Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin: Fırtına Öncesi Sessizlik

Vatanım Sensin: Fırtına Öncesi Sessizlik

Fırtınanın fırtına olmasına sebep olan öncesindeki sessizliktir. Beklemediğiniz bir anda gelir bulur sizi. Hazırlıksız ve çaresiz. Beklersiniz yaklaştığını ama bu kadarını da tahmin edemezsiniz. İşte öyle bir anda gelir bulur sizi.

proxy

Vatanım Sensin’in 7.bölümünde de öyle sessiz bir hava vardı. Her şeyin açıklanmasına bir adım vardı ancak o kadar da uzaktı. Ölmez Hasan, Cevdet’in kimliğini söyleyecek mi derken Ölmez Hasan’ın kaçışıyla sessizliğe bürünmüştü ortalık. Ortaya çıkan sahte Ölmez Hasan ise o sessizliği bir kat daha arttırmıştı. Cevdet, sırrının açıklanmasıyla karşı karşıyaydı. Vatanı uğruna attığı her adım gerçek kimliğini de ortaya çıkartıyordu. Azize’nin sevdiği adam hiç değişmemişti ama Azize’ye tek bir kelime bile söyleyemiyordu. Azize, eşinin kendisini aldattığı üstelik aldattığı kadını koruduğu düşündüğü halde Eftalya’nın tek bir çağrısına koşabiliyor. İçindeki bütün öfkeye rağmen ona yardım edebiliyordu.

Sessiz kalamadığımız ancak sessiz kalmak zorunda olduğumuz bir ortamdaydık. Söylemek istediklerimiz boğazımızda düğümleniyor, tek bir kelimeyi dahi güvenle söyleyemiyorduk. Ölmez Hasan yakalansa bir dert yakalanmasa başka bir dertti. Cevdet, vatanı uğruna hesaba çekilen bir adamdı. Annesi, eşi hatta çocukları bile çoğu zaman karşısındaydı. Ancak yine de susabiliyordu, susması gerektiği için susuyordu. Azize ise içindeki öfkeye rağmen Cevdet’in dediğini yapıyor Eftalya’nın ismini Vasili’ye vermiyordu. Cevdet, vatanı için susuyorsa Azize’de ne olursa olsun hala sevdiği eşi için susuyordu.

indir-3

Hristo. Eftalya’nın babası. Sessizliğinin nişanı olarak dilini hiç düşünmeden feda eden bir baba. Tevfik hakkındaki bütün gerçekleri bildiği halde susan bir baba. Harekete geçmesine sebep olan tek şey ise kızına bir şey olacak korkusu. Ağzını açıp tek kelime söylemeyen o adam, kimseye zararı dokunmayan Hristo, bir tek Tevfik, kızı Eftalya’ya işkence yaparken harekete geçiyordu. Kızını koruma içgüdüsüyle gözünü kırpmadan gemiyi yakmakla tehdit ediyordu Tevfik’i. O gemi ise Tevfik için her şeydi. Silahların saklandığı o depo Tevfik’in tek kurtuluş ümidiydi.

indir-2

Ali Kemal ise dizide en çok üzüldüğüm insan. Kendini kaybedişleri hep Yıldız yüzünden. Tam kendine gelecek ve her şeyi düzeltecek derken Yıldız’ın bir sözü bir lafı her şeyi başa döndürebiliyor. Gitse bir dert kalsa bir dert Ali Kemal için. “Sen intihar edemezsin çünkü o kadar çok seviyorsun ki kendini kıyamazsın kendine.” sözü yakıp geçiyor ciğerimizi. Yıldız’ı tarif eden bundan daha iyi bir cümle olabilir mi? Yıldız her adımını kendisini çok sevdiği için atıyor. Bir Yunanlı zabitle sözlenmeye layık olduğuna inanıyor öyle ki. Hep en iyisine en güzeline sahip olmalı. Leon ve Yıldız’ın birbirlerini sevdiğine inanmıyor insan. Bakışları, sözleri sevgi dolu değil. Yıldız’ın Hilal’i korumak uğruna Leon’a verdiği izin belgesi ise Hilal’i korumak dışında her sebebi barındırabilir. Yıldız, Leon’a sözlendiğini söylemek için bahane bile bulmuş olabilir o belgeyle. Leon’un Yıldız’ın sözlenmesine hiç tepki vermemesi ise onu sevmediğini gösteren en büyük işaret.

Diğer yanda Leon’un görmediğimiz bir yanını gördük yeni bölümde. Andreas’ı kaçırmak isteyen Hilal’e yardımı içinde bir yerlerde vicdan azabı duyan bir insan olduğunu gösterdi. En azından öyle inandık. Hilal ve Leon aşkı ise sanki ilk umutlarını verdi bu bölümde. Leon’un Yıldız’a karşı umursamaz tavrıyla Hilal’e yaklaşımı birleşince büyük ipuçları verdi. Smyrna hikayesi ise anlam yüklüydü. Bir yanda kahraman olan Smyrna diğer yanda bir esir. İzmir’in Yunanlılar için adı olan Smyrna aslında bizzat İzmir’in hayatını anlatmıyor mu? Belki de iki efsane de ortak bir hikayeden çıkıyor. Yani esir olan Smyrna’nın kahraman olma hikayesi.

indir-4

Mehmet ise beni en çok şaşırtanlardan biriydi bu bölüm. Andreas’a olan o kadar yardımından sonra bu yanını görmeseydik keşke. Vatanseverdi, yapılanları hazmedememişti. Ancak vatanını korumak bir insanı savunmasız bırakıp tek başına ölüm kararını vermek değildi. Ne olursa olsun Andreas onlara güvenmişti. Kendisini kurtarması karşılığında tüm bildiklerini anlatmıştı. Sessiz kalmak ise suçuydu doğru. Ancak kimseye zalimce davranmamıştı. Tam tersine silahını bırakmak, savaşmamak istemişti. Andreas’ın ne olursa olsun iyi bir kalbi vardı. Mehmet ise çok şaşırttı. Andreas’ı öldürerek ne kazanmıştı ki? Vatan kurtulmuş muydu? Asıl zulmü yapanlar cezasını bulmuş muydu? Andreas’ın haberini gazetede okuyup tüm Yunanlıları düşman belleyenlerden ne farkı vardı şimdi Mehmet’in?

Bu olayın yaşanması ise gazete haberi sorununu da ortaya çıkardı. Yayınlanmaması gereken haber Andreas kaçırılmadan yayınlanmıştı. Haber ise İstanbul’da Amerikalı gazeteci tarafından basıldığı söylenmişti. Ancak Mehmet’in Andreas’ı vurması tüm şüpheleri üzerine çekti. Haber Mehmet tarafından sırf Andreas’ı zora sokmak için bilerek de basılmış olabilir. Hilal ise Mehmet’ten şüphelendiğinde her şey daha farklı bir hal alacaktır.

indir-5

Gelelim son sahneye. Tevfik’in Azize’yi vuracağına da ihtimal vermiyorum. Ya vazgeçecek ya da son anda Cevdet tarafından kurtarılacak. Tabi bunların hepsini yeni bölümde öğreneceğiz.

Yeni bölüm fragmanında ise Amasya Genelgesi’nin okunması farklı bir heyecan yarattı. Yeni bölümü sabırsızlıkla bekleyelim o zaman.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.