Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin Ali Fuat Paşa Kimdir?

Vatanım Sensin Ali Fuat Paşa Kimdir?

Vatanım Sensin’de bildiğimiz üzere Ali Fuat Paşa’dan söz edilmektedir. Şu an sadece telgraflar aracılığı iletişim kurulmakta, diziye fiziksel olarak girişi sağlanmamıştır. İzmir’deki silahların Afyon’a yani Ali Fuat Paşa’ya gönderilme çalışmalarından itibaren adını dizide sıklıkla duyduğumuz Ali Fuat Paşa kimdir?

Ali Fuat Paşa (Ali Fuat Cebesoy) Kimdir?

23 Eylül 1882 yılında İstanbul’da doğmuştur. Mustafa Kemal’in yakın arkadaşı aynı zamanda da Harbiye’de sınıf arkadaşıdır. 1. Dünya Savaşı ve Balkan Savaşları’nda farklı cephelerde görev alarak mücadele etmiş bir askerdir. Trablusgarb Savaşı başladığı sırada ilk gidenler arasında yer aldı. Kurtuluş Savaşı’nın ilk zamanlarında Garp Cephesi ve 20. Kolordu komutanlığı görevlerindeydi.

Amasya Genlegesi’nde imzası bulunan kişilerden biridir. Milli Mücadele’ye büyük destek veren önemli bir askerdir. Her yerde fırsat buldukça Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyetlerinin kurulacağını ilgili kişilere hatırlatmaya çalıştı. Bu çabaları takdirle karşılanarak Sivas Kongresi sonrasında Temsil Heyeti tarafından Batı Cephesi Umum Kuva-yi Milliye Komutanı olarak görevlendirildi.

Umum Kuva-yi Milliye Komutanı olarak Çerkez Ethem ile beraber Ekim 1920’de Yunan işgaline karşı Gediz Muharebesi’ni başlattı. Ancak Kuva-yi Milliyenin Gediz Muharebesi’nde yenilmesi sonucunda Moskova’ya elçi olarak gönderildi. Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşunda da yer aldı. Bu sebeple Mustafa Kemal ile arası açıldığı bilinmektedir. Yaşadıklarını Sınıf Arkadaşım Mustafa Kemal, Milli Mücadele Hatıraları ve Siyasi Hatıralar eserlerinde kaleme almıştır. 10 Ocak 1968 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.