Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 29. Bölüm: Cevdet Açığa Çıkıyor!

Vatanım Sensin 29. Bölüm: Cevdet Açığa Çıkıyor!

Vatan için çekilen acılar, verilen canlar, emekler ve daha birçok fedakarlık hiçbir zaman unutulmayacak bir yerdedir. Vatanım Sensin son bölümlerinde yaşanan tüm olayları unutturmadığı gibi bizlere en derinden hissettirmeye de devam etmektedir. Nefes aldığımız topraklarda bu kadar rahat durabiliyorsak zamanında verilen canlar sayesindedir. Ekranda gördüklerimiz yaşananların minimum şekilde verildiği hali ise, gerçekleri hayal etmek bile zor…

Mirliva Tevfik’in gerçek yüzünün ortaya çıkması ile biten 28.Bölüm, tüm heyecanı ile 29.Bölüm’de devam etti. Tevfik’in üzerine yürünmesinin ardından Tevfik bıçağını çıkararak Salih’e doğrulttu. Yaklaşmaları halinde Salih’i öldürecekti. Azize çocuğu bırak beni al dedi. Tevfik ise silahını Azize’den istedi ve Salih’i bırakarak Azize’yi rehin aldı. Azize’yi çekiştirerek hızlı hızlı ilerleyen Tevfik, Azize’nin hamile olmasına aldırmadan neredeyse sürüklüyordu. Cevdet ise Yakup’a diğerlerini göndermesini söyleyerek kendisi Tevfik’in peşine düştü. Ancak Azize’yi kurtaramadan Tevfik’i elinden kaçırdı.

Yıldız Vasili ile Anlaştı!

Yıldız, para karşılığında Vasili ile anlaşarak Teğmen Leon’un yerini söyleyecek. Bunun karşılığında para isteyen Yıldız, şu anda yerini bilmediğini ancak anlaştıkları takdirde bulmasının kolay olacağını belirtti. Vasili tabi ki bu teklifi kabul etti. Ancak, Leon’u bulduğunda olacaklarını tahmin ettiğini de eklemeyi unutmadı.

Tevfik acımasızlığını arttırmaya devam ediyordu. Azize’yi peşinden sürüklüyorken gördükleri eve doğru yanaştılar. Ev sahibine Azize’nin hamileliğini bahane ederek dinlenmeleri gerektiğini söyleyen Tevfik, eve girer girmez ev sahibi adamı vurarak öldürdü.

Tevfik’in gerçek yüzünü gören halk ise ayaklanmaya başlamıştı. İyice gerilen ortamda Türkler ile Yunanlılar meydanda çatışmaya girdi ve Yunan Karargahı’na gitmek için yola koyuldular.

Vasili Cevdet’i, Ayaklanmayı Bastırması İçin Görevlendirdi!

Vasili Cevdet’i ayaklanmayı bastırması için görevlendirdi. Ancak halk doğal olarak öfkeliydi ve öfkesi git gide artmaktaydı. Cevdet, Vasili’ye halkın ayaklanmasının büyük çapta olduğunu Tevfik’in yakalanması ve kuvvacılara verilmesi gerektiğini savundu. Vasili, Cevdet’in Tevfik’i bu kadar yakalamak istemesinin altında Azize’nin mi yattığını sorguladı. Cevdet ise Azize ile alakası olmadığını ciddiyetle belirterek, Mirliva’nın yakalanıp asılması gerektiğini vurguladı. Çünkü ayaklanma ancak bu şekilde dindirebilirdi. Vasili sonunda dayanamayarak tamam dedi. Cevdet bulunmasına ödül de koyarak Tevfik’i aratmaya başladı.

Tevfik Azize ile Yüzleşiyor!

Azize Tevfik’e içindekileri döktü. Nasıl vicdanın el verdi de yaptın diye sordu. Tevfik ise Azize’ye senin için dedi ve dökülmeye başladı. Sadece senin için, benim görevim sen oldun, karşında güçlü olmak için yaptım, dimdik durabilmek için dedi. Azize Tevfik’e hiçbir zaman o gözle bakmadığını, arkadaş, dost olarak gördüğünü söyledi. Tevfik ise, “sen saadet içindeyken ben cehennemin icindeydim” dedi. Bunun üzerine Azize Tevfik’i susturarak “sadece kendini değil başka insanları da mahvettin. Sen bir asker değilsin, eli kanlı bir katilsin, alçak bir katilsin.. Sana inandığım her an için o kadar pişmanım ki, yazıklar olsun” diyerek sözlerine devam etti. Sen sevda ne demek hiç bilmemişsin, sevda lafını bir daha pis ağzına alma diyerek sözlerini sonlandırdı.

Mr. Hamilton taarruzu başlatma emrinin verilmesi gerektiğini Vasiliye söyledi. Bunu sadece ben değil İngiltere de böyle istiyor dedi. Vasili ise ne siz ne de ülkeniz bana emir veremezsiniz dedi. Hazırlıkları tamamlandığında bu emri kendisinin vereceğini üstüne basarak belirtti.

Hasibe Ana’dan Mustafa Kemal Paşa!

Uykusundan “Anne” diye uyanan Salih, yaşananlara isyan edercesine neden dedi. Neden anamı vurdular dedi. Hasibe Ana ise Salih’in isyanına karşılık öyle bir konuşma yaptı ki izleyiciler olarak bizleri duygulandırdı. Vatan için çekilen çileleri, acıları, yaşanılanları bir kez daha hissettik. Mustafa Kemal Paşa’dan öylesine güzel bahsetti ki hiç kuşkusuz bu bölümün en güzel sahnesinden biri bu konuşma idi.

