Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 17.Bölüm: Bir Eşref Meselesi

Vatanım Sensin 17.Bölüm: Bir Eşref Meselesi

Eşref Paşa. Bir hain değil benim gözümde. Sadece doğru bildiğine giden bir komutan. Hayatı boyunca vatan için savaşmış, vatanı uğruna canını siper etmiş. Hatası vatanı uğruna sadece yanlış kararlar vermek. Zamanında Osmanlı Devleti sultanlarının Batı’nın ilerlemesini görmek istemeyip onu reddetmesi gibi mücadelesi. Hırsına, doğru bildiklerine yeniliyor. Yıllardır kullandığı yöntemlerin, sadece savaşarak mücadele etmenin doğru olduğuna inanıyor. İyi bir komutan, iyi bir asker, iyi bir vatansever. Ancak iyi bir siyasetçi değil. Bu yüzden Mustafa Kemal’i anlayamaması. Çünkü komuta ettiği askerlerin yaşındaki bir askerden emir almak istemiyor. Birçoğumuzun vereceği tepkiyi veriyor.

Eşref’in aslında gerçek olduğunu biliyor muydunuz?

Kuşçubaşı Eşref

Aslında tarihte gerçek bir kimliği de olan biri Eşref. Türk istihbaratçı ve gerilla savaşçısı Eşref Sencer Kuşçubaşı’nın senaryoya yansıtılmış hali. Trablusgarp’ta, I.Dünya Savaşı’nda savaşmış, Kuvayı Milliye’de birçok başarı elde etmiş bir komutan. Kendi yetiştirdiği Çerkez Ethem ile birlikte yıllarca düşman kuvvetlerine karşı savaşan bir komutan. Çerkez Ethem’in isyanından sonra ise onunla birlikte isyan etmiş ve Yunan kuvvetlerine sığınmış. Afla geri döndüğünde ise “Hiçbir zaman af dilemedim, hain değilim ki affedileyim.” diyerek hain olmadığını ifade eden biri.

Tarihteki o karakteri izliyoruz aslında Eşref’i izlerken. O yüzden önemliydi işte Eşref’in vurulup vurulmaması. Eşref Cevdet’le plan yapmış kendisinin kurtarılmasına karşılık Yunan kuvvetlerine teslim olmuştu. Böylece Cevdet de görevine geri dönebilecekti. Hem görevinde kalıp hem de Eşref’i buna ikna etmeye çalışan Cevdet ise kabul edelim çok güzel idare etti. Görevinde kalması gerektiğini, onunla birlikte hapishanedeki mahkumları da kurtaracağını ve böylece 300’den fazla adamın Eşref’in emrinde olacağını söyleyince Eşref’i ikna etmek zor olmadı.

Cevdet hep tek başına

Cevdet, Eşref’i vurur mu dersiniz?

Böylece Eşref kendi ayaklarıyla Yunan Kuvvetlerine teslim oldu. Ancak Eşref’i kurtarmak o kadar da kolay değildi. Üstelik Eşref’in bir tuzağı da vardı. Vasili’ye bir mektup göndermişti. Eğer Cevdet kendisini kurtaramazsa Cevdet’in kimliği de açığa çıkacaktı. Sadece Cevdet değil ailesi de tehlike altındaydı.

Eşref’in yakalanmasıyla Vasili de görevine adeta zaferle döndü. Yıllar önce bir husumeti olan düşmanını Cevdet sayesinde yakalamıştı. Bundan daha büyük bir zafer olabilir miydi? Vasili yeniden kazanırken Cevdet’i ise zor bir karar bekliyordu. Güven tazelemesinin şartı Eşref’i vurmasıydı.

Eşref’in yakalanması Mehmet ve arkadaşlarını da harekete geçirdi. Vatan kurtarmak için Eşref’i yakalayan Cevdet’i gözüne kestirmişlerdi. Üstelik Hilal ve Ali Kemal de onlar arasındaydı. Cevdet ailesini kurtarmaya çalışırken ailesi ona karşı hareket ediyordu. Ali Kemal, taraf olmamasına rağmen Hilal’i korumak için babasının karşısında yer almak zorundaydı.Cevdet bir yandan Eşref’i kurtarmaya çalışırken diğer yandan farkında olmadan Mehmet’in tehdidi altındaydı.

“Ali Kemal aslında Dimitri” diye Veronika’ya bağırasım var a dostlar!

