Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 28. Bölüm: Yaşanılanlar mı Yaşatılanlar mı?

Vatanım Sensin 28. Bölüm: Yaşanılanlar mı Yaşatılanlar mı?

Unutulaması gereken bir şey varsa o da zamanla yaptığımız her şeyin bir gün karşımıza çıkacağıdır. Mirliva Tevfik’in köşeye sıkıştığı, yaptıklarının bir fırtına gibi yüzüne çarpılması gibi. Yaşanılanlar ve yaşatılanlar insanların unutmadığı ve zamanı geldiğinde intikamını aldıkları durumlardandır. Söylenen yalanlar gün gelir karşınıza çıkar ve bu yalanlar ile kazandığınız her şeyi kaybedebilirsiniz, Tevfik’in kaybedeceği gibi…

Azize ve Cevdet’in duygusal sarılmaları ile biten önceki bölümün devamı yine aynı sahne ile başladı. Azize ile Cevdet arasında artık bir sır kalmamıştı. Cevdet Azize’yi burada yaşananları görmedin, kimseye bahsetme diye uyardı. Ayrıca Albay Stavro’yu da vurmadığını belirtti. Azize tamam ama sen de bana her şeyi anlatıcaksın dedi. Cevdet buna karşılık olarak tamam cevabını vererek Azize’yi gönderdi.

https://youtu.be/e2AvOc6Lw1M

Salih Katliamdan Kurtulmuş!

Tevfik Azize’nin köyde olduğunu bildiği için haberi alır almaz köye geldi ancak bulamadı. Tüm köyün katledildiğini bunun intikamını alacağını, bunları yapanın kuvvacılar olduğunu söyledi. Salih’in dayısı bunun üzerine dayanamayarak saklandığı yerden çıktı ve Yunan yaptı dedi. Tevfik bunun üzerine Salih’in dayısını vurdu. Ardından peşinden gelen adamlara siz de kuvvacısınız siz yaptınız diyerek onları da vurdu. Bu sırada Salih saklandığı yerden çıkıp koşmaya başladı. Salih’i gören Tevfik peşinden gitti ancak bulamadı. Salih Tevfik’ten kurtulmuştu ancak ormanda tek başına kaldı.

Cevdet Vasili’nin Masasında Ne Buldu?

Vasili, Cevdet’ten Tahtacılar Köyü’nde yaşanan katliamın kuvvacılar tarafından yapıldığını anlatan bir bildiri yazmasını ve halkın buna inanmasını sağlamasını emretti. Cevdet Vasili’nin bir şeyler yaptığını biliyordu, ancak ne olduğu hakkında bir fikri yoktu. Elinden bir şey gelmediği için hiddetlenen Cevdet, Vasili hakkında hiçbir malumata sahip olmamanın hırsını yaşıyor. Yazdığı bildiriyi odasına bırakma bahanesi ile Vasili’nin odasını karıştırarak birkaç belge buldu. Bu belgeler levazım evrakları idi. Ordunun depolarını kontrol eden Cevdet, depoların böylesine doluyken bu kadar çok talebin neden olduğunu doğal olarak sorguladı. Yakupla bu konuyu konuşurken Yunan ordusunun bir şeyler peşinde, hatta harekat hazırlıkları içerisinde olduğunu farketti.

Mr. Hamilton ve Tevfik Görüşmesi

Tevfik, Mr. Hamilton’a Tahtacıları neden katlettiklerini sorsa da cevap alamadı. Yakında tüm sorularının cevaplanacağını da eklemeyi unutmadı. Tevfik Hamilton’un kolundaki kanı görünce herhangi bir şey mi oldu diye sordu. Hamilton ise Tevfik’e Angela ve babasını öldürdüğünü söyledi. Duydukları karşısında şaşıran ancak önemsemeyen Tevfik yeni görevi sordu. Hamilton artık Tevfik’e görev olmadığını topun Vasili’de olduğunu kendisinin biraz dinlenmesini söyledi.

Veronika Uyandı!

https://youtu.be/ZmqPlMX9vmA

Veronika sonunda uyandı. İki bölüm öncesinde intihar girişiminde bulunan Veronika artık gözlerini açmıştı. Veronika’nın uyanması haberini alan Azize hemen odasına giderek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Leon’un yaşadığından konu açıldığı sırada Azize Hilal ve Leon arasındakileri öğrendi.

Leon Casusluk Yapıyor!

https://youtu.be/Z8WBd4mJkro

Leon babası Vasili’ye artık kuvvacıların haberleşme araçları olmadığını söylüyor. Ardından babasına katledilen köyün emrini kendisinin mi verdiğini soruyor, evet cevabını aldıktan sonra nasıl böyle bir şey yaptığını soruyor. Vasili merhametim yok benim diye cevap veriyor. Bunun üzerine ekranlara Leon’un casusluk görevini nasıl kabul ettiğini öğrendiğimiz sahne geliyor. Meğer Leon Hilal için casusluk yapmayı kabul etmiş. Vasili eğer bu görevi kabul etmezse Hilal’in öleceğini söyediği için Leon’un kabul etmekten başka yapabileceği bir şeyin olmadığını anlıyoruz.

