Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 24. Bölüm: Gerçekler Günyüzüne Çıkıyor!

Vatanım Sensin 24. Bölüm: Gerçekler Günyüzüne Çıkıyor!

Verdiğimiz kararlar belirler hayatımızı, sonraki adımlarımızı. Hayatımızda her ne varsa tercihlerimizden, kararlarımızdan dolayıdır. Kendi hayatımızı kendimiz belirleriz kısaca. Ancak kararlarımızı verirken düşünmeli, sonuçlarını önceden tahmin etmeliyiz. Verdiğimiz kararlar, seçtiğimiz tercihler bir hata olsa bile bundan pişmanlık duymak yerine sonuçlar çıkarmalı, ders almalıyız. Leon da bir karar, bir tercih yapmadı mı sizce de. Söz geçiremedi kalbine, duygularına.. Sevdası mıydı ağır basan yoksa kendi vatanı mıydı? Uzun bir düşünmeden sonra sevdası ağır gelen Leon silahların yerini söylememiştir. Ancak bu kararının sonuçlarına katlanabilecek, baş edebilecek miydi?

Leon Silahları Söylemedi!

Geçen haftaki 23. bölümü heyecanla biten Vatanım Sensin’de bu hafta da heyecan doruktaydı. Yardım kolilerini kontrol eden Leon’un silahları görmesiyle biten 23.bölümünde izleyiciler acaba Leon silahları söyleyecek mi sorusunun cevabı merakla beklenmekteydi. Ancak yeni bölümde izlediğimiz üzere Leon silahları söylemedi ve yardım kutularının temiz olduğunu dile getirdi.

Leon’un silahları söylememesi sayesinde silahlar Afyon trenine bindirildi ve Ali Fuat Paşa’ya gönderildi. Batı Anadolu’daki savaşın ilk adımı böylece gerçekleşti. Cevdet, Yakup, Azize ve ailesi silahların yerine ulaştığı haberini aldıktan sonra görevi başarmalarından ve vatan için bir şeyler yapabilmelerinden dolayı büyük bir mutluluk duydular. Ancak Cevdet ve Yakup Leon’un silahları söylememesine anlam verememiş, nedenini kendi içinde sorguladılar. Azize ise bu mutlu haberi Tevfik’e söyleyerek en büyük hatayı yaptı. Silahların Ali Fuat Paşa’ya gönderildiğini duyan Tevfik ise büyük bir hırsla kalkarak karargaha gideceğini söyledi ve Mr. Hamilton’un yanına gitti. Mr. Hamilton silahların Ali Fuat Paşa’ya ulaştığı haberini alınca sinirleri bir hayli gerildi. Bu durum sonucundan korkunç bir plan yaptı ve Tevfik’e anlattı.

General Vasili de malumatı aldıktan sonra, deliye döndü. Çünkü İzmir’e göreve başldığından beri bu silahların peşindeydi ancak kaybetti. Bu sevkiyatın sorumlularının hemen bulunmasını emreden Vasili bir yandan da silahların nasıl ve ne şekilde ulaştırıldığını anlamaya çalışıyordu. Yardım sevkiyatı ile silahların taşındığından emin olunduktan sonra Vasili Azize’nin sorgulanması için dikkat çekilmeden karargaha getirilmesini emretti.

Yakup, Mr. Hamilton’un Planına Kurban Gidiyordu!

Yüzbaşı Yakup cep saatinin içinden çıkardığı malumatta Kuvvacıların katledileceği yer alıyordu. Bu malumat sonrası Yakup Tevfik’in emrettiği kafilenin önünü kesmenin kendilerini ölüme getireceğini düşünerek engel olmaya çalıştı. Ancak Yakup bunun bir tuzak olduğunun farkında değildi. Cevdet ile buluştukları yere “Miralay kuvvayı kendi elleri ile ölüme götürüyor” şeklinde not bırakmıştı. Notu alan Cevdet hemen ayaklanarak Yakup’u bulmak için yola düştü. Yakup’u tuzağa düşüren Tevfik Kuvvacıları toplayarak Eşref Paşa’yı sırtından vuranın Yakup olduğunu söyledi ve Mustafa Kemal’i kötülemeye başladı. “Biz ne Mustafa Kemal’in ne de başkasının maşası olmayacağız” diyen Tevfik, Mustafa Kemal’e karşı olduğunu apaçık dile getirdi. Kuvvacılardan Osman, Yakup’a inanarak kurtarmak istedi ancak Tevfik buna engel oldu. Tevfik, Yakup’un infaz edilmesine karar verdi. Bu sırada Cevdet, Yakup’u kurtarmak için çoktan yola koyulmuştu. Yakup’un ayaklarının altından tabureyi tekmeleyerek asmaya çalışırken Cevdet yetişmiş hepsini vurdu ve Yakup’un boynuna geçirilen ipi keserek kurtardı. Yakup, Miralay Tevfik ve Charles Hamilton’un beraber çalıştığını ve başka bir hedeflerinin olduğunu Cevdet’e söyledi.

Tevfik bu arada halkı kuvvacılara karşı kışkırtıcı hareketlerde bulunma çalışmalarına girdi. Bazı grubu kendi yanına almış iken bazı gruplar Mustafa Kemal’in yolundan dönmeyeceklerini belirtti. Ancak Tevfik’in teklifini reddedenlere acımasızca bedeller ödetildi, kimine kızının öldürüldüğünü belli eden kanlı bir kıyafet, kimine içinde bomba olan bir sandık. Teklifi kabul edenlere ise bir sandık dolusu altın gönderildi.