Hilal Leon’a Sırtını Dönüyor!

Hilal matbaada annesi için kayıp ilanı hazırlarken Leon içeri girdi. Yaptığının Hilal için olduğunu başka çaresinin olmadığını anlatıyordu ama bu Hilal için hiçbir şey ifade etmiyordu. Leon, Hilal’e sende mi bana sırtını döneceksin dedi. Hilal evet diyerek gitmesi gerektiğini söylemeye devam etti. Bu sırada içeri Ali Kemal girdi ve Leon’un üzerine atayarak dövmeye başladı. Ancak bu sırada Ali Kemal Hilal’e çarptı ve Hilal yere düşerek bayıldı. Bunun üzerine Ali Kemal Hilal’i alıp götürdü ama Leon’a bir yere gitme seni öldüreceğim dedi.

Hasibe Ana’dan Duygusal Konuşma!

Hasibe Ana öldürülen tüm Türk çocuklarının hesabını sormak için Yunan konağına gitti. Veronika ile karşılaşan Hasibe Ana, “bizde bir adet vardır. Evde biri hakkın rahmetine kavuştuğu vakit, papuç çarık ne varsa kapının önüne konur. Bunların artık sahibi yoktur. Mefta olmuşlardır. Yunan öldürmüştür onları.” diyerek tüm çocukların ayakkabılarını Veronika’nın önüne yığdılar. Böylece en büyük dersi aslında Yunanlılara Hasibe Ana verdi.

Tevfik Vasili’ye Pusula Gönderdi!

Tevfik Vasili’ye Yunan ordusu içerisindeki haini öğrenmek istiyorsa belirttiği adrese gelmesini istedi. Vasili belirtilen adreste Tevfik ile görüştü. Tevfik, haini söylemesi karşılığında Azize’nin ve kendisinin yurtdışına çıkarılmasını istedi. Daha sonra Eşref Paşa’nın ölmeden önceki bıraktığı gerçek pusulayı Vasili’ye verdi. Vasili yazılanlara ilk başta her ne kadar inanmak istemese de Tevfik’in Eşref Paşa’nın yüzüğünü uzatması ile inanmış bir yüz ifadesine büründü. Hemen karargaha gelen Vasili odasına vakit kaybetmeden Cevdet’i çağırdı. Cevdet odaya girdiğinde pusula ve yüzüğü gördüğü gözlerinden anlaşılıyordu. Bozuntuya vermeden Vasili ile oturup konuşmaya devam etti. Vasili pusulayı Cevdet’e uzattı ve sesli şekilde oku dedi. Pusulayı okurken Cevdet’in yüzünde gülümseme vardı. Vasili pusulanın okunmasının ardından Cevdet ile ilk karşılaştıkları, ona güvendiği zamandan bahsederek Tevfik’i vurma şerefini ona verdiğini söyledi. Cevdet vakit kaybetmeden gidip Tevfik’i yakaladı ve Azize’yi kurtararak eve teslim etti.

Vasili Taarruz Rotasını Cevdet’e Söylüyor!

Vasili pusuladan sonra Cevdet’i test etmek için kurmaca bir taarruz rotasını gerçek gibi söylüyor ve ailesini Aydın’a sürmesi gerektiğini de belirtiyor. Cevdet Vasili’ye tamam dedikten sonra Azize ile konuşarak Ali Fuat Paşa’ya senden başka ulaştırabilecek kimse yok diyerek taarruz rotasının olduğu pusulayı Azize’ye verdi.

Hamilton’un Yeni Planı Ne?

Hamilton, Tevfik’i hücrede ziyaret etti ve son bir görevinin olduğunu söyledi. Acaba bu görev neydi? Hamilton yine neyin peşindeydi?

Vasili Her şeyi Öğreniyor!

Vasili, Tevfik’in pusula vermesi ile Cevdet’ten şüphelenmeye başladı ve bir plan kurdu. Plana göre Cevdet’e gerçek olmayan taarruz rotasını söyleyerek ailesini Aydın’a taşımasını istedi. Cevdet ise bu planın farkında olmadan Azize ile beraber taarruz rotasını Ali Fuat Paşa’ya ulaştırmak için verir. Ancak Vasili Azizeleri yolda durdurarak arattırmış ve Azize’deki pusulayı buldurmuştur. Vasili bunun üzerine hepsini hücreye koydurur. Cevdet ise ailesini gönderdikten sonra hemen Vasili’nin yanına gelerek Tevfik’i infaz etmek istediğini söyler. Vasili ise hiçbir şey belli etmeden tamam der. Cevdet hücreye indiğinde gördükleri karşısında şok olur ama bir yandan da belli etmemek için Azize’den hesap sorar. Vasili alkışlayarak içeri girer ve Azize’nin kendi sonunu getirdiğini söyler. Daha sonra Cevdet ile beraber odasına çıkarlar. Vasili daha fazla dayanamayarak tüm gerçekleri dökülür. Söylediği rotanın gerçekle alakası olmadığını, kurmaca bir rota söyleyerek Cevdet’i tuzağa düşürdüğünü söyler. Kaç yıl kendisine ihanet edip arkasından iş çevirdiğini ve bunların bedelini ailesi ile beraber ödeyeceğini söyleyerek Cevdet’e silah doğrultur.

Vasili’nin gerçekleri öğrendiği sahne ile biten Vatanım Sensin’in 29. Bölümü yine bizlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Bölümün son bulması ile biz izleyiciler olarak merak ettiğimiz en önemli soru Cevdet ve ailesine ne olacak? Gerçekten infaz edilecekler mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.