Kuvvacılar Leon’dan Şüpheleniyor!

https://youtu.be/4BWn7DCuHJE

Yüzbaşı Yakup Kuvvacılar’ın yanına gelerek yapılan katliamın faillerinin kuvvacılar olduğu söylentisinden dolayı dikkat etmeleri gerektiğini, saldırı ile karşılaşabileceklerini söylüyor. Elindeki pusulayı da iletmeleri için bırakıp gidiyor. Pusulayı iletmek için telgrafın başına gittiklerinde iğnesinin olmadığını farkettiler. İğne biri tarafından alınmıştı ancak onlardan başka bu odaya kimse girmiyordu. Geriye tek şüpheli Leon kaldı. Dolayısı ile hepsi Leon’dan şüphelendi. Hilal hastanede bir gün Veronika’nın pansumanını yapmak için odaya girdiğinde Leon ile karşılaştı. Kapının arkasında saklanan Leon’u gören Hilal şaşırdı ancak Leon’a bir hayli kızgındı. Hastanenin arkasında konuşmak isteyen Leon’a öne hayır dese de sonra gitti ve Telgrafı onun bozup bozmadığını sordu. Leon başta inkar etse de sonra kabul etti. Ancak Hilal’in canı ile tehdit edildiğini belirterek başka çaresinin olmadığını anlattı. Hilal ise vatan için ölmeye razı olduğunu bile bile böyle bir şeyi kabul edemediğini söyledi. Senin her şeyin yalanmış diyerek Leon’a artık gitmesini yoksa ihbar edeceğini söyledi. Acaba Hilal ve Leon aşkı nasıl bir yol alacak? Ancak bu sırada Yıldız onları dinledi ve hemen arkasına Vasili’ye gitti. Yıldız’ın neyin peşinde olduğu da merak konusu.

Cevdet ile Yakup Yola Çıkıyor!

Yunan’ın bir şeyler peşinde olduğundan, hatta büyük bir taarruz içinde olduğundan şüphelenen Cevdet, Yakup ile beraber Yunan’ın planlarını öğrenmek için yola koyuluyor. Cevdet yolda karşılaştıkları birkaç Yunan askerinden planlarının Afyon’u almak olabileceğini öğrenci. Yaptıkları yolculuktan sonra yaklaşık 27.000 kişilik bir ordu hazırladıklarını tahmin ederek hazırlıklara başladılar. Vasili, Hamilton’a taarruz için hazırlandıkları bölgeye birkaç kişinin girdiğini söylüyor. Hamilton ise bu saatten sonra beklemenin gereksiz olduğunu söyleyerek taarruzun başlayacağı mesajı verdi.

Tevfik Salih’i Gördü!

Tevfik hastaneye Azize’yi görmeye geldiği sırada Salih’i gördü. Hemen Salih’in yanına yaklaşarak çocuğa “kuvvacıların yaptığını gördün değil mi?” diyerek ensesinden sıkıca çekiştirerek sordu. Salih ise Tevfik’in bu davranışından dolayı korktu ve altına işedi. Mr. Hamilton’a çocuğun yerini bildiren Tevfik, çocuğu kendisinin öldürmesinin dikkat çekeceğini başka bir şey bulmaları gerektiğini söyledi. Mr. Hamilton bunu duyduktan sonra Salih’in peşine düştü. Hastaneye ziyaret ve rapor bahanesi ile gitti. Hilal’in bir anlık çıkan işinden fırsat bularak Salih’in odasına girdi. Salih ile konuşma çabasına giren Hamilton, karşılık bulamayınca hastaneye girmeden önce hazırladığı zehirli elma şekerini verdi. Salih’i yemesi için zorladığı sırada odaya Hilal girdi. Hilal odadan Hamilton’u kibar bir dille çıkarttı, Salih de bu sırada şekeri yemeyerek kenara koydu.

Tevfik’in Oyunları Son Buluyor!

https://youtu.be/cETPP13aBlo

Cevdet ve Azize, Tevfik’in vatan haini olduğunun ortaya çıkarılması gerektiğini ancak bunu şu an Salih ile yapabileceklerini konuştular. Azize Salih’i tehlikeye atmamak için başta kabul etmese de sonra kabul etti ve plan yaptılar. Salih’e ise planı Ali Kemal anlattı. Tevfik hiçbir şeyden habersiz yaptığı planın kurbanı oluyor. Salih’i öldürmeyi düşünüyordu ancak tüm yaptıkları gün yüzüne çıktı. Azize’den Ali Kemal’e, kuvvacılara karşı kışkırttığı gruplara kadar hepsi Tevfik’in onları kandırdığını, asıl vatan haininin onun olduğunu ortaya çıkarıyorlar. Tevfik’in yüzündeki ifade görülmeye değerdi. Tevfik’in üzerine doğru ilerlerdikleri sahne ile 28. Bölümün sonuna geldik. Peki Tevfik’e ne olacak, artık ne yapacak?

Vatanım Sensin 28. Bölümünün ekranlardan yayınlanmasının ardından biz izleyicilerin kafalarında her zamanki gibi birçok soru işaretleri oluştu. Yunan ordusu neye hazırlanıyor?, Hilal ve Leon aşkı ne olacak?, Yıldız neyin peşinde?, Tevfik’in sonu ne olacak? gibi soruları cevaplamak için 29. Bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.