Connect with us

Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 30. Bölüm: Vatan Uğruna!

Genel

Vatanım Sensin 30. Bölüm: Vatan Uğruna!

Vatanım Sensin 29. Bölümü Vasili’nin gerçekleri öğrenmesi ile son bulmuştu. Bir aile vardı karşımızda öldürülecek bir adamın karşısında tek tek ailesinini öldürülmesi.. Bir vatan uğruna yaşanlanlar değil midir bizi biz yapan. Kaybettiklerimiz değil midir vatanımızın kıymetini anladığımız.. İşte böyle bir sahne ile açtı kapılarını bize Vatanım Sensin 30. Bölümü.

Cevdet’e Acımasız Soru!

Vasili kuvvacıların bulunduğu her yeri bana getireceksin, Ali Fuat Paşa’nın elindeki silahların adamların yerini istiyorum hemde 24 saat içinde diyerek Cevdet’e emir verdi. Ancak Cevdet “bunu kat’a yapmayacağım kumanda şimdi derhal o tetiği çekin” diye cevap verdi. Vasili ise “…Sen benim ailemin hayayını tehlikeye attın, benim oğlumu elimden alan adama hizmet ettin, en fenası ne biliyor musun ben seni dost bellemiştim…”dedi. Cevdet ise vazife general siz de vazifenizi yapın ve beni yargılayın aileme dokunmayın şeklinde cevap verdi. Vasili, ben vazifemin icabını yapacağım merak buyurmayın dedi ve son olarak sordu “vatanın mı ailen mi?”.. Cevdet ise “ben vatanımı asla satmam kumandanım” dedi. Vasili ilk olarak oğlunu katledeceğim diğer kuvvaclar ile birlikte yarın kurşuna dizilecektir. diyerek yapacaklarını anlatmaya başladı. Daha sonra o asi vatanperver kızın Hilal, sonra Yıldız ardından Azize Hemşire diyerek saydı. Annene dokunmama gerek kalmayacak acısından ölecek dedi. Cevdet ise kızlarıma, karıma, oğluma, anama dokunamazsın, cehennemde olsam gelir hesabını sorarım dedi.

Cevdet malumat getirmeyi ailesi için kabul etti. Ancak gitmeden Azize ile görüşmek istedi. Azize ile görüşen Cevdet ifşa edildiğini, ona karşı bir yem atılmış olduğunu söyledi. Bir yola gireceğini ve o yolun dönüşü olmayabileceğini söyledi. Azize ise gözyaşları içinde ne yapacağını bilemedi. Cevdet güçlü olmasını karnında bebeklerini taşıdığını ve vatansever bir evlat daha yetiştirmesi gerektiğini de söylemeden geçmedi. Eğer kendisine birşey olursa gerçekleri çocuklara anlatmasını da ekledi. Doğacak çocuğun için, ailen için, vatanın için bir yol bul diye yalvardı Azize gözyaşları içinde. O sırada içeri Yunan askeri girdi ve Azize’yi hücreye geri götürmek için aldı.

Mr. Hamilton Vasili’yi ziyarete geldi ve Vasili’yi sorgularcasına Taarruza başlamak için neyi beklediğini sordu. Vasili ise doğru zamanı beklediğini söyledi. Hamilton’un konuşmalarına devam etmesi üzerine Vasili son 24 saat dedi. Bu son 24 saat içerisinde tüm kuvvacıların yerlerini öğreneceğini söyledi. Mr. Hamilton’un Vasiliden istediği birşey vardı o da Tevfik’in serbest bırakılması idi. Britanya’nın da bir zafer istediğini ve bunu kazanmak için anahtarın mirliva tevfik olduğunu belirtiyor.

Leon İle Veronika Konuşuyor!

Veronika oğlu Leon’a bir daha böyle bir delilik yapma diye söze başlıyor. Leon ise hangi delilikten bahsediyorsun dyerek babasının yaptıklarını hatırlatıyor. Leon Hilal’in ona bilmediği lisan olan sevmeyi öğrettiğini söylüyor. Onu korumak için üniformasından bile vazgeçtiğini ancak daha büyük dertler açtığını belirtiyor. Veronika ise onu asla sevmekten vazgeçme diyerek uyarıyor.