“YılKe” olamadınız ya siz bir türlü

Eşref’le meselesi olan elbette ki sadece Vasili değil. Oğlu Dimitri’yi 1 yaşındayken Eşref’in öldürdüğünü düşünen Veronika’da Eşref’le karşı karşıya geldi. Dimitri’nin artık Ali Kemal olduğuna eminiz. Veronika kaybettiğini sandığı oğlunu Eşref’in öldürmediğini öğrendiğinde ilk kafa karışıklığını yaşadı belli ki. Veronika aslında Azize ile biraz olsun arkadaşlık ilişkisi kursa. Yıllar önce kaybolan oğlunun ölmediğini, Vasili’nin yalan söylediğini ve Ali Kemal’in Dimitri olduğunu öğrenebilir. Olsa ya böyle bir şey? Yıldız da mutlu olur hem. Ali Kemal’e aşık olması için bir sebep: Yunan Konağına gelin olmak.

Diğer yandan hazır Yıldız ve Ali Kemal’den söz açılmışken Ali Kemal’in Eleni’yi kullanıp Yıldız’ı kıskandırmaya çalışması Ali Kemal’den nefret etmeye sebep olacak bir şeydi neredeyse. Eleni’yi Yıldız’ın gözünün içine bakarak yemeğe çağıran Yıldız gidince ise “Ya benim işim vardı” diyerek kaçan Ali Kemal’i kınıyor, Eleni’ye gözlerini bir an önce açmasını tavsiye ediyorum.

Azize’nin hamileliği Tevfik’in hırslarına engel değilse demek ki

Ailesi için ailesinden olan Cevdet

Azize’nin hamileliği ise şaşırtmadı. Ancak Tevfik’in yine de evleniriz, o çocuğu benden bilirler hırsı “Yok artık!” dedirtti. Azize ile evlenmek için Tevfik her şeyi göze alıyor da Azize bu durumun bir noktada sıkıntı yaratacağını düşünse ya? Zira Hatırla Sevgili, Paramparça, Hayat Şarkısı, Kara Sevda ve adını anamadığım birçok dizide gördük ki bu başkasının çocuğu yalanları uzun sürmüyor. Bir de biraz sıkılmadık mı artık bu klişelerden?

Azize ise Cevdet’e söylemek istediklerini söyleyememeye devam ediyor hala. Hamile olduğunu Cevdet’e söylemek isterken Eşref’in Cevdet tarafından yakalandığını öğrenince yine öfkeyle adım atmaya devam etti. Hamile olduğunu söylemedi ama söylemediğini de bırakmadı Cevdet’e.

Eşref nasıl kurtuldu?

Yakup yine bir plan düşünüyor!

Yakup, Mehmet’i de bu gizli göreve katıverdi. Mehmet, hapishanedeki mahkumları kaçırırken Yakup da Eşref’i kurtaracaktı. Ancak o da ne? Eşref hapsedildiği yerde yoktu. Vasili ve Kosta çoktan Eşref’in yerini değiştirmişti.

Ancak söz konusu Yakup ve Cevdet ise her zaman bir B planı vardır. Barutu azaltılmış kurşun kullanan ve vuracağı mesafeyi ayarlayan Cevdet Eşref’i vurdu ama öldürmedi. Eşref’in ölüp ölmediği kontrol eden Yunan askeri kılığındaki Yakup ise Eşref’in öldüğü yalanını söyledi. Mehmet ve arkadaşları da tam o sırada kargaşa çıkartınca Eşref’i kaçırmak zor olmadı.

Eşref Yunanlılar tarafından öldü bilinse de Cevdet tarafından kurtarılmıştı.

Gelelim Eşref’in Cevdet tehdidine. Eğer ölürse Cevdet’in kimliğini açık edeceğini söyleyen Eşref anladık ki Cevdet’in kendisini kurtaracağına eminmiş. Çünkü mektup Vasili ve Kosta’ya ulaştı ulaşmasına ama Cevdet’in kimliğini açıklamıyordu.

HiLeon sahnesi için ise sizi farklı bir yazıya alalım. HiLeon sevenler bu sahneyi kaç zamandır bekliyor kim bilir ama bu bölümden sonra huzurla uyudular eminim. Bu arada Leon’un Hilal ile konuşurken nefesinin kesildiğini fark ettiniz mi? Galiba aynı durum Hilal’de de varmış. Bence bir aşk sözcüklerle değil asıl böyle anlatılmalı…

Vatanım Sensin’in Çok Konuşulan Sahnesi: HiLeon’dan İlk Öpücük

Sevgiyle kalın!

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.