Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin 8.Bölüm: Vatan Sevdalılarına Selam Olsun!

Vatanım Sensin 8.Bölüm: Vatan Sevdalılarına Selam Olsun!

Vatana dair, vatansever olmaya dair ne çok şey izliyoruz Vatanım Sensin’de. Zalime, zulm edene aman vermeyip, vatanın bir karış toprağı için gösterilen mücadeleye vatanın her köşesinde tanık oluyoruz. Tarihin tozlu sayfalarına yolculuk yapıyor, insan olmayı, bir olmayı tekrar ve tekrar görüyoruz. Kadını, erkeği, çocuğuyla her birinin vatan için aldığı nefesleri görüyoruz. Ne güzel şeyler bunlar.

Azize’yle başladı 8.bölüm. Silahların yerini bulan Azize, Tevfik’in oyunuyla karşı karşıyaydı. Vatanseverlik dışında her şeyi yapan Tevfik, vatansever oluvermişti bir anda. Silahların vatanın kurtuluşu için gerekli olduğunu söylüyor, Cevdet bilmemeli diyordu. Azize ise kime güvendiğini bilmeden güvendi Tevfik’e. Asıl vatansever olan kocasını bilmeden vatanı uğruna sakladı sırrı.

“Benim çocuklarım esaret altında yaşamak zorunda kalmayacaksa vur beni razıyım.” derken Azize’nin kararlılığı aldı götürdü beni. Tevfik vuramazdı, bunun tahmini çok zor değildi. Ama Azize’den o cümleleri duyacaksak öyle bir an yaşamaya değerdi. “Vatan dediğin bir avuç toprak.” demişti Vatanım Sensin’in ilk bölümünde. Aslında hak vermiştim ona. Ancak Vatanım Sensin’i izledikçe anladım ki insanın vatanı yoksa çektiği sadece zulmdü. Vatan, ev gibiydi. Eğer evinize siz sahip çıkmazsanız size de ailenize de sahip çıkan olmazdı. Sahip olduğunuz bu topraklarda adım atacak bir köşeniz daha olmazdı. Vatan aslında bizdik. Topraktan öte insandı vatan. Ailemiz, çocuklarımızdı. Azize’de o zulmü yaşamıştı. İlk cümlesinden son cümlesine kadar giden yolda tanık olduğu zulm vardı.

czvoiylwgaaued0

Sadece Azize’de değildi vatan aşkını yüreğinde barındıran. Hilal’i de canını bile ortaya koyacak kadar vatan aşkının, sevdasının içerisinde görebiliyorduk. Öyle ki içinde başka bir aşka da yer yoktu Hilal’in. Birini sevmeye başlasa bile bunu fark edemezdi. Çünkü kalbi ve yüreği vatanla doluydu.

Leon’u ise gün geçtikçe daha fazla tanıyoruz. Başta Yıldız’la birlikte gördüğümüz Leon, hayata karşı umursamaz bir insan gibi görünmüştü. Ancak özellikle Hilal-Leon atışmasında anladım ki ikisinin de birbirlerine öğretebilecek çok şeyi var. Leon’un “İnsan sevmeyen vatanını nasıl sevsin”sözü Hilal’e belki de vatan kavramından öte insanları sevmeyi de öğretecek. İnsanlar olmazsa zaten vatanın bir anlamı yok öyle değil mi?

Hilal’in ne için olursa olsun Leon’a olan tehdidi de bana çok anlamsız geldi bu bölümde. Fransız toplarının sevkiyatını önlemek için Leon’u, Andreas’ın kurtulmasına olan yardımıyla tehdit etmek “sen ne yaparsan yap benim düşmanımsın” deme şekliydi Hilal’in. Zaten tehdidi de sonuç vermedi. Azize’nin dahi içinde olduğu direnişi Cevdet’in dağıtması zor olmadı.

czuti7swiai6hir

Ve Cevdet. Silahları bulmak tek kurtuluşu Cevdet’in. Vatan için verilen mücadelede birçok destek var arkalarında, silahları bulduklarında ise Cevdet artık ailesine yalan söylemek zorunda kalmayacak. Kurtuluşun bu kadar yakın olduğu anlarda silahların nerede olduğu ise Azize’de. Azize bir an için güvenmese Tevfik’e aslında her şey çok yakında.

