Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 22. Bölüm: Cevdet Kaybediyor!

Vatanım Sensin 22. Bölüm: Cevdet Kaybediyor!

Bir Vatan uğruna neler kaybedilebilir? sorusunun cevabı gibi bir bölüm izledik bu akşam Kanal D ekranlarında. İnsanlar hayattaki amaçları uğruna birçok şey kaybetmiş ve kaybetmeye de devam ediyor. Vatan için kaybedilenler peki? Umutlar, hayatlar… Ya Cevdet? Canından çok sevdiği Azize’yi vatanı için kaybetmiyor mu? Annesini, çocuklarını ve eşini. Cevdet daha neyi kaybedebilirdi. Ama bir yandan da Azize’ye bekle demek bu kadar zor muydu? Azize’ye bekle dese, hiçbir şey anlatmadan bekle dese kimseye tek kelime etmeden bir ömür bekleyeceğinden hepimiz bu kadar eminken Cevdet neden bekle demedi. Bu akşamki bölümünde yine ters köşeyle karşılaşan biz seyirciler biraz olsun gerilsek de güzel bir bölüm olduğunu söylemek yerindedir.

Tevfik’in pusulayı okuyup gerçekleri öğrenmesi ile biten bölüm ardından yeni bölümde Cevdet hemen Yakup’a durumu anlatıp Yavuz’u bulmasını ve bilgi almasını istedi. Azize eline geçen yalan pusulayı hemen Tevfik’e vermeye gitti. Çünkü pusulada Eşref Paşa’nın her şeyi Tevfik’e bıraktığı yazıyor. Azize’den hem pusulayı hem de yüzüğü alan Tevfik, Azize’nin Cevdet ile ilgili söylediklerinden dolayı sinirlendi. Tam o sırada Cevdet içeri girerek ikisini de sorguladı. Ancak Cevdet, Tevfik’ten sorusuna karşılık, hiç beklemediği evlilik hakkında bir cevap aldı. Cevdet doğal olarak sinirlendi ve olmayacak bir şey diyerek çıktı. Cevdet’in bu halleri Azize’nin umutlandığını, bir gün sanki her şey bitti diyerek gelecekmiş gibi hissetmesine sebep oluyor. Çünkü Cevdet bir önceki bölümde “pusulayı okumadın mı, bu ızdırap bitti” demişti.

Azize’nin Gözyaşı Döktüğü Mezar!

Azize’nin başında ağladığı mezar, zamanında öldüğünü sandıkları Cevdet için yaptırdıkları sembol mezardı. Çaresizce sanki tüm yaşadıklarının patlamasını mezar başında dışa vurdu. Çaresizlikti aslında Azize’nin burda yaşadığı. Bir şeyler hissediyordu, var olan bir şey vardı ama ne elinde söylenen bir cümle ne de kanıtlayacak bir belge vardı. Öte yandan Tevfik ile kararlaştırdıkları izdivacın çaresizliğini, bebeğinin geleceği düşüncesi de arttırmıştı bu gözyaşlarını.

Leon Hastanede!


Leon hem pansuman yaptırmak hem de Hilal ile birkaç kelime edebilmek için hastaneye gitti. Leon, Yıldız ile alakalı duyduklarının bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirterek, mektubu okuyan annesinin Yıldız’a yazıldığını düşündüğündüğünü söyler. Ancak Hilal kararlı ve kararından geri dönecek gibi de durmuyor. Meselenin bu denli basit olmadığını Hilal şu sözleri ile dile getirdi: “Siz ve ben Teğmen, bizim için bir yol yok bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.” Fakat Leon’un farkettiği gibi biz de ekran başında farkediyoruz Hilal’in keskinliğinin sadece sözlerinde olduğunu, duygularını durduramadığını. Leon, Hilal’in bu halini farketmiş olacak ki başka yerde buluşup konuşmak istediğini söyledi. Hilal her ne kadar gelmeyeceğini söylese de Leon “seni bekleyeceğim” dedi.

Tevfik Yavuz’u Katlediyor!

Yavuz depoda aslında Cevdet’i beklerken Tevfik ile karşılaşıyor. Tevfik her zamanki gibi söylediği yalanlar ile Yavuz’un ona inanmasını sağladıktan hemen sonra sarılıyor ve bıçaklayarak öldürüyor. Hemen ardından depoya Cevdet’in girmesi ile Tevfik saklanıyor. Fragmanda gösterilen Tevfik ile Cevdet’in silahlı çatışmasının bu olduğunu da öğrenmiş oluyoruz. Fragmanda verilen ile dizide yer alan sahnelerin ters köşe yapma durumları bu bölümde de yer yer kendini gösterdi. Tevfik, Yavuz’un cenazesinin hastaneye bırakılmasından hemen sonra hastaneye Azize’nin yanına sanki yeni duymuş gibi gidiyor. Üstüne üstlük öldüren kişinin kesinlikle Cevdet olduğunu söylüyor. Cevdet’in niyeti, Tevfik’in Kuvva’nın başına geçtiğini düşünmesi ve bu nedenle Yavuz’u sıkıştırıp isim istemesi, vermeyince Yavuz’u katlettiğini söyleyen Tevfik, sözlerine; “Elbet Cevdet ile karşı karşıya geleceğiz ve o gün, birimiz galip birimiz mağlup olacağız. Buna hazır mısın?” şeklinde devam etti. Azize ise yanında olduğunu sonunda vatanın sağolacağını söyledi.

