Tüm dizilerin özetleri, fragmanları,haberleri ve çok daha fazlası!

Vatanım Sensin Kara Fatma (Fatma Seher) Kimdir?

Vatanım Sensin Kara Fatma (Fatma Seher) Kimdir?

Kanal D’nin herkesi ekran başına kilitleyen dizisi Vatanım Sensin’in 25. bölümünün fragmanında herkes için sürpriz bir gelişme var. Çünkü diziye çok sevilen yeni bir oyuncu dahil oluyor. İzlediğimiz fragmanda tam da Cevdet’in tanımadığı için öldüreceği kadın, Yakup Yüzbaşı’nın müdahalesi ile Cevdet ile tanıştırılıyor. Bu kadın Mustafa Kemal Paşa tarafından gönderilmiş bir milis müfreze komutanıdır. Komutan, Kara Fatma ismiyle anılan Fatma Seher’dir. Bu önemli rolü de Vatanım Sensin dizisinde Demet Evgar canlandırıyor. Şimdi herkes Demet Evgar’ın bu role nasıl hayat verdiğini merakla bekliyor.

Demet Evgar (Kara Fatma – Fatma Seher)

1980 Manisa doğumlu Demet Evgar, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Tiyatro Bölümünde eğitim gördü. Daha önce Emret Komutanım, Yeni Numara, Çınaraltı, Tatlı Hayat, Bütün Çocuklarım, Aslı ile Kerem, Erkekler Ağlamaz ve 1 Kadın 1 Erkek dizilerinde rol aldı ve çok sevildi. Bunun yanı sıra ünlü oyuncu Banyo, Beyza’nın Kadınları, Güneşi Gördüm, Yahşi Batı, Vay Arkadaş, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Yok Artık!, Kötü Kedi Şerafettin gibi önemli filmlerde de rol aldı.

Kara Fatma Kimdir?

Peki ya, Vatanım Sensin dizisinde Demet Evgar’ın canlandırdığı bu Kara Fatma aslında tarihte kimdi? Aslında milli mücadele dönemi hakkında biraz bilgi sahibiyseniz bu ismi mutlaka tarih kitaplarından duymuş olmalısınız. Kara Fatma, o dönemde istiklal mücadelesine çok önemli katkılar verip İstiklal Madalyası ile onurlandırılan bir kahramandı. Soyadı Kanunu’ndan sonra da ismi Fatma Seher Erden olmuştu.

Kara Fatma 1888 yılında Erzurum’da doğmuştu. Aslında tarih sahnesine ilk çıkışı da milli mücadele döneminde değildi. Evlendikten sonra Balkan Savaşı’na katılmıştı. Hatta 1. Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi’nde 10 kadın ile beraber savaşmıştı. Fakat o dönemde eşi Ahmet Bey’in Sarıkamış’ta şehit düştüğünü öğrendiğinde Kara Fatma da Erzurum’a geri dönmüştü.

Aynı zamanda 1919 yıllarında yani tam olarak kongre zamanlarında Mustafa Kemal Paşa ile görüşebilmek adına Sivas’a gitmişti ve sonrasında Milis Müfreze komutanı olarak batı cephesinde bir görev almıştı. Kara Fatma ilk olarak İstanbul’a gitmiş ve orada silah kaçırma ve adam kaçırma gibi faaliyetler yapmıştı. Ardından İzmir Yunan işgalinde olduğu için İzmir’e gelmişti.

Kara Fatma, 300 kişiden fazla askerden oluşan birliğiyle Sakarya Meydan Muharebesinde, I. İnönü Muharebesinde, II. İnönü Muharebesinde ve Dumlupınar Meydan Muharebesinde çarpışmıştı. Kara Fatma mücadele ve taarruz dönemlerinde esir düşmüş olsa da yeniden kaçmış ve hatta çok önemli saldırılar düzenleyerek pek çok Yunan askerini de esir almıştı. Üstelik esir aldığı Yunanlılardan bir tanesi de subaydı.

Fatma Seher, ilk olarak göreve çavuş rütbesi ile başlamıştı. Emekli olduğunda ise üsteğmendi. Hatta Fatma Seher Erden emekli maaşını da direkt olarak Kızılay’a bağışlamıştı.

Kara Fatma’nın eşinin yanı sıra iki oğlu da savaşta şehit olmuştu. Savaş sonrasında ise bu kahraman kadın çatışmalar esnasında elini ve akli dengesini kaybeden yeğeni ile onun çocuklarını da sahiplenmişti. Fatma Seher Hanım, emekli olduktan sonra yıllarca gözden kaybolmuş gibiydi. Bir Rus manastırında yaşarken bir gazeteci kendisini bulmuştu ve bir röportaj yaparak Kara Fatma ile ilgili tüm gerçekleri dünyaya duyurmuştu. Bu haber sonrasında, son yıllarında kendisine hiç destek çıkılmadığı için iyice sefalet içinde yaşamak zorunda kalan Kara Fatma’ya yardımlar götürülmüştü. Sonrasında yaşadığı hastalık yüzünden Darülaceze’ye yatırılmış ve 67 yaşında da yine burada ölmüştü. Kara Fatma öldükten sonra ise Kasımpaşa’da bulunan Kulaksız mezarlığına gömülmüştü.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.