İnsanın hem vatan sevdalısı olup hem de düşmanın yanında olması ne zor şey. Cevdet, Yunan ordusu için ailesini bile görmemek zorunda kalırken mühimmatı yok edenin kendisi olduğunu itiraf bile edemiyordu.

Aynı anda kurtuluş mücadelesine tanık olmak, tarihin sayfalarını Vatanım Sensin’le birlikte karıştırmak ise mutluluk veriyor. Herkes Yunan işgali nedeniyle her şeyden vazgeçmişken küçük bir çocuğun elinden dağıtılan Amasya Genelgesi içinde bulunduğumuz şu günlere bile ışık tuttu. Bir olmak, ne olursa olsun her türlü işgale karşı durmak için vermemiz gereken mücadeleyi gösterdi.

czvbnpnwgaauvmv

Yıldız ve Ali Kemal’den bahsetmeden ise bu bölümü kapatmak ayıp olur elbette. Yıldız, kimseden görmediği kısıtlamayı sevgili nişanlısından gördü. En son benden izin almadan masadan kalmayacaksınız sözüyle esaretin düşman işgali olmadan da yaşanabileceğini gösterdi kendisi. Evet Yıldız’a hiçbir yönden katılmıyor, desteklemiyoruz. Ancak baş hekimde eve kapatmak için bir eş arıyor zannederim. Yıldız’a talip olmadan öncede onun halini tavrını biliyordu. Nişanlandıktan sonra artık benim kararlarıma uyacaksın demek ne oluyor o kadarına anlam veremedim.

Ali Kemal ise ne istediğini de ne yaptığını da bilmiyor. Azize ve Cevdet’in çocuğu olup Yıldız olmak da mümkün Hilal olmak da onu biliyoruz. Ancak Ali Kemal olmayı anlamıyorum. Yıldız’ı seviyor orası tamam. Yıldız’ın söylediklerine çıldırıyor herkese ahkam kesmeye başlıyor. Hadi ona da tamam. Sevgili baş hekimi çağırıp “Yıldız’la evleneceksin, iyice düşündün mü?” demek ne içindi? Sevgili Leon’la da ilk kavgasının vatan için değil Yıldız için olması da elbette şaşırtmadı.


Leon’un “Bu evliliğe mani olacağım.” sözünü de herhangi bir sevgi belirtisi olarak düşünmedim. Zira sevdiği için engel olsaydı zaten engellerdi. Yıldız’ın üstün acındırma çabalarının sonucunda bir koruma iç güdüsüyle gitmekten öte değildi yaşanan olay. Yıldız, kendisine zarar verip, ki itiraf edeyim intihar ediyor sanıp ilk defa üzüldüm Yıldız’a, kendisine verdiği zararı “Bana bunu nişanlım yaptı” diye Leon’a şikayet etmesi şeytanın aklına gelmezdi, Yıldız düşündü. Bunun sonucunda da bir Leon Ali Kemal kavgası izlemiş olduk.

Bir yanda vatan için uğraşanları gördükçe diğer yanda vatana neler olduğunun farkında bile olmayan insanlarla karşı karşıya kalıyoruz Vatanım Sensin’de. Aslında çoğu zaman içinde bulunduğumuz dünyaya ışık tutuyor. Biz vatan sevdalılarına selam olsun diyerek kapatalım ve yeni bölümü bekleyelim o zaman!

Son olarak Azize ve Cevdet yakınlaşması mutlu etti. Azize’nin kocası Cevdet’e olan güveni ve inancı da tam olsa daha çok mutlu olacağız. Tabi Ölmez Hasan hala Cevdet için bir tehdit onu unutmamak lazım. Özellikle son sahnede askerler tarafından yakalanması Cevdet için çok iyi olmadı.

Yeni bölümlerde görüşmek dileğiyle o vakit!

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.