Cevdet, Yıldız İle Leon’un Evliliklerine İzin Vermiyor


Cevdet, akşam yemeği sırasında Azize’nin evine giderek Yıldız ile konuşmak istediğini söylüyor. Yıldız ile konuşan Cevdet Leon ile evlenmesinin doğru olmadığını dile getiriyor. Kendisinin görev icabı o tarafta bulunduğunu ancak evlilik gibi bir meselenin kendi din ve dilinden biri ile olması gerektiğini söyledi. Cevdet’in böyle bir konuşma yapması kimse tarafından beklenmiyordu. Bu konuşma herkesi şaşırttı.

Cevdet ile Tevfik Konuşuyor!

Cevdet pusulanın Tevfik’de olduğunu düşünmekte, hatta emindir. Bu nedenle doğru bir dille Tevfik ile konuşmaya karar verir. Tevfik ile karşılıklı konuşmaya başlayan Cevdet, ‘diyelim ki’ ana cümlesi ile tüm gerçekleri bir nevi Tevfik’e söylüyor. Tevfik’in ne yapacağı hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyor. Bir yandan da aslında bu gerçeği kimseye söylememesi gerektiğini, söylediği taktirde canından olabileceği mesajını vermeye çalıştı. Cevdet masadan memnun bir şekilde kalktı. Belli ki Tevfik’in nasıl hareket edeceğinin kanısına vardı.

Sivas Kongresi Kararları

Sivas Kongresi kararları tüm Türk Milleti’ni mutlu etmiştir. İlk maddede yer alan, “Vatan bir bütündür, bölünemez.” emrinden de anlaşılacağı üzere Mustafa Kemal’in öncülüğünde vatanın korunması yönünde adımlar atıldığı apaçık görüldü. Acaba bu kararlardaki keskinlik yeni bir savaşa kapı açacak mı?

Tevfik Neyin Peşinde?

Tevfik, Vasili ile görüşmeye gitmiş ve Kuvvalar’ın yerinin işaretlendiği bir harita getiriyor ve birçok öneriler sunarak aslında ne yapmaları gerektiğini bir şekilde anlatıyor. İstediği ise Türk ve Yunan milletinin bir arada huzur içinde yaşamasını sağlamak diye de tamamlıyor. Acaba Tevfik’in verdiği harita doğru mu, gerçekten Kuvvacılar’ın yeri mi işaretli. Cevdet’in vatansever olduğunu bidiği için Cevdet’e kurduğu bir tuzak olabilir mi? Bu soruların cevaplarını yeni bölümde öğreneceğiz.

Azize Cevdet’e Yalvarıyor!

Azize, Cevdet’in yanına giderek gözyaşları içinde çaresizce yalvardı. Sadece bekle demesini istedi Cevdet’in. Ama Cevdet, “benim sana bekle diyebilecek bir durumum yok Azize” dedi. Azize bu son yalvarışlarını asla unutmaması gerektiğini, bu günü hiç unutmamasını söyleyerek gitti.

Leon Evlilik Mevzusuna Son Veriyor

Leon’a Eşref Paşa’nın öldürülmesini kutlamak adına konakta bir resepsiyon yapılacağnı ve kendisine bir süprizin de olduğunu söyleyen Vasili, aslında tek amacının Yıldız ve Leon’un evleneceği haberinin herkesin duymasını sağlayacaktı. Ancak işler beklediği gibi gitmedi, Leon babasının resepsiyonda yaptığı açıklamadan sonra böyle bir evliliğin söz konusu olmadığını belirterek, Yıldız’dan ve tüm misafirlerden özür dileyerek bu mevzuyu kapattı.

Tevfik ile Azize Evlendi!

Tevfik ile Azize’nin evleneceğini Lucy Hanımdan öğrenen Cevdet, hemen resepsiyondan ayrılarak bu evliliğe engel olmak için atıyla yola koyuldu. Ancak eve ulaştığında nikahın kıyılması bitmek üzereydi. Nikah bitmeden kapıyı açmayan Azize nikah kıyıldıktan sonra kapıyı açsa da iş işten geçti. Cevdet’in hışmıyla karşılaşan ev halkı bizlerin gördüğü gözlerindeki acıyı da görmüştür. Eğer Cevdet sadece tek kelime bekle deseydi bu acıyı yaşamaz ve yaşatmazdı. Tevfik ile Azize’nin evlenmesi herkesin beklemediği bir durumdu. Ancak bu evlilik sonrası yaşanacaklar herkesin merak ettiği bir konu. Yeni bölümü heyecanla bekliyor olacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.