Hamilton Tevfik’i içerden çıkarıyor 

Hamilton Vasili ile konuşmasından sonra Tevfik’i hücreden çıkarmıştır. Hamilton Tevfik’e birçok söz söyledikten diyerek “Siz bir hiçsiniz Tevfik” diyerek asıl konuya geldi. Hamilton Tevfik’den yapmasını istediği görev Mustafa Kemal’in Naaşını getirmesidir. Bu görevi gerçekleştirdiği taktirde Tevfik Londra’ya gidecektir. Tekvik Hamilton’un görevini kabul etti ancak Azize’yi de Londra’da beraber getirmesi şartıyla.

Vasili Ali Kemal’in Oğlu Olduğunu Öğreniyor!

Vasili Cevdet’in istihbarat toplamasına gitmesinin ardından çalışma ve yatak odasını arattırıyor. Yatak odasında bulunan tablo’nun arkasından çıkan zarflar arasıda Cevdet’in vasiyeti yer alıyordu. Vasiyeti okuyan Vasili Ali Kemal’in kendi oğlu olduğunu öğrendi.  Vasili’nin yüzünde ne yapağını bilemediği bir hal aldı. Peki ne yapacak gerçeği öğrendikten sonra? Ali Kemal’in oğlu olduğunu öğrenmesinin ardından idamı durdurma gibi bir karar verebilir mi?

İdamı Yöneten Komutan Olmayacağım!

Leon babası Vasili’ye eğer ki idamı gerçekleştirir ise orada olenlerin Hilal ve ailesinin olmayacağını kendisinin de öleceğini söyledi. Vasili buna rağmen Leon’un yarınki idamı yöneten komutan olarak görev almasını söyledi. Leon ise bunu asla yapnayacağını söyleyerek odadan çıktı.

Yaşanılanlar Hasibe Anaya Ağır Geldi!

Hücrede tutulan Azize ve ailesi çaresizlik içerisinde beklerken Hasibe Ana fenalaştı. Yunan askerine Hasibe Ana’nın fenalaştığını söyleyen Azize dalga geçilircesine bir cevap aldı. Daha sonra Ali Kemal Yunan askerinin yakasına yapışarak öldürürüm seni diye bağırdı. Yunan askeri sopayla Ali Kemal’e vurarak uzaklaştırdı. Azize’nin tekrardan askere söyleyip yardım etmesini istemesi ile hücreler ayrıldı hepsini aynı hücreye aldılar Hasibe ana ise hasta hali ile orada kaldı. Leon Hilal’i ziyaret ettiğinde Hasibe Ana’ya yardım etmesini istedi. Leon ise hemen Hasibe Ana’nın hücresine giderek Azize Hemşireyi çağırttı, gerekli şeyleri yaptırdı ve aynı koğuşta kalmalarını sağadı.

Hilal ve Leon’a Ne Olacak?

Hilal ve Leon yine bir duygusal konuşma içerisine giriyor. Leon seni kurtarmak için elimden geleni yapacağım dedi. Hilal ailem dediğinde onlar için birşey yapamam, elimden gelmez dedi. Hilal ise o zmn benim için de birşey yapmanıza gerek yok dedi. Ardından üniformasız yaşayacağınıza inanmıştım diyerek ekledi. Leon ise seni kurtarmak için kanlı olduğuna inandığım üniformayı bile giyerim dedi.

Veronika Vasili’den Azize ve ailesinin idam edilmemesi için yazdığı mektubu göndermesini isiyordu. Ancak Vasili’nin böyle bir niyeti yoktu. Veronika ise Dimitri gibi Leon’u da kaybetmek istemediğini dile getirdi. Dimitri’yi getiremedin bana Leon’u da kaybedemem diye söyledi. Vasili ise eğer sana Dimitri’yi getirseydim yine eskisi gibi severmiydin beni diye sordu. Veronika ise mektubun burda olduğunu kararın kendisine ait olduğunu ancak göndermese bile telgraf çekeceğini belirtti ve odadan çıktı.

