği için Yakup’tan ailesini kurtarmak için yardım istedi. Eğer ailesini ikna edebilirse Cevdet’in ailesi kurtarılacaktı.

Çanakkale İçinde

Vatan mücadelesine sadece Azize ile başlamadı elbette. Yunan başbakan yardımcısı Kosta’nın geleceğini duyan Hilal ve vatan mücadelesini destekleyen arkadaşı seferber oldu. Kosta’nın geleceği gün büyük bir sürpriz de onu bekleyecekti. Koskocaman bir Türk bayrağını gözlerinin önünde açacaklardı.

Bayrak için ise herkes seferber oldu. Bayrak dikilirken “Çanakkale Türküsü”nün söylenmesi ise çok anlamlıydı. Birinci Dünya Savaşı’nın büyük zorluklarla zafer kazanılan cephesi olan Çanakkale Cephesi’ne yazılan bu türkü herkese büyük bir umut veriyordu.

Ali Kemal değil Dimitri diyeceksin!

Veronika’nın Leon’a abisine ne olduğunu anlatıktan hemen sonra Ali Kemal’in bedenindeki yanık izlerini görmemiz elbette tesadüf değildi. Yıllar önce Leon’a hamile olan Veronika, 1 yaşındaki Dimitri’yi yangından kurtarmaya çalışmıştı. Eşref Paşa ve adamlarının köyü basıp her yeri yakması sonucu korkmuş, Dimitri’yi bodruma saklamıştı. Daha sonra baygın düşen Veronika’yı Vasili gelip bulmuştu ancak Dimitri yoktu. Dimitri’nin öldüğünü zanneden Vasili oğlunun Eşref Paşa yüzünden öldüğüne inanmış yıllarca ona düşman olmuştu. Ancak Dimitri, Cevdet tarafından o savaş alanından kurtarılmıştı. Adı Ali Kemal olmuş, bir Yunan olduğunu, Leon’un abisi olduğunu bilmeden büyümüştü.

Belki de o yüzden bir tarafı seçmek zorunda değildi Ali Kemal. Çünkü bir yanı Türk diğer yanı Yunan’dı. Mehmet’in “Taraf olmaya mecbursun ya bizden yanasın ya da düşmandan yana” kesinliği elbette ki affedilir değil. Andreas’a da aynı şeyi yapan Mehmet belli ki ders almamış. Andreas’ı öldürdükten sonra “Onu yargılamak benim vazifem” değildi diyen Mehmet şimdi Ali Kemal’i taraf olmak üzerine yargılamaya başlamış.

Aynı mektupta hem Hilal’e ilan-ı aşk eden hem de Yıldız’a posta koyan Leon

Ali Kemal’in bir türlü vazgeçemediği Yıldız ise Leon’dan en büyük darbesini aldı dün akşam. Leon’a aşk dolu bir mektup yazıp “Gözlerinde kaybolmak istiyorum” deyip Leon’un başka gözlere aşık olduğunu duyarak yıkıldı. Sadece kendisi değil Ali Kemal’de öğrendi Leon’un bu reddedişini.

Bu mektup ise aslında Hilal’e yazılmıştı. Yıldız’a gelse de Hilal’e bir aşk ilanı vardı. Leon bir fırtınanın içerisinde Hilal’le aynı kıyıya varmak istiyordu. Yazdığı her satır Hilal’e olan duygularının ifadesiydi.

Bayrak Sahnesi!

Serhat Tutumluer’in canlandırdığı Kosta karakteri de diziye giriş yaptı. Küçücük bir anda gördük onu ama büyük bir sahnede oynadı. Öncelikle yüzünü göremediğimiz Kosta, Mehmet ve Hilal’in kurduğu planın parçası oldu. Türk bayrağı herkesin içerisine Yunan bayrağının üzerine açıldı. Stavro ise bayrağı indirmek için iplerine ateş etmeye başladı ancak Haydar’ın bayrak yere değmesin diye onu tutmaya çalışması sonunu da getiren bir hareketli. Stavro hiç düşünmeden Haydar’ı vurdu.

Eftelya intikamı için geri mi dönecek?

Eftelya’nın yaşadığını öğrenmiştik geçen bölüm. Bir aile tarafından denizden kurtarılmıştı. Sağlığı hakkında da her bölüm yeni bilgiler alıyoruz. Eftelya hafızasını kaybetmiş. Hiçbir şey hatırlamıyor çünkü. Onu Yunan sana ev halkı da az daha öldürüyordu. Halen ismini bilemediğimiz bey ve hanımdan bey olanının kardeşini Yunanlılar öldürmüş hal böyle olunca “kanı kanla temizlemeye” çalıştı ancak hanımı kurtardı. Eftelya iyileşince evden ayrılacak ama nereye gidecek acaba bu kız? Daha kim olduğunu bilmiyor.

HiLeon

HiLeon’u çok fazla izleyemedik bu bölümde. Ancak Leon’un ne olursa olsun Hilal’in karşısında yer alamadığını, Hilal söz konusu olduğunda tüm görevini bir kenara bıraktığını görebiliyoruz. Belki de Hilal’in cesaretidir Leon’u bu kadar etkileyen.

Ve son sahne!

Ve yine bir ikilemle son verdik yeni bölüme de. Vasili’nin görevden alınması yerindeydi. Çok bile dayandı bana kalırsa. Ancak olan Cevdet’e olacak bu gidişle. Sürgün edilmesi ne demek? Hem de bu kadar zafere yaklaşmışken.

Üstelik bir de aileden de bir darbe aldı Cevdet. Azize tam mahalleden ayrılacakken Cevdet’e sinirlenerek Tevfik’in evlenme teklifini kabul etti. Ancak bu evlilik öyle kolay kolay olmaz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.