Azize Hamile Olduğunu Cevdet’e Söylüyor!

Azize karargaha Hcimihalis tarafından sorguya çekilmesinin ardından Cevdet’in direktifi ile sorgu odasına alındı. Hacimihalis Azize’den istediği cevapları alamadığından dolayı sorgu odasına alınmış iken işkenceye yapmaya karar verir. Ancak başlayamadan Cevdet odaya girdi ve sorguyu devraldı. Cevdet Azize’ye, silahların tren ile taşındığından emin olunduğunu ancak bu hadise ile alakasının olmadığını belirtti. Kendisinden şüphe duyulmaması gerektiğini, duyulduğu an asılacağını söyledi. Azize bu durumun kendisini korkutmadığını başının dik olduğunu cevabını verdi. Cevdet ise sinirlenerek bunların bir itiraf olduğunu bu kelimeleri bir daha duymak istemediğini, bir tane daha hata yapmasına izin vermeyeceğini sert bir dille ifade etti. Azize ise dayanamayarak Cevdet’e “ne hata yapmışım?” diye karşılık verdi. Azize, “Sen anasının bile beddua ettiği evlatsın, sen anasının bile reddettiği insansın, sen karısına, çocuklarına, vatanına, toprağına sahip çıkamamış bir hainsin” diyerek içindekileri adeta kustu. Cevdet ise “ben hiçbir zaman size ihanet etmedim Azize” diyerek karşılık verdi.

Cevdet’in bu sözü acaba artık gerçekleri söyleyecek mi sorusunu da akıllara getirdi. Azize artık Cevdet’in söylerine dayanamayarak “gebeyim ben diyerek haykırdı”. Tevfik ile evlenmesinin nedeninin gebe olmasından kaynaklı olduğunu, başka bir çaresi olmadığını gözyaşları içinde dile getirdi. “Seni sevmekten hiç vazgeçmedim” diye tekrarlayan Azize, gözyaşları içinde Cevdet’e sarıldı. Cevdet’in de gözlerinden yaşlar dökülüyordu. “Bu konuyu konuşmamız gerekiyor” diyerek Azize’yi karargahtan hemen uzaklaştırdı. Azize, Hasibe anaya Cevdet’e hamile olduğunu söylediğini anlattı ve Cevdet’te bir haller olduğunu hissettiğini belirtti. Acaba Azize Cevdet’in gerçek amacını öğrenecek mi?

Hilal Leon’a Engel Oldu!

Hilal, Leon’un silahları söylememesinin ardından ona küçük bir çocukla pusula göderdi ve Halit İkbal ismi altında bir de yazı yazdı. Bir gün mutlaka yollarının kesişeceğini belirtiği yazısında aslında umudunun var olduğunu gördük. Leon ise kendini yaptığından dolayı vatan haini olarak ilan etmiş ve vicdan azabı çekmektedir. Halit İkbal yazılarından haberdar olmak istediğini daha önceden askerlere bildiren Leon’a askerler yeni yazıyı getirmişir. Ancak Leon yazıyı okumadan yaktı. Çünkü Leon yaptığı davranışı kaldıramamış intihara karar vermişti. Leon bir veda mektubu yazdı ve annesiyle vedalaşarak konaktan çıktı. Leon gözyaşları içinde kendini vuracağı sırada Hilal koşarak engel oldu. Tam bu sırada Leon’un içinde olduğu durum, Hilal’e olan aşkı, bir asker olarak aşkı ile vazifesi arasında sıkışıp kalması hepimizin canını acıttı. Ve Hilal’e duygularını bu sözlerle anlattı: “Senin uğruna görmezden geldiğim o silahlar var ya, o silahları ben kendi milletime doğrulttum, o silahların tetiğini ben çektim, o silahlar yüzünden toprağa düşen her bir yunan askerinin katili benim, ben bir vatan hainiyim!” Peki bundan sonra ne olacak, Leon bu durum ile nasıl başa çıkacak?

Eftalya Aziye’ye Tevfik’in Gerçek Yüzünü Anlattı!

Eftalya, Miralay Tevfik’in asıl vatan haini olduğunu söyledi. Selanik’i bir avuç altına sattığını ve Albay Cevdet’i sırtından vurduğunu açıkladı. Yanlış adamla evlendiniz diyerek, Azize’ye dikkatli olması gerektiğini de söyledi. Azize ise söylenenler karşısında şok olmuş, ne yapacağını bilememektedir. Azize acaba Cevdet’in vatanperver bir asker olduğunu anlayacak mı ya da öğrenecek mi? Her bir sahnesinin heyecanlı geçtiği 24. Bölüm’ün sonu da heyecanlı bir şekilde bitti.

Leon ne yapacak? intihar edecek mi yoksa görevine son mu verecek ya da böyle bir şey yaşanmamış gibi bu olayı maziye mi gömecek?

Azize ne yapacak? Cevdet’in vatanperver olduğu öğrenilecek mi?

Tevfik sona mı yaklaşıyor?

Ve daha birçok sorunun cevabını 25. Bölümde bulacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.