Cevdet İstihbaratları Aldı ve Vasili’ye Verdi

Cevdet ise bu sirada istihbaratlar için Türk Garnizonu’na varmıştı. Askerleri bayıltarak istihbaratların olduğu odaya ulaşan Cevdet gerekli belgeleri alarak dönüş için yola koyuldu. Bu sırada çalan Çanakkale Türküsü herkesin tüylerini diken diken etmeyi başardı. Ancak dönüş yolunda Yakup Cevdet’i durduruyor. Cevdet tüm ailesinin katledileceğini bu nedenle belgeleri götürmek zorunda olduğunu söyledi. Yakup bu yola çıkarken gerekirse ailesinden vazgeçeceğini biliyor olmanıza rağmen neden diye sordu. Yakup Cevdet’e silah doğrulttuğu sırada Cevdet önce davranarak Yakup’u yere düşürdü. Yakup’u elindeki ip ile boğarak istihbaratları tekrar alarak yola koyuldu. Yunan Karargahına vararak istihbaratları Vasili’ye verdi. Vasili peşine taktığı Binbaşı Yorgi’den bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra Cevdet’e güvendi ve Ali Kemal’in oğlu olup olmadığının kanıtlayıcı bilgisini istedi. Cevdet ise Ali Kemal’i bulduğunda sağ göğsünun altında yanık izi vardı demesi ile Vasili inandı.

Vasili işkence odasında Ali Kemal’e işkence ederken Veronika Cevdet ile Vasili’nin odasında görüştü. Cevdet Ali Kemal’in oğlu olduğunu Veronika’ya söyledi. Veronika hemen soluğu Vasili ve Ali Kemal’in yanında aldı. Duyduklarım doğru mu diyerek Vasili’ye sordu. Vasili ise doğru oğlumuz diyerek cevap verdi. Ali Kemal ne oğlu ne saçmalıyorsunuz diye bağırdı. Veronika oğlum diyerek ağlarken Ali Kemal ben Yunan değilim ben Türküm, benim anam Azize Hemşire babam da her ne kadar hain olsa da Cevdet’dir diyerek onları odadan kovdu. Veronika Vasili’ye oğlunu kurtarması gerektiğini bu sefer Dimitriyi kurtarmasını söyledi. Leon’u nasıl kaçırdıysan Dimitriyi’de kurtar dedi ve gitti.

Vasili’ye Ne olacak?

Vasili Cevdet’in yanına giderek aslında çaresizce ne yapacağım demek istedi. Cevdet ise Ali Kemal’in babası sayıldığını en azından Veronika için onu kurtarmayı denemesi gerektiğini söyledi ve yardım etmeme izin verin dedi. Yaptığı planı Vasili’ye anlattı ve Vasili kabul etti. Yapılan plan doğrultusunda Ali Kemal diğer kuvvacılar ile aynı arabaya bindirildiği sırada Yunan askerleri öldürüldü ve Yakup ile Mehmet arabayı kaçırdı. Tam bu sırada Cevdet ve Yunan heyeti Vasili’nin karşısına dikildi. Vasili Cevdet’in oyununa gelmişti. Cevdet içimizdeki haini bulduk diyerek tutuklattı ve 30. Bölüm sona erdi.

Sezon finaline bir bölüm kala Vatanım Sensin’de tüm seyri değiştirecek sahneler yaşandı. Vasili’ye ne olacak?, Yunan ordusunun başına Cevdet mi geçecek?, Ali Kemal yani Dimitri gerçek anne ve babasını kabul edecek mi? gibi önemli sorular gelecek hafta yayınlanacak olan sezon finali ile cavabını bulacaktır.

 

Devamı için tıklayınız..
Bize göre bunlar da ilginizi çekebilir!

Yorum İçin Tıklayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Genel

Hello World

Editör: 21 Şubat 2018

Recipes on betting

Recipes for sports staking

Editör: 7 Şubat 2018

Greetings

Hello!

Editör: 7 Şubat 2018

Criar Blog

Isento esse, seus site fazer. Falhar.

Editör: 5 Şubat 2018

blog

Make Funds Quickly, Is It Attainable

Editör: 24 Ocak 2018

! Без рубрики

Welcome world

Editör: 17 Ocak 2018
To Top